Obálka audioknihy Roviny bytí

Vydavatel: AudioBerg
Vydáno: 2016
Série: 9 Kroků k Temnotě díl 5

Pátý krok k temnotě nese název Roviny bytí a jde o sólo hlavního autora celé série ve třech partech. Howard Phillips Lovecraft, za života díky vlastní neprůbojnosti prakticky nečtený, leč díky přátelům a oddaným fanouškům posléze jeden z nejvlivnějších spisovatelů zabývajících se žánrem hororu, se v nich věnuje střetu dvou světů – reality a „za realitou“. Za stěnou spánku je povídka z roku 1919 vycházející z ve své době inovativní myšlenky využití psychologie pro vysvětlení problémů v reálném světě. Mimochodem – takřka stejnojmenná skladba (Behind the Wall of Sleep) se objevila na debutovém albu skupiny Black Sabbath a byla inspirována právě touto povídkou. Druhou v řadě je Z neznámého světa z roku 1920 (publikovaná v roce 1934). Rozehrává téma šíleného vědce pokoušejícího se nahlédnout za realitu – inspirovala několik filmů a skladeb death metalových kapel (jeden jejích prvků se dokonce objevuje i v oblíbené počítačové hře Half-Life). Závěrečnou povídkou trojlístku je Proměna Juana Romera z roku 1919 (psaná ovšem jen pro velmi úzký okruh přátel a publikovaná až po autorově smrti), v níž hraje hlavní roli tajemné zlo – podle zmínky mexického božstva Huitzilopochtli se lze dokonce dohadovat o spojitosti s obětním rituálem. Všechny tři povídky čte nenapodobitelným způsobem Petr Šmíd.

Obsah:
1. Za stěnou spánku
2. Z neznámého světa
3. Proměna Juana Romera

9 KROKŮ K TEMNOTĚ
Soubor více jak dvaceti hororových povídek anglosaských autorů, především z doby viktoriánské Anglie, je odpovědí na vlnu dotazů na další horory po vydání dvou audioknih H. P. Lovecrafta a zároveň uskutečněním dlouho plánovaného projektu, jehož hlavními hybateli a aktéry nejsou hvězdy, ale začínající umělci a studenti. Povídky jsou uspořádány na deseti audioknihách a název celé kolekce „9 Kroků k Temnotě“ vychází z toho, že všech devět směřuje k té poslední, desáté, s názvem „Temnota“. Přestože jsou určeny jen ke stažení prostřednictvím aplikace AUDIOTEKA, jsou vybaveny kompletní sérií grafických návrhů Karla Cettla a Veroniky Hlinkové, které je možné stáhnout z webu www.audioberg.cz.

Roviny bytí - audiokniha obsahuje hororové povídky, jejichž autorem je H. P. Lovecraft. Čte Petr Šmíd.

Série 9 Kroků k Temnotě

Obálka audioknihy Přízrak
Přízrak
Obálka audioknihy O smrti a jiných hrůzách