Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Stín nad Innsmouthem

Stín nad Innsmouthem

Howard Phillips Lovecraft

Délka: 7 h 42 min
Interpret: Jiří Schwarz
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 434 MB

Jsou jen dva druhy čtenářů: ti, kteří lovecraftovskému šílenství propadli, a ti, které to teprve čeká.

Vybrané povídky klasika moderního hororu, které dokazují, že jeho tvorba nestárne.

Americký autor Howard Phillips Lovecraft patří k zakladatelům moderně pojatého hororu, jehož znakem je hutná a zlověstná atmosféra, vypilovaná k dokonalosti. Tato audiokniha ob-sahuje autorovu vybranou povídkovou tvorbu – jsou zastoupeny jak kratší povídky Rytina v domě, Krysy ve zdech, Pickmanův model a Číhající děs, tak jeho vrcholné dílo Stín nad Inn-smouthem, zabývající se odkrýváním pravdy v zapadlém přístavním městečku. Tato novela vyšla poprvé v roce 1936 v samostatném svazku jako jediné Lovecraftovo beletristické dílo publikované během jeho života v knižní podobě. Právě tuto novelu považují znalci za spisova-telovo nejzdařilejší dílo a propůjčila název celé audioknize. Knižní výbor Lovecraftových po-vídek, podle něhož byla audioverze pořízena, vyšel v moderním překladu Milana Žáčka a ob-sahuje definitivní verze povídek, které po důkladném studiu rukopisu rekonstruoval největší současný znalec Lovecraftova literárního odkazu, americký editor S. T. Joshi.

HOWARD PHILLIPS LOVECRAFT
americký básník a autor fantasy, sci-fi a především hororů. Stal se jedním nejvlivnějších hororových autorů 20. století, ačkoli psal téměř výlučně povídky či básně a nenapsal žádné větší dílo. Jeho životní dráhu předznamenala těžká duševní choroba jeho otce a komplikovaný vztah s náročnou matkou. Již ve dvou letech recitoval poezii, v šesti letech psal básně sám. Od roku 1913 psal povídky, ale byly časopisy odmítány. Poprvé publikoval až v roce 1923 v časopise Weird Tales. Autorsky nejplodnější období zažíval mezi lety 1933–1936. Jeho archaický styl je přirovnán k dílu Edgara Allana Poea. Nejslavnější se stala jeho volně propojená série hororových povídek o mýtu Cthulhu, popisující pantheon podivných, vetřeleckých temných bohů, kteří se dostali na Zemi. Stejně slavný je jeho motiv Necronomiconu, pradávné knihy temných zaklínadel, kterou mnohokrát popisuje ve svých dílech. V jeho tvorbě chybí ženské postavy, v povídkách a novelách pracuje s motivy zapomenutých vědomostí lidstva, zachování starých kultů do moderních dob, nemožnost vyhnout se svému osudu, civilizačních hrozeb a úskalí vědy.

JIŘÍ SCHWARZ
Český herec a dabér vystudoval Státní konzervatoř v Praze, po jejím ukončení působil ve Státním divadle v Ostravě. Mezi lety 1982 a 1991 hrál v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Od začátku devadesátých let vystupuje v divadle spíše příležitostně, hostuje například v Městských divadlech pražských nebo na Letních shakespearovských slavnostech. Televizní diváci ho znají z řady filmů, pohádek a seriálů (například Četnické humoresky nebo Kriminálka Anděl). Na filmovém plátně byla jeho nejznámější rolí postava Karla Hynka Máchy ve filmu Mág Františka Vláčila. Intenzivně se věnuje dabingu, svůj hlas propůjčil třeba Melu Gibsonovi, Patricku Swayzemu či Russellovi Croweovi.

Nahrávka vznikla podle povídek Howarda Phillipse Lovecrafta, vydaných ve sbírce Barva z kosmu nakladatelstvím Carcosa v roce 2020. Text copyright © Howard Phillips Lovecraft. Z anglického originálu přeložil Milan Žáček. Translation © Milan Žáček, 2020. Čte Jiří Schwarz. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Hudba Soundguru. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Audiokniha Stín nad Innsmouthem, autor Howard Phillips Lovecraft, čte Jiří Schwarz.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma