Obálka audioknihy Barva z kosmu

Interpret: Jiří Schwarz
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Průřez tím nejlepším z díla H. P. Lovecrafta včetně titulní povídky Barva z kosmu, která pojednává o důsledcích dopadu meteoritu do odlehlého údolí Nové Anglie.

Americký autor Howard Phillips Lovecraft patří k zakladatelům moderně pojatého hororu, jehož znakem je hutná a zlověstná atmosféra, vypilovaná k dokonalosti. Lovecraft inspiroval vznik mytologie Cthulhu a z jeho díla dodnes vychází řada filmařů, hudebníků, výtvarníků i autorů počítačových her. Tato audiokniha obsahuje kromě titulní Barvy z kosmu další autorovy povídky: Hudba Ericha Zanna, Kdo šeptá ve tmě a Věc na prahu. Knižní výbor Lovecraftových povídek, podle něhož byla audioverze pořízena, vyšel v moderním překladu Milana Žáč-ka a obsahuje definitivní verze povídek, které po důkladném studiu rukopisu rekonstruoval největší současný znalec Lovecraftova literárního odkazu, americký editor S. T. Joshi.

HOWARD PHILLIPS LOVECRAFT
americký básník a autor fantasy, sci-fi a především hororů. Stal se jedním nejvlivnějších hororových autorů 20. století, ačkoli psal téměř výlučně povídky či básně a nenapsal žádné větší dílo. Jeho životní dráhu předznamenala těžká duševní choroba jeho otce a komplikovaný vztah s náročnou matkou. Již ve dvou letech recitoval poezii, v šesti letech psal básně sám. Od roku 1913 psal povídky, ale byly časopisy odmítány. Poprvé publikoval až v roce 1923 v časopise Weird Tales. Autorsky nejplodnější období zažíval mezi lety 1933–1936. Jeho archaický styl je přirovnán k dílu Edgara Allana Poea. Nejslavnější se stala jeho volně propojená série hororových povídek o mýtu Cthulhu, popisující pantheon podivných, vetřeleckých temných bohů, kteří se dostali na Zemi. Stejně slavný je jeho motiv Necronomiconu, pradávné knihy temných zaklínadel, kterou mnohokrát popisuje ve svých dílech. V jeho tvorbě chybí ženské postavy, v povídkách a novelách pracuje s motivy zapomenutých vědomostí lidstva, zachování starých kultů do moderních dob, nemožnost vyhnout se svému osudu, civilizačních hrozeb a úskalí vědy.

JIŘÍ SCHWARZ
Český herec a dabér vystudoval Státní konzervatoř v Praze, po jejím ukončení působil ve Státním divadle v Ostravě. Mezi lety 1982 a 1991 hrál v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Od začátku devadesátých let vystupuje v divadle spíše příležitostně, hostuje například v Městských divadlech pražských nebo na Letních shakespearovských slavnostech. Televizní diváci ho znají z řady filmů, pohádek a seriálů (například Četnické humoresky nebo Kriminálka Anděl). Na filmovém plátně byla jeho nejznámější rolí postava Karla Hynka Máchy ve filmu Mág Františka Vláčila. Intenzivně se věnuje dabingu, svůj hlas propůjčil třeba Melu Gibsonovi, Patricku Swayzemu či Russellovi Croweovi.

Nahrávka vznikla podle povídek Howarda Phillipse Lovecrafta, vydaných ve sbírce Barva z kosmu nakladatelstvím Carcosa v roce 2020. Text copyright © Howard Phillips Lovecraft. Z anglického originálu přeložil Milan Žáček. Translation © Milan Žáček, 2020. Čte Jiří Schwarz. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Hudba Soundguru. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Audiokniha Barva z kosmu, autor Howard Phillips Lovecraft, čte Jiří Schwarz.