Obálka audioknihy Touha

Vydavatel: AudioBerg
Vydáno: 2016
Série: 9 Kroků k Temnotě díl 6

Šestý krok k temnotě s názvem Touha sestává z jediné povídky – ovšem o to výraznější. Jde o kratší dílo Howarda Phillipse Lovecrafta, autora, jenž tvoří pilíř celé série. Vyvrženec (v jiných překladech Vyděděnec či Outsider) patří k jeho nejčastěji vydávaným a překládaným povídkám a dodnes je velmi populární. Dílko pochází z roku 1921, ale poprvé bylo zveřejněno až o pět let později v magazínu Weird Tales (v dubnu 1926). Sám Lovecraft v jednom dopise příteli hodnotí Vyvržence velmi vysoko a podle jeho slov se mu v této povídce podařilo velmi přiblížit stylu Edgara Allana Poea – úvodní odstavce jsou dokonce jakousi ozvěnou Poeovy povídky Berenice a zjevná je i inspirace Maskou červené smrti.
Vypravěčem je jediný, osamělý obyvatel starého tajemného hradu, přičemž není zcela jasné, jak dlouho už na tomto místě žije, ovšem je zřejmé, že kromě nápisů na zdech je bez jakéhokoli kontaktu s okolím světem. Především díky ústřednímu tématu samoty mají někteří kritici a literární historikové za to, že jde o autobiografickou povídku, ovšem spíše se zdá, že autor se ve slabších chvilkách opravdu mohl cítit osamělý a ošklivý. Celkově jde snad o nejpropracovanější Lovecraftovo dílo s ozvuky vzorů a mnohovrstevnatými odkazy.

9 KROKŮ K TEMNOTĚ
Soubor více jak dvaceti hororových povídek anglosaských autorů, především z doby viktoriánské Anglie, je odpovědí na vlnu dotazů na další horory po vydání dvou audioknih H. P. Lovecrafta a zároveň uskutečněním dlouho plánovaného projektu, jehož hlavními hybateli a aktéry nejsou hvězdy, ale začínající umělci a studenti. Povídky jsou uspořádány na deseti audioknihách a název celé kolekce „9 Kroků k Temnotě“ vychází z toho, že všech devět směřuje k té poslední, desáté, s názvem „Temnota“. Přestože jsou určeny jen ke stažení prostřednictvím aplikace AUDIOTEKA, jsou vybaveny kompletní sérií grafických návrhů Karla Cettla a Veroniky Hlinkové, které je možné stáhnout z webu www.audioberg.cz.

Touha - audiokniha obsahuje hororovou povídku, jejímž autorem je H. P. Lovecraft. Čte Petr Šmíd.

Série 9 Kroků k Temnotě

Obálka audioknihy Přízrak
Přízrak
Obálka audioknihy O smrti a jiných hrůzách