Obálka audioknihy Němý svědek

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019
Série: Hercule Poirot

„Ať se to zdá být jakkoli banální, cítím se od toho incidentu s míčkem našeho psa Boba čím dál tím vyplašenější a nejistější…“

Slečna Emily Arundellová trávila poklidné stáří nejraději se svým čtyřnohým přítelem Bobem. Těšila se dobrému zdraví a rozhodně nestrádala ani finančně – zdědila obrovský majetek. Peníze naopak zoufale potřebovali její příbuzní, jenže ty tetička nijak podporovat nehodlala. Pak však došlo k oné „nehodě“ a zámožná dáma v letech pojala podezření, s nímž se svěřila Herculu Poirotovi. Její dopis upoutal detektivovu pozornost. Podobných dostával od neurotických neprovdaných žen desítky, nicméně tenhle ho zaujal už tím, že byl napsán 17. dubna, kdežto pošta ho doručila až 28. června. Okamžitě se rozhodl jednat a vyrazil na uvedenou adresu, kde ale zjišťuje, že dům je na prodej, protože majitelka nežije. Jak se při vyšetřování její údajně přirozené smrti domluví s prazvláštním korunním svědkem?

Podle románu byla natočena čtvrtá epizoda šesté televizní série Poirot, v níž slavného belgického detektiva ztvárnil okouzlující David Suchet.

AGATHA CHRISTIE
Nejznámější autorka detektivních příběhů, která je nejvydávanější spisovatelkou vůbec, učinila svého Hercula Poirota hrdinou 33 románů a téměř 60 povídek. V pětapadesátileté literární kariéře obohatila pátračskou scénu vedle slečny Marplové i o nepolapitelného pana Quina nebo o penzionovaného úředníka Parkera Pynea, avšak propagátor „šedých buněk mozkových“ zůstává jejím nejoblíbenějším vyšetřovatelem. Proslavila se též jako autorka divadelních her (Past na myši z roku 1952 je nejdéle uváděnou divadelní hrou historie) a pod pseudonymem psala i romance. Neutuchající zájem o její dílo potvrzují stovky filmových adaptací, k nimž se nyní řadí třeba nová verze Vraždy v Orient expresu (2017) či připravovaná Smrt na Nilu (2020).

LUKÁŠ HLAVICA
Vystudoval herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí také jako pedagog, a krom toho se úspěšně věnuje divadelní i rozhlasové režii. Působil v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála patnáct sezon) a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Televizní diváci ho zaznamenali např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, Jasnovidec či v seriálu Zdivočelá země, kde ztvárnil dávného přítele hlavního hrdiny. Nadaboval úctyhodné množství filmových a seriálových postav: jeho hlasem promlouvá v češtině třeba protagonista seriálu Pan Selfridge nebo černošský mstitel z filmu Nespoutaný Django.