Bryndzovy Smrtící tajnosti jsou (možná) jeho nejlepším dílem o Erice Fosterové
11. 3. 2019 13:57 | Patricie Kolohnátková

Robert Bryndza vydává knihy ze série o šéfinspektorce Erice Fosterové jako na běžícím pásu. V říjnu to bylo Chladnokrevně, teď na začátku března přišly Smrtící tajnosti. Jestli máte rádi detektivky, se zakoupením e-knihy byste váhat rozhodně neměli ani v případě, že jste zatím s Erikou neměli tu čest. Smrtící tajnosti se totiž Bryndzovi povedly a možná jde dokonce o to nejlepší, co zatím v této sérii vyšlo.

Předchozí e-knihy ze série s Erikou Fosterovou

..............................................................................

 > > >     Dívka v ledu     < < <
..............................................................................

> > >    Noční lov    < < <
..............................................................................

> > >    Temné hlubiny    < < <
..............................................................................

> > >    Do posledního dechu    < < <
..............................................................................

> > >    Chladnokrevně    < < <
..............................................................................

Ve Smrtících tajnostech se s Erikou potkáváme krátce potom, co vyřešila svůj poslední případ. Ten se týkal vraždící dvojice z Londýna a zahrnoval i únos malých holčiček jejího kolegy Marshe. Protože jsou ale zrovna Vánoce, Erika, ač nerada, plánuje poklidné užívání svátků. Když ale jede na slavnostní oběd za přáteli, potká po cestě policejní pásky. A protože je workoholička, jak má být, zastaví a i přes napadlý sníh a lodičky na nohou se jde podívat, co se na místě stalo.

Jen pár hodin předtím byli muži zákona přivoláni k vraždě mladé dívky. Nalezena byla na předzahrádce svého domu s podříznutým krkem, spoustou bodných ran a velkým množstvím krve všude kolem. Jak asi tušíte, Erika už na oběd nedojede: místo toho se ujme vyšetřování.

Postupem času zjišťuje, že zavražděná Marissa byla nejen velmi nadanou tanečnicí burlesque, ale že v podstatě šlo o kariéristickou mrchu, které většina známých nemohla přijít na jméno. V Londýně se zároveň začínají množit surové útoky, které provádí kdosi s plynovou maskou na obličeji. Mohou spolu mít tyto dva případy něco společného?

Robert Bryndza u nás v současnosti patří mezi nejoblíbenější autory. Jeho detektivek s Erikou Fosterovou se s každým dalším dílem prodává víc a víc. Možná je to i proto, že je hlavní hrdinka původem ze Slovenska, možná za svoji oblibu vděčí Bryndza vlastnímu bydlišti tamtéž.

Ať tak, nebo tak, jisté je, že je tento autor skvělým vypravěčem. Své čtenáře, a hlavně čtenářky - protože detektivky, jak je známo, čtou hlavně ženy - dokáže vtáhnout od první stránky. Zápletky, které volí, také nejsou příliš komplikované, a tak nedá velkou námahu děj sledovat. Je zkrátka jen pár autorů, se kterými se vám stane, že e-knihu otevřete, a když od ní vzhlédnete, zjistíte, že jste četli několik hodin v kuse.

Ani Smrtící tajnosti nejsou žádným překombinovaným příběhem. Jsou navíc snad ještě o trochu návykovější než předchozí díly. I když se jedná o knihu, která má v papírovém vydání 384 stran, přečtena byla do druhého dne.

Podívejte se na Instagram Roberta Bryndzy

S poutavostí a jednoduchostí děje, které jsou pro Bryndzu tak typické, se ale pojí také jedna nevýhoda. Pokud totiž hledáte literární zážitek, v sérii s Erikou ho nenajdete. Robert Bryndza spadá do té skupiny autorů, které si přečtete, hezky se přitom pobavíte a za týden už nejspíš nebudete vědět, o čem detektivka byla. Možná si říkáte, že podstatou detektivek je přinést oddych, a ne literární zážitky, celá řada autorů ale dokazuje, že je možné obojí zároveň. Dobrým příkladem je například Francouz Michel Bussi, ale třeba i další britský autor Tim Weaver anebo takový Jussi Adler-Olsen.

S předchozími díly o Erice Fosterové (snad s výjimkou první e-knihy ze série Dívka v ledu) byl pak ještě jeden problém. Robert Bryndza často sklouzával do zaběhlých klišé. Na začátku nechtěli Eriku k vyšetřování pustit, ona si ale nakonec případ prosadila. Když ho vyšetřovala, všichni nadřízení jí stále dokolečka házeli klacky pod nohy. A čtenář se také neustále dozvídal, jak celý vyšetřovací tým uvízl na mrtvém bodě, a tak se tento super zapeklitý případ asi nepovede rozluštit. I přes nástrahy, kterým Erika a další museli čelit, se ale všechno nakonec samozřejmě vyřešilo.

Pokud tento scénář čtete jednou, nejspíš vás pobaví. Když už ho ale čtete potřetí, začínáte být na klacky pod nohama pomalu alergičtí. Zvlášť v případě, kdy je Erika vykreslována jako neurotická čtyřicítka, která bezdůvodně sjíždí všechny okolo zkrátka jen proto, že jí to její pozice umožňuje. Po pěti dílech ze série o šéfinspektorce Fosterové jste zkrátka Eriky začínali mít plné zuby.

Zjevných klišé i většině hysterických scén Eriky se ale v nejnovějším šestém dílu Robert Bryndza vyhnul. A Smrtícím tajnostem to víc než prospělo! Najednou totiž nemáte pocit, že čtete ten samý, ale trošku přeházený scénář jako už párkrát předtím. Co je ale hlavní, inspektorka Fosterová už vám neleze na nervy pokaždé, kdy se objeví na scéně. Dokonce s ní začínáte i trošku sympatizovat. A to je něco, co by měla splňovat každá hlavní hrdinka.

Robert Bryndza zkrátka ve Smrtících tajnostech nejen rehabilitoval Eriku Fosterovou, hlavně ale napsal parádní detektivku, kterou nebudete umět odložit. A i když si nejspíš po dočtení nebudete říkat, jak moc se vám díky košatému Bryndzovu slovníku obohatila slovní zásoba, jde o parádní jízdu, u které se skvěle pobavíte.

..............................................................................

Přečtěte si jak získat 1 libovolnou e-knihu za měsíc z O2 Knihovny jen za 149 Kč měsíčně. 

> Přečtěte si článek o službě Moje kniha měsíce na blogu. <

..............................................................................