King, Kepler, Deaver: 5 bestsellerů, u kterých se budete bát
5. 12. 2018 12:57 | Patricie Kolohnátková

Podzim je na nové e-knihy bohatý a nejinak tomu bylo letos. U nás na O2 knihovně se tak v poslední době vyloupla celá řada skvělých e-knih, na které jsme dlouho čekali. Za zmínku určitě stojí Lazar, což je nejnovější případ detektiva Joony Linna od Larse Keplera. Před pár týdny vyšel titul Ztracený britského autora Tima Weavera, ve kterém nemůže chybět soukromý detektiv David Raker.

Máme ale i novinku od Stephena Kinga, Jefferyho Deavera nebo Petera Maye, která vám s kriminální zápletkou v pozadí představí krásy francouzské gastronomie. Ať už bude za okny jakkoliv, věříme, že s našimi e-knihami ve vaší čtečce vás už nic nepřekvapí. A my vám přejeme krásné čtení!

Stephen King, Owen King: Růženky

Žánr: Světová literatura, horor, sci-fi

Hodnocení na GoodReads.com: 75 %

Novinka z pera amerického krále hororu Stephena Kinga, na které se podílel i jeho mladší syn Owen, se jmenuje Růženky. Děsivý příběh nás zavádí do ne úplně vzdálené budoucnosti. Když v ní ženy usnou, obalují se do tenkých sítí, připomínajících pavučiny. Běda ale, když tyto kokony vyrušíte - šíleně se rozzuří.

V celém světě žije jedna jediná žena, která je proti spavé nemoci imunní, a to záhadná Evie. Otázkou jen zůstává, jestli je třeba ji coby medicínskou anomálii laboratorně studovat, anebo coby nebezpečného démona rovnou zlikvidovat.

„Jde o typického Stephena Kinga se vším, co na něm máte rádi. Jsou tu hlavně dobře vykreslené postavy a vztahy,” napsal na server Databáze knih recenzent Pampaliny.

Jeffery Deaver - Ostrý řez

Žánr: Světová literatura, horor, thriller

Hodnocení na GoodReads.com: 80 %

Ostrý řez je už čtrnáctý případ tandemu Lincoln Rhyme - Amélie Sachsová. Dvojice se vrací do New Yorku, kde zrovna v té době začíná řádit šílenec. Jeho cílem jsou páry, které vraždí ve chvíli, kdy si v klenotnictví vybírají snubní prstýnky.

Protože se New Yorkem šíří čím dál větší panika, roste také tlak na Rhyma a Sachsovou, aby případ co nejdřív vyřešili. Ano, policie jim je ve všem nápomocná, cesta k cíli ale vypadá mnohem komplikovaněji než jindy.

Čím víc se vyšetřovatelé k vrahovi přiblíží, tím se naopak on přibližuje k nim. A pak si v jednu chvíli všimne velmi důležité věci: nového lesklého kroužku na prstu Sachsové, který dostala od Rhyma. Stane se kvůli vrahovi ze symbolu jejich společné budoucnosti spíš symbol zmaru a smrti?

Lars Kepler - Lazar

Žánr: Světová literatura, detektivka

Hodnocení na GoodReads.com: 81 %

Sedmý a nejnovější případ detektiva Joony Linna se jmenuje Lazar. Když najdou policisté v bytě na předměstí Osla mrtvého muže, vypadá to zpočátku jako běžný případ. Potom ale otevřou mrazák a zjišťují, že muž byl nejen vykradačem hrobů, ale ještě kanibalem. Jednou z jeho trofejí je navíc i lebka Summy, manželky Joony Linna.

Krátce nato se s policí spojí komisařka z německého Rostocku. Chce od nich pomoci s případem sexuálního násilníka, který byl zavražděn v jednom kempu. Souvislost mezi oběma případy se zpočátku zdá jako naprosto nedůležitá, nakonec je ale jasné, že ji není možné ignorovat.

Jak zhodnotila recenzentka Kammia na portálu Databáze knih: „Za mě sto procent. Ještě jsem nedočetla do konce, ale už teď můžu napsat, že je to nejlepší kniha od Larse Keplera, kterou jsem kdy četla. Lazar vás chytne od samého začátku a napětí navíc stoupá každou další stránku.”

Peter May: Zpětný ráz

Žánr: Světová literatura, detektivka

Hodnocení na GoodReads.com: 82 %

Jestli někdy někdo pochyboval o tom, že detektiv Enzo Mcleod není labužníkem, jak se patří, při svém pátém případu Zpětný ráz by se bez znalosti gastronomie neobešel. Hvězda francouzských restaurací Marc Fraysse slaví úspěchy všude, kde strčí vařečku do hrnce. Pak se ale začne proslýchat, že mu hrozí ztráta jedné michelinské hvězdy. Chvíli nato Fraysse svolá setkání s novináři, kde je láká na šokující prohlášení. K tomu ale nedojde, protože je slavný šéfkuchař nalezen mrtvý.

O sedm let později se případu ujímá Enzo Mcleod a než zločin vyřeší, dozvíte se nejen dost informací o pozadí udělování michelinských hvězd, hlavně ale nepřeberné množství zajímavostí o francouzské kuchyni.

„Mezi nejlepší pasáže patří patrně ty, v nichž Enzo ochutnává jídlo a pití. Je totiž labužník a tyto scény dokazují, že i sám autor rád jí a jídlu rozumí. Z některých detailních popisů se mi až sbíhaly sliny. Každý, kdo má v oblibě dobré jídlo a tajemství, přijde této knize na chuť,” napsala profesorka literatury Sussy Puggioli.

Tim Weaver: Ztracený

Žánr: Román, detektivka, thriller

Hodnocení na GoodReads.com: 83 %

Upřímně moc nerozumíme tomu, proč se knihy spisovatele Tima Weavera v češtině začaly vydávat až od čtvrtého dílu a první tři vyšly se značným zpožděním. Dobrá zpráva ale je, že právě novinka na českých e-knižních pultech s názvem Ztracený je tím posledním chybějícím dílem z počátečních případů soukromého vyšetřovatele Davida Rakera.

Ono prosincové ráno nebylo pro většinu Londýňanů nijak výstřední. Až na Sama Wrena, který cestou do práce nastoupil do metra a v ten moment se po něm slehla zem. Policie zůstala bezradná i po prozkoumání záznamů ze všech kamer v okolí a nenašla ani žádné pořádné svědky. Půl roku nato, co se vyšetřování nikam nepohnulo, se Samova manželka Julia obrátí na soukromé očko Davida Rakera.

Ten je známý nejen tím, že se dokáže vypořádat i se zdánlivě neřešitelnými případy, hlavně si ale moc nedělá hlavu s předpisy a nařízeními. Klubko lží, které Samovo zmizení obmotalo, se ale tentokrát zdá být naprosto nerozmotatelné. Podaří se Davidovi přijít pravdě na kloub, anebo se mu tato past stane osudnou?