Tyhle e-knihy jste hltali! 7 nejstahovanějších e-knih roku
10. 1. 2019 8:24 | Patricie Kolohnátková

Na začátku roku si mnoho z nás dává předsevzetí. Chceme přestat kouřit, začít se víc hýbat nebo dodržovat pitný režim. To všechno stojí spoustu úsilí a tvrdé práce. Je ale také jedno oblíbené předsevzetí, které je veskrze příjemné, relaxační a obohacující: začít v roce 2019 víc číst. Právě na vás, kteří by tohoto cíle rádi dosáhli, jsme v O2 mysleli a prošmejdili naši O2 Knihovnu. A našli hned sedm e-knih, které vás v uplynulém roce bavily úplně nejvíc. Tady jsou.

Hana - Alena Mornštajnová

Žánr: Česká literatura, romány

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 95 %

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz jde klouzat na ledové kry v řece. Při tom ale spadne do vody a její neposlušnost je tak nejenom prozrazena, ale navíc je Mira i potrestaná, když na rodinné oslavě nedostane zákusek. Zanedlouho se stane tragédie a Miru pak začne vychovávat její nemluvná teta Hana. Ta odhalí pohnutou rodinnou historii, ze které se člověk jen velmi těžko vymaní. Podaří se to Miře?

„Běžně se jakékoli české tvorbě vyhýbám, ale když už více než rok sleduji opakující se chválu na román Hana, rozhodla jsem se to zkusit. Ještě že tak! Naprosto úžasný příběh, kde není ani slovo navíc, a kde je děj posouván rozličnými pohledy hlavních zúčastněných. Pět hvězdiček si příběh rozhodně zasluhuje a možná i víc,” zní recenze uživatelky Agathy84 na serveru Databáze knih.

Vyhnání Gerty Schnirch - Kateřina Tučková

Žánr: Česká literatura, romány, historie

Hodnocení na DatabazeKnih.cz: 89 %

Dnes už klasický román Kateřiny Tučkové z roku 2010, ověnčený celou řadou cen včetně Magnesie Litery od čtenářů, se jmenuje Vyhnání Gerty Schnirch. Líčí příběh české Němky a začíná v roce 1945, kdy byla spolu se svojí několikaměsíční dcerou nuceně odsunuta směrem na Vídeň. Z cesty, při které celá řada Němců zemřela na epidemii tyfu a úplavice, se zachrání na nucených pracích na Jižní Moravě, kde zůstává i po ukončení transportů.

Když znovu získá české občanství, vrací se do Brna. Tady bojuje jednak z omezenými možnostmi, které tu tehdy měli čeští Němci, jednak se vztahem s vlastní dcerou. Ten je poznamenán mezigeneračními nedorozuměními, obtížnou komunikací i nemožností zprostředkovat osobní zkušenost. „Silný příběh, který nám ukazuje válku zase z jiného úhlu pohledu. Tyhle příběhy by neměly upadnout v zapomnění,” řekla o knize recenzentka vonMalik na serveru Databáze knih.

Muž, který už nezavolal - Rosie Walsh

Žánr: Romány, pro ženy

Hodnocení na DatabazeKnih.cz: 84 %

Sarah je krátce před čtyřicítkou a zrovna se rozvádí. Z Ameriky, kde žije, přijede do Británie navštívit své rodiče. Při jedné své procházce po okolí náhodou natrefí na Eddieho. A něco mimořádného přeskočí.

Nakonec spolu stráví celý týden, po kterém má Eddie odjet na dlouho plánovanou dovolenou s kamarádem. S těžkým srdcem a kontakty na Sarah odjíždí s tím, že se ozve hned, až dojede na místo. A pak už nezavolá a nebere Sarah telefon.

Její kamarádi jí říkají, že po týdnu nemůže čekat nic jiného, že je to prostě jenom další chlápek, který se už neozve. Ona ale ví, co spolu prožili a že to je něco, co se jen tak do koše nezahazuje. Podaří se jí najít odpovědi na čím dál víc otázek, které má, anebo Eddieho už nikdy nenajde?

Poslední tango v Havaně - František Kotleta

Žánr: Romány, sci-fi

Hodnocení na DatabazeKnih.cz: 83 %

Třetí díl ze série o Tomášovi Koskovi z pera „jesenického Mauglího” a „řezníka” Františka Kotlety se jmenuje Poslední tango v Havaně. Detektiv se tentokrát bude s plnou bouchačkou zabývat sexuální magií. Zdá se vám to sexy? Jen do doby, než přijde temný démon a pokusí se vás zotročit pro svoje zvrhlé choutky. V nejnovějším případu bude Tomáš Kosek řešit démony, magii, zombie, čarodějky, sukuby i děsivé artefakty. A tentokrát bude vážně přituhovat!

„Stejně jako holky potřebují své příběhy, ve kterých mají upíři citlivou duši a zamilovávají se do průměrných teenagerek, kluci zas potřebují příběhy o tom, že neexistuje problém, který se nedá vyřešit rozepnutím poklopce. Takže pokud si při čtení nebudete jistí, jestli je to pořád ještě akční česká fantastika, nebo už jste zabrousili do vod společensky přijatelného porna, buďte v klidu. Já si tím občas taky nejsem jistá,” napsala na server Databáze knih recenzentka s přezdívkou Okoslav.

Tatér z Osvětimi - Heather Morrisová

Žánr: Světová literatura, podle skutečných událostí

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 80 %

Hlavním hrdinou příběhu podle skutečných událostí je Lale Sokolov, slovenský žid, který v Osvětimi pracoval coby tatér. Tedy člověk, který z lidí musel dělat jen pouhá čísla. Díky skutečnosti, že měl ale v jednom z nejděsivějších koncentračních táborů vůbec povolání, měl o něco víc svobody než ostatní vězni. A toho využil - měnil šperky a cennosti mrtvých židů za jídlo, které pak dával ostatním vězňům. I přesto, že věděl, že kdyby na to nacisté přišli, popravili by jak jeho, tak i ty, jimž pomáhal.

Do Osvětimi v jednom transportu přijíždí i další drobná, k smrti vyděšená židovka. Jmenuje se Gita a Lale se do ní na první pohled zamiluje. A jejich příběh ukazuje, že i v kulisách nejhoršího vraždění 20. století si lze život užívat plnými doušky.

Veselí - Radka Třeštíková

Žánr: Romány, pro ženy

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 70 %

Zatím poslední kniha nejprodávanější české autorky současnosti se jmenuje Veselí a jeho hlavní protagonistkou je Eliška. Vyrůstala ve Veselí na Moravě, v osmnácti už ale má maloměsta plné zuby a vydá se za snem do Prahy. Příběh začíná o patnáct let později, kdy se třiatřicetiletá hrdinka rozhodne po pár partnerských i pracovních neúspěších vrátit zpátky do rodného města.

Protože spíš než zlatým padákem skončila její poslední pracovní smlouva vyhazovem na minutu, musí se chtě nechtě vrátit do svého dětského pokojíčku do domu k rodičům. A právě tam se za zhruba rok, kdy se děj příběhu odehrává, snaží najít cestu zpátky nejen ve svým rodičům, hlavně ale zjistit, co sama od života chce.

Saturnin se vrací - Miroslav Macek

Žánr: Detektivka, Humor

Hodnocení na DatabazeKnih.cz: 62 %

Nejslavnější český sluha Saturnin je zpět! Nám, čtenářům ho vrátil bývalý český politik, stomatolog a publicista Miroslav Macek. Kromě nevypočitatelného sluhy ožívají v nových příbězích i nesnesitelná teta Kateřina, která pro moudrá přísloví nikdy nechodí daleko, laskavý dědeček se svým novým psím společníkem Neronem, rozmazlený Milouš i nad životem přemítající doktor Vlach. A také strýc František, nový manžel tety Kateřiny. Jaké bude další léto u dědečka?

„V knize není nijak závratný děj, ale bavily mě hrátky s češtinou. Autor mě příjemně překvapil a myslím, že je to důstojné pokračování původního Jirotkova Saturnina,” napsala na server Databáze knih recenzentka Adéla Stoklasová.