Keplerův Lazar vás z vražedného objetí jen tak nepustí
18. 2. 2019 9:30 | Patricie Kolohnátková

Referovat o Larsovi Keplerovi jako o spisovateli je trochu zavádějící, pohádku o Stiegovi Larssonovi a Janu Keplerovi ale určitě znáte. Co asi také víte, je skutečnost, že tenhle spisovatelský pár ze Švédska má na napětí mimořádný talent, důkazem budiž sedmé pokračování s detektivem Joonou Linnou. Jestli hledáte příběh, který nebudete umět odložit, pak už hledat nemusíte. Novinka s názvem Lazar je totiž vaší, hektolitry krve proloženou, odpovědí.

Příběh začíná řadou na první pohled náhodných událostí. Nejdřív se v jednom bytě na předměstí Osla najde mrtvola muže. Při ohledání místa činu policisté zjišťují, že zavražděný muž má za sebou barvitou minulost nejen vykradače hrobů, ale i kanibala. To, co najdou v mrazáku, by radši nenašli. V bytě ale objeví také celou řadu trofejí včetně lebky zesnulé manželky vyšetřovatele Joony Linny.

Pár dní nato do Švédska doputuje žádost o spolupráci z Německa. V kempu nedaleko Rostocku byl zavražděn sexuální násilník a jedno z posledních čísel, na které volal, bylo Joony Linny. Náhodná úmrtí po Evropě postupně přibývají a Joonovi pomalu začíná docházet, že z mrtvých vstala jeho největší noční můra - geniální manipulátor a sadistický vrah Jurek Walter. A i když mu kolegové včetně Sagy zpočátku nevěří, Joona ví, že musí udělat vše, aby se aspoň pokusil zachránit to, co mu z rodiny i přátel zbylo.

Lars Kepler, tedy Alexandra Coelho Andorhilová a Alexander Andorhil nám, čtenářům, v sedmém příběhu s Joonou rozhodně nemusí dokazovat, jak brilantně umí psát. Ani to, jak chytře dokáží vystavět příběh a držet nás v napětí až téměř do poslední tečky. Oni ale precizně zvládají ještě jednu věc: umí napsat thriller, na který jen tak nezapomenete, a je úplně jedno, že jde už o sedmé pokračování. A to je u tohoto žánru skutečně talent, který se jen tak nevidí. (Vždyť řekněme si to upřímně, na děj kolika detektivek, které jste třeba za posledního čtvrt roku četli, si vzpomenete?)

Na Larsovi Keplerovi je také obdivuhodné, jak barevné a do nejmenších detailů prokreslené jsou jeho postavy. Ano, ty ze spektra hodňáků budete milovat a skupinu zlořádů zase budete nenávidět. Důležitá je ale skutečnost, že jim jejich jednání budete věřit.

Podívejte se na další e-knihy ze série s Joonou Linnou

Tento aspekt možná trochu pokulhává u samotného zlouna zlounů Jureka Waltera. Ač je to už pomalu senior, Lars Kepler se nás snaží přesvědčit, že mu čas díky skvělému vojenskému výcviku hraje do karet a on je stále silnější a silnější. Dokonce tak, že je schopný přemoct i nejlépe vycvičené muže v plné síle, co v současnosti po světě chodí. V tomto aspektu Lazar lehoulince kulhá na jednu nohu, pokud ale znáte celou Jurkovu historii, nejspíš to Keplerovi odpustíte.

Lazara (a vlastně celé Keplerovo dílo) lze s trochou nadsázky přirovnat ke Hře o trůny. Jakmile si nějakou postavu oblíbíte, můžete si být jisti, že ji scénáristé spíš dřív než později zavraždí. A tak se - abyste své oblíbené postavy uchránili - tváříte, že už nemáte rádi vůbec nikoho. Jenomže chyba lávky. Jakmile George R. R. Martin jen zahlédne kousíček něhy, která vám ve chvíli nepozornosti zajiskří v oku, BÁC! A s další zábavnou postavou je amen.

Radši posloucháte? Prohlédněte si Keplerovy audioknihy.

Úplně stejně ke svým hrdinům přistupuje i Lars Kepler a stejně jako tvůrci Hry o trůny se nevyhýbá ani hektolitrům krve. Spisovatelské duo je v tomhle ohledu zcela nadstandardně zvrácené, a ani Lazar tak není pro slabé nátury. Díky těmto atributům víte, že se nemůžete spolehnout vůbec na nic a že do konce knížky může být o hlavu kratší doslova kdokoliv.

Lazar od Larse Keplera zkrátka není čtením pro romantické duše. Bavit bude ale naopak všechny, kdo milují napětí, naprosto nečekané situace a thrillery ze severu Evropy. Bát se Lazara ale nemusejí ani ti, co zatím s Joonou neměli tu čest. Odkazy na minulost tu samozřejmě jsou, vše je ale tak dobře vysvětleno, že se neztratíte ani na chvíli.

Lazar je zkrátka další majstrštyk švédských manželů s pseudonymem Lars Kepler. Jestli hledáte pořádné napětí a nečekané zvraty, je tato e-kniha i přes několik drobnůstek jedním z nejlepších kousků, po kterém můžete momentálně sáhnout.