Pozadí stránky
Pozadí stránky

Ztracený od Tima Weavera je thrillerová jízda od začátku do konce
21. 11. 2018 12:36 | Patricie Kolohnátková

Ztracený od Tima Weavera je thrillerová jízda od začátku do konce

Jestli máte rádi napětí, toužíte po charismatickém, ale zároveň uvěřitelném vyšetřovateli a chcete napínavý příběh, který vás chytne a už nepustí, pak nemusíte hledat dál. Další případ soukromého očka Davida Rakera s názvem Ztracený je totiž přesně tím, co hledáte!

Sam Wren se jednoho prosincového rána vydá do práce. Od své manželky odchází o něco dřív než obvykle, jinak se ale nestane nic divného. Sam dojde do metra a nastoupí do soupravy. A pak se po něm slehne zem - jako by z vlaku už nikdy nevystoupil.

Ztracený od Tima Weavera je thrillerová jízda od začátku do konce

O půl roku později a po neúspěšném policejním pátrání se jeho zoufalá manželka Julia obrátí na soukromého vyšetřovatele Davida Rakera. Nejen proto, že má už pár let víc než dobré výsledky s hledáním pohřešovaných osob. A protože je David správňák, jak má být, ženu v nesnázích se rozhodne zachránit a jejího manžela najít. Kdyby ale věděl, co všechno ho po cestě, než Samův případ rozklíčuje, čeká, nejspíš by si to hned na začátku rozmyslel…

Britský autor Tim Weaver nebyl v době, kdy psal Ztraceného, šlo teprve o jeho třetí román. Proto doslova zaráží, o jak propracovaný příběh jde. Weaver je zkrátka talent od Boha, jiné vysvětlení asi není. Své čtenáře dokáže zaujmout skvělým dějem, nečekanými zvraty a celou kupou napětí. Pokud se do Ztraceného pustíte v noci v potemnělém bytě nebo domě, možná se budete proklínat, protože se místy budete vážně bát. I tak si ale nejspíš nebudete moct pomoct a i přesto, že si kvůli strachu nedojdete ani pro sklenici vody do kuchyně, budete muset číst dál.

Tim Weaver má v rukávu také velmi solidní postavy. Celé se to točí kolem soukromého detektiva Davida, který před pár lety ztratil manželku a jehož smutek mu minimálně u něžného pohlaví dost bodů přidává. David je ale zároveň dost chytrý, má kombinační schopnosti, a hlavně není žádným superhrdinou, takže si občas proti nepříteli vezme větev, co najde v lese, nebo střep anebo prostě vchází do domu nepřítele zcela neozbrojen. I proto často dostane za uši, skvělé ale je, že je tenhle detektiv naprosto uvěřitelný - mohl by to být klidně váš soused, co bydlí ve vedlejším domě.

Ztracený je pak už druhý román, kde David Raker spolupracuje s policajtem Colmem Healym. Ten je Rakerovým naprostým protikladem. Tam, kde soukromý detektiv chladně analyzuje, kontroverzní policajt vzteky vybuchuje. Kde se Raker spoléhá na své zdroje, tam paranoidní Healy všechno dusí v sobě, s nikým nekomunikuje a dělá jednu pitomost za druhou.

Ztracený od Tima Weavera je thrillerová jízda od začátku do konce

Raker a Healy se spolu zkrátka často dostávají do střetů, zároveň se ale velmi dobře doplňují. A my, co čteme chronologicky Weaverovy knihy i přesto, že se u nás začaly vydávat nejprve od čtvrtého dílu a teprve nyní vycházejí ony první tři, můžeme jen doufat, že Tim Weaver potenciál této dvojice v budoucnu ještě naplno využije.

Ale zpátky ke Ztracenému. Při čtení vás jistě mnohokrát napadne, že jeho autor miluje klasické horory třeba od Hitchcocka, kde není o lekačky nouze, stejně jako temný noir: ani jednou z těchto ingrediencí totiž Tim Weaver nešetří. A fantasticky také dokáže využít moment překvapení, kdy vás zavede do slepé uličky, tam na vás zezadu skočí a praští vás po hlavě. Když se pak konečně proberete, víte, že jste vedle jako jedle a že byly vaše domněnky, kdo je vrah, zatím naprosto liché. Právě to je na autorovi asi nejlepší, i když si jsme jisti, že ho budete nejednou proklínat.

A závěr? Ten je u Ztraceného naprosto famózní! Nebudeme samozřejmě nic prozrazovat, ale pokud stejně jako my čtete chronologicky od první e-knihy ze série, budete na konci velmi rádi, že budete vědět, že jsou do češtiny přeložené ještě další čtyři romány.

Ztracený od Tima Weavera je zkrátka skvělým thrillerem. Nechybí mu výborné hlavní postavy, které byste z fleku pozvali na pivo, zlořád první velikosti, spousta napětí i nečekaných zvratů. A je také připomenutím, že nejen na severu Evropy vznikají fantastické detektivky. I klasická anglo-americká škola toho má stále dost co říct a Ztracený od Tima Weavera je jedním z nejlepších důkazů.