Obálka audioknihy Smrt na Nilu

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020
Série: Hercule Poirot

„Zapadne-li slunce, uvidíme měsíc.“

Linnet Ridgewayová má vše, co si může žena přát. Je mladá a půvabná, zámožná, slavná a také zvyklá dostat vždy to, po čem touží. Když ji nejlepší přítelkyně Jacqueline de Bellefort požádá, aby zaměstnala mladíka Simona Doyla, do nějž se bláznivě zamilovala a chce si ho vzít, majitelka obrovského panství jí velkoryse vyhoví. Věci však naberou spád a paní Doylovou se záhy stává okouzlující Linnet.

Novomanželé vyrážejí na svatební cestu do Egypta, kde dovolenou tráví i detektiv Hercule Poirot, který tuto anglickou celebritu zná stejně dobře jako zbytek turistické výpravy. Pozorný Belgičan si rovněž vzpomíná, co ho napadlo při jeho prvním londýnském setkání se Simonem a jeho bývalou milenkou, jež se k rozhořčení mladého pána i jeho choti k jejich plavbě po Nilu připojila. Jednoho večera dojde na luxusní lodi Karnak k žárlivé scéně, která vyústí v Simonovo postřelení. Nehodu hned ráno zastíní ještě větší tragédie: kdo z pasažérů má na svědomí smrt paní Doylové? A kam se poděl její perlový náhrdelník?

Po adaptacích s Peterem Ustinovem a Davidem Suchetem vstoupí na podzim 2020 do kin film v režii Kennetha Branagha. Ten už podruhé (Vražda v Orient expresu, 2017) ztvární i roli slovutného detektiva.

AGATHA CHRISTIE
Nejznámější autorka detektivních příběhů, která je nejvydávanější spisovatelkou vůbec, učinila svého Hercula Poirota hrdinou 33 románů a téměř 60 povídek. V pětapadesátileté literární kariéře obohatila pátračskou scénu vedle slečny Marplové i o nepolapitelného pana Quina nebo o penzionovaného úředníka Parkera Pynea, avšak jejím nejoblíbenějším vyšetřovatelem nadále zůstává propagátor „šedých buněk mozkových“. Proslavila se též jako autorka divadelních her (Past na myši z roku 1952 je nejdéle uváděnou divadelní hrou historie) a pod pseudonymem psala i romance. Neutuchající zájem o její dílo potvrzují stovky filmových adaptací, k nimž se nyní řadí třeba nová verze Vraždy v Orient expresu (2017) či připravovaná Smrt na Nilu (2020).

LUKÁŠ HLAVICA
V duchu rodinné tradice vystudoval herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí také jako pedagog, a krom toho se úspěšně věnuje divadelní a rozhlasové režii. Působil v Národním divadle a v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála patnáct sezon) a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Televizní diváci ho zaznamenali např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, Jasnovidec, Osmy či v seriálu Zdivočelá země. Nadaboval úctyhodné množství filmových i seriálových postav: jeho hlasem v češtině promlouvají mj. protagonista seriálu Pan Selfridge nebo černošský mstitel z filmu Nespoutaný Django.