Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Orel a lev II: Od moře k moři

Orel a lev II: Od moře k moři

Ludmila Vaňková

Délka: 17 h 23 min
Interpret: Pavel Soukup
Vydavatel: Audiotéka, ŠULC - ŠVARC
Vydáno: 2021
Série: Kronika Karla IV. díl 4
Typ souboru: MP3
Velikost: 980 MB

Od moře k moři, jak autorka nazvala čtvrtý díl své románové ságy (1355 – 1362), se rozprostírá středověká říše římská, panství císaře Karla. Je to však útvar i v jednotné křesťanské Evropě nepříliš pevný. Po římské korunovaci Karel IV. dává své říši pevný řád a snaží se ji připoutat k zlatému jádru vlastní moci — k Českému království. S obavami také sleduje vývoj války mezi Anglií a Francií, ke které má blízko jako k zemi, kde vyrůstal. Zároveň s obtížemi buduje přátelské vztahy na východě, s Polským a Uherským královstvím a s Habsburky v rakouských zemích. Diplomatickým úsilím připravuje půdu pro návrat Svatého stolce z Avignonu do Říma a vychází dobře se všemi papeži, kteří se na něm střídají a jsou často rozdílní.

Evropu hlavně na západě sužuje velký mor, který se v Karlově říši nerozšířil, ale jeho důsledky se jí nedotkly jen okrajově. Karlův úkol se zdá téměř nesplnitelný a navíc nemá pro své středoevropské impérium ještě dědice. To se však změnilo před jeho pětačtyřicátými narozeninami, kdy se mu konečně narodil syn Václav. Anna Svídnická byla velkou Karlovou láskou a její vytoužené dítě nadmíru zbožňoval, což nebylo právě nejlepší pro princův budoucí charakter a vladařské vlastnosti. Bylo to však možná nejšťastnější období Karlova života. Založil svůj kamenný most, dokončil stavbu Karlštejna a v císařské rodině vládla pohoda a láska.

LUDMILA VAŇKOVÁ
Ludmila Vaňková, vlastním jménem Paukertová. Je prozaičkou a autorkou románů s historickou tematikou. Narodila se 9. května 1927 v Praze. Roku 1942 byl její otec popraven gestapem. Studovala sociologii a psychologii na Universitě Karlově, ale roku 1948 byla z FF UK kvůli politickým důvodům vyloučena (členka Národní sociální strany). Dostudovala až v letech 1968–71. Nejprve pracovala jako sekretářka v různých nakladatelstvích (Evropský literární klub, Čs. spisovatel), později jako redaktorka (Albatros). Roku 1968 vstoupila do KSČ, následujícího roku vystoupila, proto v letech 1973 až 1977 pracovala jako výhybkářka v železniční stanici Karlštejn. Do roku 1977 nepublikovala, od této chvíle je spisovatelkou na plný úvazek.

PAVEL SOUKUP
Český herec a dabér. Původně vystudoval Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě. Poté se pustil do studia na DAMU. Po škole působil hlavně v oblastních divadlech, později se ale vrátil do Prahy, kde začal účinkovat v Divadle ABC. Zahrál si také v televizi. Pavel Soukup dabuje například herce Roberta Redforda, Gérarda Depardieu, Harrisona Forda nebo Bruce Willise.

Audiokniha Orel a lev II: Od moře k moři obsahuje čtvrtý díl románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Autorka Ludmila Vaňková, čte Pavel Soukup. Režie Helena Rytířová.

více

Série Kronika Karla IV.

Obálka audioknihy Orel a lev: Orel a had
Orel a lev: Orel a had
Obálka audioknihy Orel a lev II: Od moře k moři
Orel a lev II: Od moře k moři
Obálka audioknihy Pán světa: Druhá císařovna
Pán světa: Druhá císařovna
Obálka audioknihy Pán světa II: Dotkni se nebe
Pán světa II: Dotkni se nebe

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma