Cval rytířských koní: Otec a synové

Délka: 23 h 30 min
Interpret: Pavel Soukup
Vydavatel: Audiotéka, ŠULC - ŠVARC
Vydáno: 2020
Typ souboru: MP3
Velikost: 1.33 GB

Audiokniha Cval rytířských koní: Otec a synové obsahuje první díl románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Autorka Ludmila Vaňková, čte Pavel Soukup. Režie Helena Rytířová.

Kronika Karla IV.#1

Karel IV. je nejslavnější český panovník, který učinil Prahu navždy srdcem Evropy. Rozhodující vliv na něj měl v mládí jeho slavný otec Jan Lucemburský. V první knize historické ságy nazvané Otec a synové vyslal patnáctiletého Karla do severní Itálie, aby zde ochránil rodové državy. Mladý kralevic při nesnadném úkolu projevil rytířskou statečnost i vladařskou rozvahu a záhy si uvědomil, že do evropských politických poměrů výrazně zasahuje česko-lucemburská moc. Na prosbu českých panů se vrací v sedmnácti letech do Čech a v jeho životě nastává zásadní změna. Přilnul k rodné zemi, ve které se jeho otec nikdy necítil doma. Manželství krále Jana s panovačnou a vášnivou Eliškou Přemyslovnou nebylo šťastné, Karel však ve své matce ctí mučednici a druhé manželství svého otce s Beatrix bere jako křivdu na zemřelé. Mezi otcem a synem narůstá nevraživé napětí , ale je jen protipólem vzájemné lásky, která se v obou včas probudí.

LUDMILA VAŇKOVÁ
Ludmila Vaňková, vlastním jménem Paukertová. Je prozaičkou a autorkou románů s historickou tematikou. Narodila se 9. května 1927 v Praze. Roku 1942 byl její otec popraven gestapem. Studovala sociologii a psychologii na Universitě Karlově, ale roku 1948 byla z FF UK kvůli politickým důvodům vyloučena (členka Národní sociální strany). Dostudovala až v letech 1968–71. Nejprve pracovala jako sekretářka v různých nakladatelstvích (Evropský literární klub, Čs. spisovatel), později jako redaktorka (Albatros). Roku 1968 vstoupila do KSČ, následujícího roku vystoupila, proto v letech 1973 až 1977 pracovala jako výhybkářka v železniční stanici Karlštejn. Do roku 1977 nepublikovala, od této chvíle je spisovatelkou na plný úvazek.

PAVEL SOUKUP
Český herec a dabér. Původně vystudoval Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě. Poté se pustil do studia na DAMU. Po škole působil hlavně v oblastních divadlech, později se ale vrátil do Prahy, kde začal účinkovat v Divadle ABC. Zahrál si také v televizi. Pavel Soukup dabuje například herce Roberta Redforda, Gérarda Depardieu, Harrisona Forda nebo Bruce Willise.

více

Série Kronika Karla IV.

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma