Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Dědictví

Dědictví

Eva Tvrdá

Délka: 5 h 31 min
Interpret: Jana Štvrtecká
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024
Série: Slezská trilogie
Typ souboru: MP3
Velikost: 311 MB

OSUD TI DÁ TO, CO POTŘEBUJEŠ. A TRÁPENÍ MÁ KAŽDÝ. BEZ TRÁPENÍ NENÍ ŽIVOT.

„Roba je enem na robotu,“ zní poučení, které předávají ženy na Hlučínsku z generaci na generaci. Těžký život, do kterého zasáhne i válka, poutavě popisuje autorka, která tento kraj dobře zná.

„Dobrá žena se nevyptává,“ řekne tchyně mladé nevěstě, která se přivdá na statek v Darkovicích. Zpočátku se zdá, že se příběh Agnes bude odvíjet očekávaně – mladá žena usiluje o lásku svého muže a respekt jeho rodiny v tvrdých podmínkách odlehlé vesnice. Jsou však třicátá léta 20. století a přichází válka. Muži z Hlučína dostávají německé povolávací rozkazy a zanedlouho se u každé chalupy objevuje pošťák s obávanou zprávou o jejich úmrtí. Tím však těžký osud žen nekončí. Musejí vychovávat děti a vyrovnávat se s dalšími životními zkouškami. Tak jako Agnes, která v životě vyplakala víc slz, než měla důvodů se usmívat…

A nám její osud i příběhy dalších žen, o kterých autorka píše, také vžene slzy do očí.

EVA TVRDÁ
Česká spisovatelka, pochází z opavského Slezska. Své knihy zveřejňuje před vydáním v periodiku Zrcadlo Hlučínska nebo jako rozhlasové čtení na pokračování. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Ostravě, učila na základní škole. Žije v Šilheřovicích u Ostravy, je vdaná a má dva syny. Její prvotinou je novela Dálka z roku 1996, příběh s detektivní zápletkou. Do širšího povědomí se dostala v roce 2005 vydáním knihy z novodobé historie Hlučínska Dědictví, která se dočkala dalších dvou vydání. Spolu s knihami Třešňovou alejí a Okna do pokoje tvoří Slezskou trilogii, v níž autorka popisuje osudy lidí na Hlučínsku od třicátých let 20. století do současnosti.

JANA ŠTVRTECKÁ
Divadelní herečka a dabérka. Po absolutoriu JAMU nastoupila do brněnského Národního divadla, kde působí dosud. Hned na počátku dostala velkou příležitost v podobě jedné z titulních rolí Shakespearova dramatu Romeo a Julie, následovaly další velké role v domácím i světovém repertoáru (Pohádka máje, Zločin a trest, Nebezpečné známosti, Past na myši). Hraje komediální postavy – například herečku Ortensii v Mirandolíně nebo Tetu Kateřinu v Saturninovi, je však i tragickou Polinou v Čechovově Rackovi, Vévodkyní z Yorku v Králově řeči, Marií ve Večeru tříkrálovém. Pravidelně se věnuje dabingu, zpočátku to byly seriály (Dallas, Komisař Rex), cení si i možnosti dabovat Julienne Mooreovou ve filmu Hodiny nebo Miu Farrowovou v Rosemary má děťátko.

Nahrávka vznikla podle knihy Evy Tvrdé Dědictví, vydané nakladatelstvím Littera Silesia v roce 2018. Text copyright © Eva Tvrdá, 2005. Čte Jana Štvrtecká. Technická redakce Martin Novotný. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design © Diana Delevová. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Dědictví, autorka Eva Tvrdá, čte Jana Štvrtecká.

více

Série Slezská trilogie

Obálka audioknihy Dědictví
Dědictví

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma