Obálka audioknihy Orel a lev: Orel a had

Vydáno: 2021
Série: Kronika Karla IV. díl 3
Velikost: 1.43 GB

V třetí knize románové ságy Orel a had (1346-1355) uskutečňuje Karel IV. všechny své odvážné záměry, které od zvolení na římský trůn jako český a římský král sledoval. Zajistil své rodné zemi nebývalý rozkvět a blahobyt a současně vynesl České království na výsluní evropské politiky. Po rytířské smrti svého otce Jana Lucemburského se nejprve soustředil na upevnění moci v říši a budování vnitřní stability a prosperity českého státu.

Do jeho osobního života však třikrát zasáhla smrt — manželky Blanky, malého syna Václava a druhé ženy Anny Falcké, náladové a neklidné královny, která nedokázala porozumět svému choti, jenž musel zápasit s nepřáteli o moc a zároveň sám se sebou, když mu po vážném zranění zůstala zmrzačená postava a zjizvená tvář. Třetí manželství s Annou Svídnickou Karlovi vše vynahradilo a mladá královna se stala jeho velkou láskou. ¨

Karlovým životem procházejí stovky známých historických osobností a jejich výjimečné osudy a vzrušující životní příběhy nezůstaly u něho bez odezvy. Znal významné evropské panovníky a rytíře, církevní hodnostáře, ale také umělce, stavitele, učence — a díky svým vynikajícím vladařským schopnostem a vzdělanosti dokázal uskutečnit nejen sny svého otce Jana, ale i vlastní, vpravdě ušlechtilé královské záměry.

V jeho osobním životě sehráli důležitou roli arcibiskup Arnošt z Pardubic, malíř Theodorik, básník Petrarca a především římský tribun Cola di Rienzo, který souběžně s Karlem prožívá dobu své slávy, a dokonce se snažil pro sebe získat císařskou korunu. Nakonec, vyhnán papežským spiknutím z Říma, nalezl v Praze u Karla útulek a později i jeho ochranu při konečném osvobozujícím soudu v Avignonu. Po návratu do Říma se Cola znovu dostává k moci, ale v lidovém povstání je doslova roztrhán rozzuřeným davem ve chvíli, kdy Karel při korunovační jízdě překračuje hranice Itálie a dovršuje tak svůj osud vladaře a pána světa. Korunovace v Římě i přes nebezpečné a dobrodružné peripetie byla jednoznačným potvrzením jeho císařského majestátu.

LUDMILA VAŇKOVÁ
Ludmila Vaňková, vlastním jménem Paukertová. Je prozaičkou a autorkou románů s historickou tematikou. Narodila se 9. května 1927 v Praze. Roku 1942 byl její otec popraven gestapem. Studovala sociologii a psychologii na Universitě Karlově, ale roku 1948 byla z FF UK kvůli politickým důvodům vyloučena (členka Národní sociální strany). Dostudovala až v letech 1968–71. Nejprve pracovala jako sekretářka v různých nakladatelstvích (Evropský literární klub, Čs. spisovatel), později jako redaktorka (Albatros). Roku 1968 vstoupila do KSČ, následujícího roku vystoupila, proto v letech 1973 až 1977 pracovala jako výhybkářka v železniční stanici Karlštejn. Do roku 1977 nepublikovala, od této chvíle je spisovatelkou na plný úvazek.

PAVEL SOUKUP
Český herec a dabér. Původně vystudoval Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě. Poté se pustil do studia na DAMU. Po škole působil hlavně v oblastních divadlech, později se ale vrátil do Prahy, kde začal účinkovat v Divadle ABC. Zahrál si také v televizi. Pavel Soukup dabuje například herce Roberta Redforda, Gérarda Depardieu, Harrisona Forda nebo Bruce Willise.

Audiokniha Orel a lev: Orel a had obsahuje třetí díl románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Autorka Ludmila Vaňková, čte Pavel Soukup. Režie Helena Rytířová.

Série Kronika Karla IV.

Obálka audioknihy Orel a lev: Orel a had