Obálka audioknihy Pán světa: Druhá císařovna

Vydáno: 2021
Série: Kronika Karla IV. díl 5
Velikost: 1.07 GB

Pátý díl šestidílné románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Předčasná smrt třiadvacetileté Anny Svídnické zasáhla Karla nejkrutěji jako manžela i milence. Ze ztráty milovné ženy se nedokázal dlouho vzpamatovat a svoji čtvrtou manželku Elišku Pomořanskou si nespravedlivě ošklivil. Teprve prozřetelnost otevřela zatvrzelému manželovi oči. Nezískal zpátky Annu, ale nová choť je natolik odlišná, že stín jeho minulé velké lásky nezasahuje do té nové. Druhá Karlova římská jízda poskytne Elišce zadostiučinění: ona jediná v Římě přijala korunu císařovny z rukou samotného papeže, což se za uplynulých sto let nepodařilo ani jedinému císaři.

LUDMILA VAŇKOVÁ
Ludmila Vaňková, vlastním jménem Paukertová. Je prozaičkou a autorkou románů s historickou tematikou. Narodila se 9. května 1927 v Praze. Roku 1942 byl její otec popraven gestapem. Studovala sociologii a psychologii na Universitě Karlově, ale roku 1948 byla z FF UK kvůli politickým důvodům vyloučena (členka Národní sociální strany). Dostudovala až v letech 1968–71. Nejprve pracovala jako sekretářka v různých nakladatelstvích (Evropský literární klub, Čs. spisovatel), později jako redaktorka (Albatros). Roku 1968 vstoupila do KSČ, následujícího roku vystoupila, proto v letech 1973 až 1977 pracovala jako výhybkářka v železniční stanici Karlštejn. Do roku 1977 nepublikovala, od této chvíle je spisovatelkou na plný úvazek.

PAVEL SOUKUP
Český herec a dabér. Původně vystudoval Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě. Poté se pustil do studia na DAMU. Po škole působil hlavně v oblastních divadlech, později se ale vrátil do Prahy, kde začal účinkovat v Divadle ABC. Zahrál si také v televizi. Pavel Soukup dabuje například herce Roberta Redforda, Gérarda Depardieu, Harrisona Forda nebo Bruce Willise.

Audiokniha Pán světa: Druhá císařovna obsahuje pátý díl románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Autorka Ludmila Vaňková, čte Pavel Soukup. Režie Helena Rytířová.

Série Kronika Karla IV.

Obálka audioknihy Orel a lev: Orel a had