Pozadí stránky
Pozadí stránky

King, Minier, Karika. 5 thrillerů a hororů, které nebudete moct odložit
22. 3. 2021 11:27 | Patricie Kolohnátková

King, Minier, Karika. 5 thrillerů a hororů, které nebudete moct odložit

Je to přes měsíc  co tu byl Valentýn, a tak jste možná ze všech těch růžových srdcí i dalších symbolů lásky trochu přeslazení. V takovém případě nejspíš nepohrdnete pořádným napětím, které náš dnešní výběr thrillerů a hororů splňuje na celé čáře. S naprosto šíleným vrahem nás seznámí Chris Carter v jednom z posledních případů Roberta Hunta s názvem Napsáno krví. Dost podobně děsivý vrah řádí i v Pyrenejích v thrilleru Údolí Bernarda Miniera. Záhadu celé zmizelé vesnice bude v detektivce Nikdo není doma řešit David Raker autora Tima Weavera a v nejnovějším hororovo-noirovém počinu Stephena Kinga Ústav se můžete těšit na zvrácenou instituci, která vraždí nevinné děti. Sázkou na jistotu je ale také Na smrt jednoho z nejoblíbenějších slovenských autorů současnosti Jozefa Kariky. Ten tu kombinuje historický román s thrillerem a hororem a přiblíží nejen americkou mafii první poloviny 20. století, ale také vzestup nacismu a hrůzy Druhé světové války.

......................................................

Chris Carter: Napsáno krví  

Žánr: Světová literatura, detektivka, thriller I Hodnocení na Databázi knih: 93 %

Jedenáctý případ detektiva Roberta Huntera a opravdu napínavý thriller z pera Chrise Cartera, to je e-kniha Napsáno krví. Na začátku se seznámíme s kapsářkou Angelou. Ta operuje v Los Angeles a „službu“ má i na začátku prosince, kdy si za necelých patnáct minut vydělá skoro 700 dolarů. Spokojená se svojí výkonností si jde sednout do hotelového baru, kde si nad drinkem všimne jednoho hrubiána, který se dost odporně chová k nějakému starci.

Angelu to namíchne, a tak se mu za trest rozhodne ukrást jeho snobsky vypadající tašku. Trochu ji zklame, když v ní nenajde ani peníze, ani počítač, ale jen knihu vázanou v kůži. V pohodlí svého domova se do ni chystá začíst, když ale otevře první stránku, dost ji to vyděsí. V tu chvíli pro Angelu začíná noční můra, ze které jí může pomoct snad jen právě Robert Hunter.

......................................................

Bernard Minier: Údolí

Žánr: Světová literatura, detektivka, thriller I Hodnocení na Databázi knih: 94 %

V roce 2019 dal francouzský autor Bernard Minier košem Martinovi Servazovi, svému největšímu hrdinovi, kterého vytvořil. A přišel se špičkovým thrillerem z prostředí jedniček a nul s názvem Na okraji propasti. I tak jsme ale rádi, že je stárnoucí detektiv operující v Pyrenejích zpátky v šestém případu s názvem Údolí. Právě v údolí se nachází i jedna malá vesnice, která je po sesuvu půdy zcela odříznutá od světa. Aby toho nebylo málo, tak tu začal operovat sériový vrah, který po sobě nechává znetvořená těla.

Kriminalista Martin Servaz se zrovna potýká s disciplinárním řízením, když se mu ozve jeho bývalá přítelkyně Marianne. Ta v zavalené vesnici také skončila a prosí ho o pomoc. Protože je policista dobrákem od kosti, její žádost nemůže odmítnout. Dokáže vyšetřovatel najít pachatele dřív, než dojde k dalšímu neštěstí?

......................................................

Jozef Karika: Na smrt  

Žánr: Slovenská literatura, thriller, historický román I Hodnocení na Databázi knih: 87 %

Historický román s thrillerovými a hororovými prvky od jednoho z nejoblíbenějších slovenských autorů současnosti se jmenuje Na smrt. Je právě rok 1928 a dva kamarádi - Žid Viktor a Němec Karel z Ružomberku neúmyslně zastřelí syna místního podnikatele. Viktor utíká do Ameriky, kde se v New Yorku stává členem mafie Murder Inc. Karel zase zamíří do Mnichova, kde pod patronací Reinharda Heydricha studuje medicínu. V kulisách rodícího se největšího válečného konfliktu se tak oba dostávají na opačnou stranu barikády.

V historické sáze se tak nejen podíváme do prostředí americké mafie, ale také na všechny zásadní události Druhé světové války. Je tu vzestup nacismu, Noc dlouhých nožů, Křišťálová noc, nacistické programy eutanazie, vyhlazovací operace, holocaust a samozřejmě také vyhlazovací tábory v čele s Osvětimí. Na smrt ale hlavně velmi dobře vykresluje, jak málo stačí k tomu, abychom se z civilizovaných lidí proměnili v krutá, bezcitná monstra.

......................................................

Tim Weaver: Nikdo není doma

Žánr: Světová literatura, detektivka, thriller I Hodnocení na Databázi knih: 88 %

Do temné a upršené Velké Británie nás Tim Weaver zavede i v desátém případu Davida Rakera Nikdo není doma. V zapadlé yorkshirské vesničce Black Gale bydlí jen devět obyvatel. Ti nejsou jen sousedé, ale i přátelé, kteří spolu tráví spoustu volného času. Stejně jako na onen Halloween, kdy dohromady poseděli, popili a vyrazili na setmělá blata, aby si užili svátku všech svatých. Tehdy je viděli naposledy.

Případu se ujímá policie, ta ale bezradně tápe, chybí jakékoliv důkazy. Po dvou a půl letech se případu ujímá soukromé očko David Raker, kterého záhada pohřešované vesnice naprosto fascinuje. Odborník na zmizelé osoby tak začíná odhalovat sérií tajemství, která měli mezi sebou nejen jednotliví obyvatelé, ale i členové rodin. Podaří se Rakerovi záhadu rozluštit a co víc - najde devět obyvatel, nebo devět těl?

......................................................

Stephen King: Ústav

Žánr: Světová literatura, román, thriller I Hodnocení na Databázi knih: 86 %

Uprostřed noci přijedou do domu malého Luka Ellise maskovaní muži, zavraždí mu rodiče, jeho naloží do SUV a odvezou ho do Ústavu. Tam se chlapec druhý den probudí v pokoji, který vypadá jako jeho, jen s tím rozdílem, že nemá okna. Za dveřmi jsou navíc další dveře, za nimiž jsou další děti s mimořádnými schopnostmi jako telekineze nebo telepatie.

Ředitelka Ústavu má pak za úkol schopnosti dětí prohlubovat. Když složitými testy projdou, dostanou žetony do automatů. Pokud ne, přichází brutální trest. Jak ti, co neuspěli, postupně mizí a už se nikdy nevrátí, začíná Lukovi docházet, že odtud musí utéct a zburcovat někoho na pomoc. Z Ústavu se ale dosud nikdo nedostal…

„Tohle je klasický King, takový jakého známe a máme rádi. Už dávno dobře víme, jak to dělá, ale stejně mu na to zase znovu a znovu skočíme. Zase se necháme vtáhnout do knížky, zase se vžijeme do prostředí, skamarádíme se s většinou postav a pak trpíme, když se jim dějí škaredé věci :),“ napsal na Databázi knih uživatel Finn69. Audioknihu načetl Martin Preiss.