Obálka audioknihy Ústav

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020
Velikost: 1.18 GB

Dá se vůbec omluvit únos dítěte? I ve vyšším zájmu?

Dvanáctiletý Luke je jedné temné noci unesen do záhadného Ústavu, který připomíná spíš vězení se zvýšenou ostrahou. A jako by to nestačilo, neznámí únosci mají pro chlapce a dívky vytržené ze svých domovů vysoce nebezpečný, přímo válečnický úkol. Školákovi obdařenému výjimečnou inteligencí tak nezbude nic jiného než hezky rychle dospět a začít s pomocí nově nalezených přátel hledat cestu ven z téhle noční můry. Stihne to dřív, než bude vězniteli odveden do míst, odkud se už žádné z dětí nevrátilo? Jisté je pouze jedno: tenhle příběh o dětech rozhodně není pro děti…

Novinka Stephena Kinga potěší všechny fanoušky jeho Žhářky, hororu TO nebo seriálu Stranger Things.

STEPHEN KING
Jeden z nejčtenějších amerických autorů, považovaný za „krále hororu“, se stejně jako stovky dalších absolventů anglistiky – v rodném státě Maine – prosazoval obtížně. Bral zavděk melouchy v prádelně i přivýdělkem v podobě strašidelných povídek psaných pro pánské magazíny. Průlom obstaral až román Carrie (1974, č. 1992), s nímž se vyšvihl mezi bestsellery a otevřel si dveře do světa filmu – v roce 1976 ho natočil režisér Brian De Palma.* Hollywoodských adaptací se nakonec dočkaly mnohé z jeho desítek próz, nejpamátněji Osvícení (1977, č. 1993; film Stanley Kubrick), Misery (1987, č. 1994; film Rob Reiner), TO (1986, č. 1993; film Andy Muschietti), Zelená míle (1996, č. 2001; film Frank Darabont) či nejnověji Doktor Spánek (2013, č. 2014; film Mike aFlanagan). Do žánru krimi se zapsal trilogií o detektivovi ve výslužbě Billu Hodgesovi Pan Mercedes, Právo nálezce a Konec hlídky (2014–2016), odměněnou cenou Edgar a rovněž zfilmovanou. V souvislosti s jeho románem Ústav (2019, č. 2020) bývá zmiňována vedle proslulého románu TO také Kingova starší próza Žhářka (1980, č. 1998).

MARTIN PREISS
Už během studia herectví na DAMU hostoval v Národním divadle a po absolutoriu nastoupil do angažmá v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. V roce 1998 se vrátil do Národního divadla coby stálý člen jeho činohry. Proslavil se zejména moderováním soutěžního pořadu Chcete být milionářem? (2003–2004), soustavně se věnuje dabingu a pravidelně se objevuje v televizních seriálech (Krejzovi, Doktoři z Počátků, Velmi křehké vztahy, Tři králové, Arrowsmith) či filmech (Případ pro rybáře, Sjezd abiturientů).