Pozadí stránky
Pozadí stránky

5 držitelů prestižního ocenění Audiokniha roku
12. 8. 2020 7:58 | Patricie Kolohnátková

5 držitelů prestižního ocenění Audiokniha roku

Ocenění Audiokniha roku získaly samé skvělé tituly. Mezi ně patří třeba Dědina Petry Dvořákové, Serotonin od Michela Houlebecqa nebo Tobiáš Lolness francouzského autora Timothée de Fombella.

Z vítězů můžete vybírat v jiném blogovém postu, který najdete zde.

Opravdu dobrých audioknih ale bylo v anketě mnohem víc, a tak jsme vybrali ještě druhou pětici. Za pozornost jistě stojí Neviditelný, psychologický román Jaroslava Havlíčka, který v podání Petra Lněničky, Kláry Suché nebo Jaromíra Meduny zvítězil coby Nejlepší dramatizace roku. Druhé místo ve stejné kategorii si odnesla Žebrácká opera od Václava Havla. Mezi oceněnými ale nechybí ani Probudím se na Šibuji od Anny Cimy nebo Teorie podivnosti Pavly Horákové. Audiokniha Raději zešílet v divočině od Aleše Palána pak získala sošku hned ve dvou kategoriích.

......................................................

Jaroslav Havlíček: Neviditelný

Žánr: Česká literatura, román I Hodnocení na Databázi knih: 94 %
Audiokniha roku: 1. místo v kategorii dramatizace

Neviditelný je jedním z nejvýznamnějších děl českého mistra psychologického románu 20. století Jaroslava Havlíčka. Představuje nám Petra Švejcara, který vypráví příběh o vzestupu a pádu jednoho selfmademana.

Petr Švejcar je ambiciózní inženýr a svůj život si naplánoval do posledního detailu. Jedním z důležitých kroků je svatba s továrníkovou jedinou dcerou Soňou Hajnovou. Teprve až po příjezdu do snoubenčina rodinného domu se dozvídá o existenci duševně nemocného strýčka Cyrila, který trpí utkvělou představou, že je neviditelný. Petr Švejcar se od svatby odradit nenechá, kvůli sérii neplánovaných událostí se mu ale cesta k přesně nalinkované budoucnosti začíná pomalu rozpadat. A nevyhnutelně spěje k finální tragédii.

Román Neviditelný si loni vzal do parády Český rozhlas a pod režisérskou taktovkou Lukáše Hlavici připravil pro stanici Vltava dramatizaci na pokračování. Zahráli si v ní Petr Lněnička, Klára Suchá nebo Jaromír Meduna a vedle vítězství v kategorii Dramatizace v rámci Audioknihy roku byli autoři vybráni mezi tři nejlepší evropské audioknihy v prestižní soutěži BBC Audio Drama Awards 2020.

Pokud raději čtete, e-knihu můžete koupit zde.

......................................................

Anna Cima: Probudím se na Šibuji

Žánr: Román I Hodnocení na Databázi knih: 84 %
Audiokniha roku: 1. místo v kategorii Nejlepší interpretka

Jana už odmalička miluje Tokio a v sedmnácti, kdy se do něj konečně podívá, se jí splní jeden z největších životních snů. Realita ale ještě předčí skutečnost - Janě se v hlavním městě líbí natolik, že se jí vůbec nechce domů. V té chvíli si neuvědomuje, jaké následky může její přání mít.

Zatímco nedospělá hrdinka je v myšlenkách uzavřená ve čtvrti Šibuja, po které bloudí a odkud se snaží dostat ven, čtyřiadvacetiletou Janu z masa a kostí sledujeme v Praze. Tam studuje japanologii, snaží se získat stipendium do hlavního města Japonska a zrovna překládá povídku donedávna zapomenutého autora Kawašity.

Přečtěte si rozhovor s Janou Cimou

Debutový román japanoložky Anny Cimy je napsaný lehkou hovorovou češtinou a vynechat by ho neměl nikdo, kdo by se rád dozvěděl trochu víc nejen o hlavní hrdince Janě, hlavně ale o této fascinující asijské zemi. I proto, že Cima za Probudím se na Šibuji získala cenu Jiřího Ortena a herečka Anna Kameníka zase za přednes audioknihy obdržela titul Nejlepší interpretka roku.

Pokud raději čtete, e-knihu můžete koupit zde.

......................................................

Václav Havel: Žebrácká opera 

Žánr: Divadelní hra, česká literatura I Hodnocení na Databázi knih: 88 % I Audiokniha roku: 3. místo v kategorii Dramatizace

„Pokud mé hry vědomě provokovaly nebo provokují, pak jedině měšťáky, kariéristy, oportunisty a byrokraty, o nichž se snaží — po svém — vypovídat. Za tento druh provokace se však věru nemám důvod stydět a myslím, že nikdo slušný mi to také nemůže vyčítat,“ řekl Václav Havel o Žebrácké opeře.

Jde o hru, která patří k těm asi nejpesimističtějším, které kdy Václav Havel napsal. Původní téma Johna Gaye se Havel rozhodl přepracovat už v roce 1972 na výzvu Činoherního klubu. Pouštěl se do ní v náladě optimistických šedesátých let. Protože se ale ta sedmdesátá nesla v rytmu normalizace, na divadelní prkna se Žebrácká opera dostala až po revoluci. A není se co divit: dramatik v ní popsal svět, kde jsou donášení a policejní stát nejvyššími hodnotami. Ukazuje obraz společnosti fungující na principu naprosté bezzásadovosti, ve kterém symbióza policie a podsvětí vytváří nepřehledný systém polopravd, udavačství a korupce.

I přes velmi pochmurné téma ale Havel jednotlivé postavy dokázal zpracovat tak, že se při poslechu či čtení neubráníte úsměvům. Audioknihu do dramatizace převedli Jiří Dvořák, Viktor Preiss, Tomáš Töpfer nebo Taťjana Medvecká a za svůj výkon získali stříbrnou příčku coby Nejlepší audiokniha roku v kategorii Dramatizace.

......................................................

Aleš Palán: Raději zešílet v divočině    

Žánr: Česká literatura, Biografie I Hodnocení na Databázi knih: 90 %
Audiokniha roku: 3. místo v kategorii Absolutní vítěz, 2. místo v kategorii Nejlepší audiokniha - vícehlasá četba

Držitel Magnesie Litery i Ceny Českého literárního fondu, publicista Aleš Palán se ve své publikaci Raději zešílet v divočině rozhodl zmapovat životy šumavských poustevníků. Jde o lidi, kteří se dobrovolně vzdali výdobytků moderní doby a žijí samotářsky uprostřed šumavských hvozdů.

Autor nás formou rozhovorů seznamuje s motivacemi, které jednotlivé postavy k osamělému životu vedly, i jaký vliv to na ně má. „Přečteno jedním dechem. Většina životních příběhů je tak silných, že by mohly posloužit jako námět k filmu,” zhodnotil sbírku rozhovorů pro server Databáze knih čtenář tetecek.

Přečtěte si rozhovor s autorem Alešem Palánem

Audioknihu pro nakladatelství Tympanum režíroval Tomáš Soldán a do vícehlasné četby obsadil Igora Bareše, Vilmu Cibulkovou, Janu Strykovou, Davida Novotného, Norberta Lichého nebo Petra Čtvrtníčka. A v letošní Audioknize roku si dílo odneslo hned dvě ocenění. Raději zešílet v divočině je třetí nejlepší audiokniha loňského roku, druhé místo pak získala v kategorii Vícehlasá četba.

Pokud raději čtete, e-knihu můžete koupit zde.

......................................................

Pavla Horáková: Teorie podivnosti

Žánr: Román, česká literatura I Hodnocení na Databázi knih: 75 %
Audiokniha roku: 2. místo v kategorii Nejlepší audiokniha - vícehlasá četba

Nejprve Magnesia Litera, a teď i druhé místo v kategorii Jednohlasná četba v rámci ocenění Audiokniha roku, to je vůbec první román pro dospělé od Pavly Horákové. Jmenuje se Teorie podivnosti a hlavní postavou je tu Ada Sabová, mladá vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka. Ta řeší, jak co nejlépe vybalancovat svoji kariéru s osobním životem a najít odpovědi na otázky, se kterými se setkává v každodenním životě.

Když se kolegyni ztratí syn, poprosí Adu, aby jí s hledáním pomohla. Při pátrání si kolem sebe začne všímat různých náhod. Protože je ale vědkyně, a tak na náhody nevěří, je přesvědčena, že je mezi událostmi nějaká souvislost, která by je spojila do její teorie podivnosti. Nakonec ale zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. Jak bude vypadat její další cesta? Audioknihu skvěle načetla Jitka Ježková, tedy herečka, český hlas například Kate Winslet nebo Liv Tyler a také laureátka ceny Františka Filipovského za nejlepší dabing.

Pokud raději čtete, e-knihu můžete koupit zde.

......................................................