Teorie podivnosti

Délka: 10 h 25 min
Interpret: Jitka Ježková
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 588 MB

Audiokniha Teorie podivnosti – příběh, ve kterém se hlavní hrdinka snaží balancovat svůj osobní život a kariéru, přitom však zjišťuje, že spletitost světa pouhý rozum nepochopí. Autorka Pavla Horáková. Čte Jitka Ježková.

O čem sní intelektuálky?

Vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, třicátnice Ada Sabová už má leccos za sebou, takže není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného sarkastického vnímání světa, lidí kolem i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává a reflektuje zdánlivé nahodilosti, za nimiž tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, ale zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.

„Autorka se s vtipem, ale nikoli nevážně ptá, co je vlastně člověk, co ho určuje a jaká je podstata světa.“ – novinky.cz

PAVLA HORÁKOVÁ
Vystudovala obory překladatelství a tlumočnictví a serbistika na FF UK v Praze. Od roku 1997 překládá beletrii z angličtiny a srbštiny (mj. díla Kurta Vonneguta, Saula Bellowa či Iaina Bankse; v roce 2001 obdržela Tvůrčí odměnu Obce překladatelů). Autorsky debutovala v roce 2010 detektivním románem pro mladé čtenáře Tajemství Hrobaříků (Olympia, 2010; Argo, 2016). V roce 2011 následovalo pokračování s názvem Hrobaříci v podzámčí (Apostrof, 2011, Argo, 2016) a v roce 2012 trilogii uzavřel román Hrobaříci a Hrobaři (Apostrof, 2012, Argo, 2018). Editorsky se podílela na sbírce současného veršovaného folkloru Kecy v kleci (Plot 2010). Připravovala pravidelné pořady pro Český rozhlas 3 – Vltava a anglické vysílání Českého rozhlasu 7, kde působila jako kmenová redaktorka v letech 2001–2007. S Jiřím Kamenem sestavili dvacetidílný rozhlasový cyklus Polní pošta, na jehož bázi pak vydali dvě publikace Přišel befel od císaře pána (Argo, 2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (Argo, 2018). Se Zuzanou Dostálovou a Alenou Scheinostovou napsala prózu Johana (Paseka, 2018) a její první samostatný román Teorie podivnosti (Argo, 2018) získal cenu Magnesia Litera 2019 za prózu.

JITKA JEŽKOVÁ
Vystudovala Pražskou konzervatoř a katedru teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na televizní obrazovce se objevila poprvé v roce 1994 v seriálu Prima sezóna, o rok později pak v seriálu TV Nova Nováci. Od té doby pravidelně účinkuje v televizních inscenacích a seriálech (Jetelín, Případy 1. oddělení, Rapl, Obchoďák, Doktoři z Počátků, Expozitura) a filmech (Ostravak Ostravski, Intimity, Početí mého mladšího bratra, Báječná léta pod psa). Hostovala v Činoherním klubu, v Divadle Palace a v Divadle v Řeznické. Už od 14 let se úspěšně věnuje dabingu. Svůj hlas propůjčila například Kate Winsletové ve filmu Titanic nebo Liv Tylerové v Pánovi prstenů. V roce 2004 dostala Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu za film Teorie létání.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2019. Všechna práva vyhrazena.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma