Pozadí stránky
Pozadí stránky

Pravda a láska musí zvítězit nad cenzurou – Vzdáváme hold zakázaným autorům
25. 3. 2019 7:52 | Patricie Kolohnátková

Pravda a láska musí zvítězit nad cenzurou – Vzdáváme hold zakázaným autorům

Před rokem 1989 byste si oficiálně vydaného Václava Havla, Josefa Škvoreckého nebo Ivana Martina Jirouse nepřečetli. Vzdáváme prostřednictvím O2 Knihovny hold zakázaným autorům za jejich odvážné postoje, a taky všem, kteří se na vydávání samizdatu podíleli, věnovali mu stovky hodin volného času a riskovali svou svobodu. Proto jsme v O2 Knihovně vytvořili sekci Zakázaných autorů, kde jsou jejich díla svobodně ke stažení.

Magorovi ptáci a další příběhy

Ivan Martin Jirous

Tuto audioknihu si Magor Jirous opravdu přál, během svého života ji ale bohužel nestihl dokončit. Postavena je na básnické sbírce Magorovi Ptáci, která (stejně jako zbytek audioknihy) vznikla ze záznamů Jirousových autorských čtení, a nahrávka je ještě doplněna u zvuky z ptačí říše.

Pravda a láska musí zvítězit nad cenzurou – Vzdáváme hold zakázaným autorům

Magorovy ptáky doplňují ještě díla Okuje a Smiluj se nade mnou… A také jedna opravdová rarita: kompletně načtený rukopis poslední sbírky, který už ovšem Magor nestihl odevzdat nakladateli. A když už Úloža, jak Jirous sbírku nazval, vyšla, je audiokniha Magorovi ptáci a další příběhy jedinečnou možností, jak si jeho poslední dílo poslechnout přímo v autorově podání.

Svobodně si poslechněte další audioknihy zakázaných autorů

Lvíče

Josef Škvorecký

Jak vypadala cenzura v 60. letech, vylíčil Josef Škvorecký s jemu vlastní ironií a vtipem v románu s detektivní zápletkou s názvem Lvíče. Odehrává se v jednom nakladatelství. Na scéně se objevuje krásná a tajemná slečna Stříbrná, ale také šéf nakladatelství, který aktivně spolupracuje s HSTD, tedy Hlavní správou tiskového dozoru.

Svobodně stahujte e-knihu

Pravda a láska musí zvítězit nad cenzurou – Vzdáváme hold zakázaným autorům

Ač v první verzi autor uvádí, že jakákoliv podoba s reálnými postavami je čistě náhodná, v revidovaném vydání už Škvorecký v doslovu uvádí, že všechny postavy byly postaveny na skutečných lidech.

„Skvěle napsané a vypointované dílo. A atmosféra „liberalizace” za vlády Novotného je vykreslena také moc hezky, a přitom jakoby mimochodem. (Ale ten závěrečný twist zas tak překvapivý není, pachatele i motiv jsem odhalil ještě před zločinem - a překvapivě mi to vůbec nebránilo užít si pointu, skutečně krásná práce!),” napsal na server Databáze knih uživatel kuba3207.

Další e-knihy od zakázaných autorů

#SvobodaNeniSamozrejmost

www.svobodanenisamozrejmost.cz