Obálka audioknihy Magorovi ptáci a další příběhy

Magorovi ptáci a další příběhy

Ivan Martin Jirous

Interpret: Ivan Martin Jirous
Vydavatel: Guerilla Records
Vydáno: 2012

V průběhu let jsme s Magorem plánovali vydání CD jeho autorského a dostali se od stádia běžného čtení až po výběr jeho poezie, kde se mluví o ptactvu a dalších zvířatech. Že jeho básně by byly doplněny o konkrétní zvuky těch kterých zvířat. Ovšem Magorovy plány a jejich realizace byly dvě úplně odlišné věci, jak vědí všichni jeho nakladatelé, vydavatelé a vůbec. A pak Magor umřel!
Takže když se později ozval ornitolog Vít Zavadil, za kterým Magor ve chvílích své píle dojížděl a společně hlasy přírody vybírali, na jedné straně jsem měl velkou radost, že bychom Magorovo přání dotáhli do konce, ale zároveň jsem věděl, že bude problém jeho čtení v patřičném množství a kvalitě vůbec sehnat.
Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným: posledních několik let jsem nejen Magorova čtení pořádal, ale i nahrával - a tedy z asi 5 hodin se podařilo vybrat dostatečné množství materiálu tak, aby - byť jen částečně - naplnil Magorův cíl.
Nakonec jsme zařadili dvě kompletní sbírky: Magorovi ptáky a Okuje a potom jednu opravdovou raritu: kompletně načtený rukopis poslední sbírky, který ovšem Magor nestihl už nakladateli odevzdat. A tak máte možnost Úložu, jak sbírku nazval, poslechnout si v jeho podání a toto čtení je tedy jejím jediným dochovaným zněním

Magor a zpěv ptáků
(připomíná mi to Fibichovu skladbu s mottem: „Skřivánek vzlétl do oblak a jásání...")
Zpěv ptáků - ne proto, aby se v něm zcizoval, ale aby se v něm zuspicizoval, tj. ze zpěvu usuzoval na let a letu věstil!
Co Magor věstí, víme. To si skutečně cvrlikají vrabci - a nejen vrabci - na pražských - a nejen pražských - střechách.
Magor jako auspik. Nikoli aspik, i když si dokážu představit, jak se při cvrlikání natřásá. Řekněme raději auspex. Vzpomínám na své verše:

Est vitium
arbitrari
calvitium (lysina)
orbem spari (oštěpu)
auspicium
dicit pari (soku)
ius ditium (bohatých)
dis parari

(Dle překladu Pavla Šruta: ptáků let - amulet - věští ti obloha - bohatí jsou od boha)

Magor nebyl jako Boží vyvolenci chudý duchem, on byl bohatý duchem, bohatý od Boha!!
A nyní - jako vždy - modlitba za Magora:

Komu není dáno shora
slyš magoriánský chorál:
ora el labora

Pak se zasměj nevesele
modlitba je sice sporá
práce však jak na kostele

S pánem Bohem co-labora
za Magora
ora

Obsah:
1. Magorovi ptáci
2. Okuje
3. Úloža
4. Smiluj se nade mnou...

Magorovi ptáci a další příběhy - audiokniha obsahuje autorské čtení Ivana Martina Jirouse ze své básnické sbírky.