Hra Stardew Valley je farma ve vaší kapse
2. 4. 2019 10:31 | Martin Havlíček

Mohlo by se zdát, že farmářské hry už jsou za zenitem. Virtuální plodiny z FarmVille po nás už na Facebooku nikdo nechce a políčko ve hře Hay Day od tvůrců Clash of Clans jsme dávno nechali zarůst plevelem.

K jedné virtuální farmě se však pravidelně vracíme. Jmenuje se Stardew Valley a vyšla už na mnoha platformách. Od PC, přes konzole až po mobily. Android verze je zatím tou poslední. Je ale jedno, jestli hrajete na velkém monitoru, televize nebo na displeji svého telefonu. Všude uvidíte retro pixelovatou grafiku a zpustlou virtuální farmu, kterou hlavní hrdina zdědil po svém dědovi. Rozdíly jsou jen v ovládání, které bylo přizpůsobeno „dotykačům“, a absenci kooperativní hry. Snad kvůli technickým limitům mobilních zařízení…

Úkol je jasný. Musíte farmě vrátit život. To znamená dát pole do kupy, zasít a obstarat si hospodářská zvířata. Z výpěstků pak můžete vyrábět různé produkty a ty prodávat v přilehlém městečku. Farmaření je ve skutečnosti jen jednou ze složek herní náplně. Svůj čas můžete trávit také ve městě plném rozličných postav nebo se třeba vydávat na výpravu za minerály do nedaleké jeskyně. Postupem času se vaše postava zlepšuje a navazuje vztahy s obyvateli města. Ve Stardew Valley si dokonce můžete najít partnera a uspořádat veselku!

TIP K tomu, abyste si koupili hru na Google Play, nepotřebujete platební kartu. Pokud „kreditku“ nemáte nebo se ji zdráháte zaregistrovat v online obchodě, můžete si zvolit platbu přes operátora. Nákup aplikace se objeví ve vašem měsíčním vyúčtování!

Ve své podstatě jde o RPG s (malým) otevřeným světem. Až na to, že místo meče „bojujete“ s motykou a dalšími nástroji na poli. Za úspěchem hry stojí nejen množství činností a herní svoboda, ale také férový přístup k hráči. Za Stardew Valley zaplatíte jednou a získáte kompletní hru. Dál už z vás peníze tahat nebude. Čili naprostý opak jiných her tohoto žánru.