Legendární Lemmings poprvé na mobilu. Jak se hrají?
17. 1. 2019 8:33 | Martin Havlíček

První díl Lemmings vyšel v roce 1991 a za těch bezmála třicet let se série takřka nezměnila. Stále pečujete o pracovité, ale neskutečně hloupé „lumíky“, kteří klidně skočí do propasti, když je včas nezarazíte. Herní náplň spočívá především v rozdávání povelů: ty, lumíku, budeš kopat, ty zase postavíš schody a ty si stoupneš na kraj propasti a postaráš se o to, aby do ní tví kolegové neskákali. A jaký je vůbec cíl hry? Dovést většinu (nebo nejlépe všechny lumíky) ke dveřím do dalšího levelu.

Popis platí pro originál i pro novou, mobilní hru, která vychází s takřka pětiletým odstupem po Lemmings pro konzoli PlayStation Vita. Lemmings jsou na mobilu jako doma. Vývojáři skvěle přizpůsobili ovládání dotykovým displejům. Herní pole je vymezeno čtverečky, které si můžete rozkliknout, a přiřadit jim nějakou funkci podle kontextu. Čtverečku na zemi můžete přiřadit akci kopání a jakmile k němu přijde první lumík, začne kopat apod.

Grafika je spartánská, což nám ani tak nevadí. Lumíci jsou stejně pidižvíci, kteří jsou na displeji sotva vidět. Trošku nás zarazily kostrbaté animace. S nostalgií vzpomínáme na původní hru, kde už samotný pohyb tvorečků dokázal pobavit. Největší průšvih spočívá v něčem jiném – v tom, jak je nastaven systém energie. Každá akce stojí lahvičku energie a té je omezené množství. Dříve či později (spíš dříve) vám zásoby dojdou a pak máte dvě možnosti: čekat, až se doplní, anebo si energii dokoupit a hrát dál. S dokupováním energie problém nemáme, ostatně hra je ke stažení zadarmo a vývojáři musejí z něčeho platit účty. Vadí nám, jak rychle energie ubývá a jak vysoko jsou nastaveny ceny za její doplnění. Nejlevnější doplnění energie začíná na 129 korunách nebo si můžete za 179 Kč koupit nekonečnou energii… ale jenom na dvě hodiny hraní.

Víte, že… Za nákupy her na Google Play nemusíte platit kartou? Pokud „kreditku“ nemáte nebo se ji zdráháte zaregistrovat v online obchodě, můžete si zvolit platbu přes operátora. Nákup aplikace se objeví ve vašem měsíčním vyúčtování! Platí to i pro nákupy uvnitř aplikací (balíčky kartiček apod.)

Má vůbec Lemmings smysl stahovat? Určitě ano. Za zkoušku nic nedáte a pokud se budete řídit našimi tipy a hrát takticky, tak vás hra rozhodně nezruinuje.