Mobilní fotbalová sezóna začíná! Vyšly nové ročníky her FIFA a PES
8. 1. 2019 9:53 | Martin Havlíček

Zatímco česká fotbalová sezóna se ukládá k zimní spánku, na mobilech jsme byli svědky prvního výkopu. Na jedné straně pomyslného hřiště FIFA, na druhé PES alias Pro Evolution Soccer. Obě hry vyšly už před lety, ale nedávno byly povýšeny na novou sezónu. Tentokrát nejde jen o navýšení čísla za názvem hry a aktualizaci soupisek. Obě hry byly od píky překopány.

Jak FIFA, tak PES mají nový technologický základ. Podepsalo se to nejen na grafice, ale hlavně na realističnosti. Hráči mají mnohem širší škálu pohybů a míč má lepší fyziku. PES 2019 se dokonce chlubí tím, že stojí na stejných základech jako verze na PC a konzolích. Není to úplně pravda. Konzolový PES běží na technologii Fox Engine, zatímco mobilní verze využívá Unreal Engine 4. Do mobilní hry bylo však přeneseno přes 8 tisíc animací z konzolových verzí a také herní styly jednotlivých týmů. V zápase o lepší grafiku ovšem vede FIFA. Na druhou stranu, PES běží mnohem svižněji (ve smyslu více snímků za sekundu).

Obě hry jsou si dost podobné i obsahově. Nabízejí mimo jiné plnohodnotnou online hru jeden na jednoho. V mobilní Fifě dosud chyběla. V minulém ročníku byla jen jakási hra na střídačku, kdy se hráči střídali v gólových šancích. Kdo jich proměnil více, vyhrál. Nyní už si můžete zahrát klasický, i když zkrácený mač.

Víte, že… Za nákupy her na Google Play nemusíte platit kartou? Pokud „kreditku“ nemáte nebo se ji zdráháte zaregistrovat v online obchodě, můžete si zvolit platbu přes operátora. Nákup aplikace se objeví ve vašem měsíčním vyúčtování! Platí to i pro nákupy uvnitř aplikací (balíčky kartiček apod.)

Jak ve Fifě, tak i v Pro Evu můžete také sbírat fotbalové kartičky a sestavovat si z nich svůj vlastní, hvězdný tým. FIFA nabízí o poznání více lig, týmů a hráčů s oficiálními licencemi. Pokud jde o české mančafty, v PES 2019 najdete jen Slavii, zatímco FIFA má kromě sešívaných také Spartu a Plzeň.

Největší rozdíl ale není v soupiskách, ale v pojetí fotbalu. FIFA je takový mainstream. Ovládání už nemůže být intuitivnější: hráče honíte po hřišti virtuálním joystickem a když se dostanete do dobré pozice, tak svajpnutím prstu směrem na bránu vystřelíte. Jen pro srovnání: v Pro Evu se stejná akce provádí tak, že dvakrát poklepete prstem na displej, přičemž délka podržení prstu při druhém tapnutí určuje intenzitu kopu. Podobných „chvatů“ jsou ve hře ukryty desítky a bude vám trvat hodně dlouho, než se vše naučíte. PES je prostě mnohem obtížnější fotbal. Pokud si ale dáte tu práci a natrénujete si ovládání, objevíte mnohem komplexnější hru, než vám nějaká FIFA může nabídnout. Tím mainstreamový fotbálek nekritizujeme. Každému, co jeho jest.

Kritiku si ovšem zaslouží obě hry za svou „závislost“ na internetu. Proklikávání menu Fify je těžkopádné, protože musíte neustále čekat na odpověď serveru. PES je na tom snad ještě hůř. Mnohokrát se nám stalo, že jsme se ani nepřipojili k zápasu kvůli momentálnímu přetížení serverů. To je jako kdybyste se chtěli koukat v televizi na zápas a zrovna by došlo k výpadku proudu. Tragédie!