Začtěte nebo zaposlouchejte se do mistra lidskosti Fredrika Backmana
30. 8. 2018 17:48 | Patricie Kolohnátková

Švédského spisovatele Fredrika Backmana asi není nutné nějak obšírněji představovat. Jeho debutový Muž jménem Ove to už před nějakou dobou dotáhl na filmová plátna a v postprodukci se nyní pracuje i na dalším románu Tady byla Brit-Marie. Jestli jste od tohoto skoro čtyřicetiletého spisovatele něco četli (anebo si poslechli v audioknižní podobě s přednesem výborných Jana Vlasáka a Valérie Zawadské), jsme si jisti, že ho neskonale milujete. A pokud ne, měli byste to co nejdřív napravit.

Fredrik Backman má neuvěřitelný vypravěčský talent, umí výborně vykreslit jednotlivé postavy, nechybí mu smysl pro humor a svým příběhům umí vetknout až dechberoucí dávku lidskosti. Prosto se budete často smát a občas vám ukápne slza, někdy navíc obojí dohromady.

A protože už za pár dní vychází jeho nejnovější román My proti vám a protože ho pro vás už teď máme coby předobjednávku se slevou 30 %, není na škodu si zrekapitulovat všechny skvělé příběhy, které zatím Fredrik Backman stihl sepsat.

Muž jménem Ove

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 91 %

Ove je takový hodně rozmrzelý dědek ze sousedství. Je samotář a nikoho nemá rád zvlášť proto, že se lidé podle něj dělí na nekňuby nebo lotry. Například nechápe, proč lidé opírají kola o přístřešek nad popelnicemi, když je tam na ceduli jasně uvedeno, že se to nesmí.

K zuřivosti ho také zaručeně dovede, když někdo jezdí autem v jeho obytné čtvrti, kde jsou auta zakázaná. Krom ryze švédského Saabu nesnáší všechny ostatní značky aut. A taky je tak trochu rasista a xenofob, co nenávidí zvířata.

Jeho postoj, který je jasně nalinkovaný, se mu ale jednoho dne začne hroutit. To když se vedle něj nastěhuje rodina s přátelskou Íránkou Parvaneh, švédským mamlasem a dvěma holčičkami. Kocoura ze sousedství, kterého Ove nemůže ani vystát, navíc začne šikanovat sousedka a její přiblblá psí sněhová koule. To tak Ove přeci nemůže nechat být!

Ještě předtím se ale musí zbavit té otravné rodiny ze sousedství, která se s ním pořád chce přátelit a navíc mu neustále nosí nějaká divná, nešvédská jídla, které je pak nucen jíst.

Co by můj syn měl vědět o světě

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 79 %

Pokud je na vás Deníček moderního fotra od Dominika Landsmana trochu moc na sílu a trochu moc plný vtipů za hranou, sáhněte po e-knize Co by můj syn měl vědět o světě. S citem a kouzelným humorem, který je autorovi vlastní, tu popisuje peripetie, s nimiž se potkávají (nejen) tatínci při výchově dětí.

Jak sám autor píše: „Mému synovi. Už teď se ti omlouvám. Za všechno, co udělám špatně. Za všechno, k čemu se nedostanu. Za minibus. Za kraťasy. Za tričko s nápisem „Správní chlapi váží přes 90 kilo“. Za snahu dát si „high five“ s tvými kamarády. Za tuto knihu. Knihu o věcech, které bys měl podle mě vědět o světě. O fotbalu, IKEA, o tom, jaké to je být mužem, o Bohu a smažené snickersové zmrzlině. O tom, jaké to je ztratit klíčky od auta a proč musel táta zabít zpívající plastovou žirafu. Tato kniha je především o snaze být dobrým rodičem. Protože chci, abys věděl, že jsem se vážně snažil úplně nejvíc, jak jsem uměl. Nikdo negooglil tolik jako já.”

Babička pozdravuje a omlouvá se

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 84 %

Else je sedm let, se svými vrstevníky si ale moc nerozumí, protože je trochu jiná než oni. Zato má babičku které je sedmasedmdesát, a s tou si naopak rozumí moc. Babička totiž vypráví fantastické příběhy, které Elsu zavádějí do kouzelného světa, kde není normální nikdo. Možná tak trochu jako ony dvě - o babičce říkají, že je čiperná, ale spíš myslí, že je tak trochu bláznivá. A o Else zase s oblibou povídají, že je na svůj věk vyspělá, Elsa ale občas tuší, že si spíš říkají, že je otravná.

„Patetická pohádka s hrdiny, které budete ze začátku trochu, možná i více nesnášet, pak ale zjistíte, že to jsou skvělí lidé, a konec bude takový doják, že fakt není dobrý nápad knihu číst na tajňačku v práci,” napsala na server Databáze knih recenzentka roso.mak. Audioknihu namluvila skvělá Valérie Zawadská.

Tady byla Britt-Marie

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 87 %

Když Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství zjistí, že je jí manžel nevěrný, rozhodne se ho opustit. Protože je navíc povoláním profesionální manželkou, ví, že není na hrdinství čas, a tak tak dlouho otravuje na úřadu práce, až jí nešťastná mladá úřednice s krátkou ofinou jednu práci nabídne. Je v Borgu a nejhezčí věc, kterou můžete o této vesnici říct, je to, že leží u silnice.

Britt-Marie tu nastupuje jako správkyně dětského domu a postupně se seznamuje s jednotlivými postavami. Když se pak zjistí, že místní dětský fotbalový tým nemá kapitána, kterého nutně potřebuje, vyberou si právě Britt-Marie. A to i přesto, že fotbalu vůbec nerozumí a ještě víc ho nesnáší.

„Románu se dá mnohé vytknout. Příběh, postavy, cokoliv. Když on to ale umí napsat tak hezky! Tak mile! Kdyby byly knihy nápoji, tak ty Backmanovy jsou s láskou připraveným horkým kakaem na nočním stolku,” zhodnotila e-knihu Tady byla Britt-Marie recenzentka tweed.

Medvědín

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 91 %

Možná někde vedle Borgu by mohl ležet Medvědín. Zatímco v první vesnici to ale žije fotbalem, Medvědínu vládne hokej. Mladí hráči se tam právě připravují na juniorské mistrovství světa a celé městečko si od něj slibuje, že by jim vítězství mohlo přinést nejen nové, talentované hráče, ale i státní dotace.

Ve středobodu příběhu pak stojí teenager Amat, který je šťastný vlastně jenom na ledě, Kevin, co už je jen kousíček od NHL, a také trenér Peter, jemuž zase osobní tragédie zabránila ve vlastní hokejové kariéře. Potom se ale stane něco mezi Kevinem a Peterovou dcerou a v Medvědíně najednou nic není tak jako doposud.

A každé ráno je cesta domů delší a delší

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 91 %

Novela A každé ráno je cesta domů delší a delší je o dědečkovi a jeho vnukovi Noahovi, kteří spolu vysedávají na lavičce a povídají si úplně o všem. Pod lavičkou roste hyacint a dědeček často vzpomíná, že stejný pěstoval i na své zahrádce.

A vzpomíná také na babičku, kterou miloval od prvního dne, kdy ji uviděl, ale už se s ní musel rozloučit. Dědeček se děsí dne, kdy babičku už nadobro přestane vidět před očima. I o tom si vypráví se svým vnukem, zvláštně ho ale uklidňuje povídání právě na této lavičce. S vůní hyacintu, kterou tak důvěrně zná…

Koupí této e-knihy přispějete na výzkum nemocí, postihujících mozek. A až ji dočtete, budete chtít dát Fredriku Backmanovi (pokolikáté už?) Cenu za něžnost.

My proti vám

Úplně nový román z pera Fredrika Backmana se jmenuje My proti vám a zavádí nás opět do hokejového Medvědína. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví prázdniny na odlehlém ostrově a snaží se odstřihnout od všeho, co se doma děje.

Mezitím ale v Medvědíně narůstá řevnivost mezi jejich hokejovým týmem a týmem ze sousedního města, který vypukne naplno, když se potkají na společném zápase. Hráčská soutěživost se najednou mění v boj o moc, peníze a příležitosti. Vše navíc zkomplikuje jedno překvapivé tajemství, které buď celé město spojí dohromady, anebo ho nadobro rozloží.