Nesbø, Olsen, Sigurðardóttir. 7 nových severských krimi
28. 6. 2018 17:24 | Patricie Kolohnátková

Léto už je konečně tady a s ním i pořádná parna. Jestli je toho na vás po nezvykle teplém jaru už trochu moc, můžete se zkusit ochladit na vlně severské krimi. Tentokrát jsme pro vás vybrali sedm novinek, z nichž jsou některé na stáncích teprve pár dní. Nechybí taková esa jako Shakespearův Macbeth v podání norského krále Jo Nesba, nejnovější román fantastického Jussiho-Adlera Olsena s názvem Selfies, román Bambi z nové série Monse Kellentofta anebo oblíbená dvojka Huldar a Freja od Yrsy Sigurðardóttir v islandském thrilleru Černá díra.

Jo Nesbø - Macbeth

Série: Shakespeare 400

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 68 %

Anglický klasik v novém kabátu - tak by se dal shrnout projekt Shakespeare 400, který má za cíl přiblížit dramatikova díla i mladým čtenářům. V minulosti padla volba třeba na mnoha cenami ověnčenou kanadskou spisovatelku Margaret Atwoodovou, která v románu Kus temnoty zpracovala Shakespearovu Bouři, nyní se ke slovu dostává i Jo Nesbø.

Ten si příhodně vybral jedno z největších dramat, Macbetha. Severský krimi král svého hrdinu umístil do post apo města, které rozkládají drogové kartely, a z Macbetha udělal policejního komisaře.

Podívejte se na celou sérii Shakespeare 400.

Je pravdou, že Nesbø dokázal z útlého Shakespearova románu vytvořit psychologické drama o úctyhodných 546 stranách. A je také skutečností, že vám dá zpočátku trochu zabrat se do příběhu o touze po moci začíst. Pokud to ale nevzdáte, dostanete velmi solidní odměnu.

Jørn Lier Horst - Poustevník

Série: William Wisting (9. díl)

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 77 %

Poustevník je sériový vrah na útěku. Když najde člověka, který nikomu nechybí, zbaví se ho, vezme si jeho identitu a žije s ní tak dlouho, než najde dalšího nebožáka. Třeba jako Vigga Hansena, který je mimo jiné sousedem vyšetřovatele Williama Wistinga. Najdou ho až po čtyřech měsících, jak mrtvý sedí před televizí.

Prohlédněte si celou sérii o vyšetřovateli Williamovi Wistingovi.

Policie případ bez většího zájmu uzavře, Wistingově dceři a mimo jiné i novinářce Line ale nenechá osud nebohého Vigga Hansena spát. Teprve když je objeveno druhé tělo, policie zjistí, jakou chybu předtím udělala. V tu chvíli se začíná rozjíždět jedno z největších vyšetřování, jaké Norsko do té doby zažilo a kde

Jussi Adler-Olsen - Selfies

Série: Carl Morck (7. díl)

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 78 %

Nový, v pořadí už sedmý případ oddělení Q se skvělým nabručeným detektivem Carlem Mørckem se jmenuje Selfies. Na začátku knihy je mrtvola starší ženy, která je nalezena v jednom z kodaňských parků. Okolnosti její smrti nápadně připomínají případ nevyřešené vraždy, spáchané před víc než 10 lety.

Vybírejte z dalších případů famózního Oddělení Q.

Carlovi se mezitím na oddělení zhroutí členka jeho týmu Rose a vše nasvědčuje tomu, že v její minulosti byl spáchaný závažný trestný čin. Jenže Rose dostala za úkol prokázat, že se oddělení Q daří při vyšetřování dobře, v opačném případě bude oddělení zavřeno. Jak to dopadne, je ve hvězdách, setkání s Carlem, Assadem a Gordonem je ale vždy sázkou na jistotu.

Leif G. W. Persson - Umírající detektiv

Série: Jarnebring & Johansson (8. díl)

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 82 %

Další skvělá severská série je tady! Legendární vyšetřovatel Lars Martin Johansson je už v důchodu a příběh začíná v momentě, kdy ho stihne mozková mrtvice. Do nemocnice se dostane včas, ale po třech dnech v kómatu se probudí částečně ochrnutý.

Při vyšetření na neurologii přijde řeč na čtvrt století starý případ zavražděné holčičky, který před pár dny promlčel. To by ale nebyl Johansson, aby se spravedlnosti nesnažil učinit zadost. Dokonce i přesto, že vyšetřování bude muset vést přímo z nemocniční postele.

Úplně nevíme, jestli nakladatelství MOBA udělalo dobře, když nám sérii se sympatickým detektivem Larsem Martinem Johanssonem představila až osmým dílem s příznačným názvem Umírající detektiv. Po přečtení ale musíme konstatovat, že je lepší se s ním seznámit pozdě než nikdy.

Mons Kallentoft - Bambi

Série: Herkules (3. díl)

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 92 %

Třetí díl o detektivovi Zackovi, který bývalý zaměstnanec reklamní agentury a spisovatel Mons Kellentoft píše spolu s novinářem Markusem Luttemanem, se jmenuje Bambi. Stejně jako předchozí díly, i tento je volně inspirovaný řeckými bájemi, konkrétně legendou o kyrenejské lani.

Přečtěte si i další knihy ze série Případy inspektora Zacka.

Když policie přijede na ostrov, dostane se jí hrůzného pohledu. Vše nejdřív vypadá jako hodně nepodařená party mladých zbohatlíků, která skončila jatky. Pak ale dojde ke druhému krveprolití a nejen Zack začíná vidět, že za tím bude nejspíš něco víc, než jen šílená zábava mladých. Jediným vodítkem jsou ale jen pilulky s vyobrazením kolouška Bambiho.

Arnaldur Indridason - Vina

Série: Erlendur (14. díl)

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 92 %

Na nebývalé síle nabývá severská krimi v posledních letech hlavně na Islandu a autor Arnaldur Indridason je dalším skvělým důkazem. Jeho nejnovější román se jmenuje Vina. Píše se rok 1978 a v jezeře uprostřed lávového pole je nalezena mrtvola. Na místo vyráží komisař Erlendur i jeho kolega Marian Briem, kteří se snaží proniknout do nedaleké americké vojenské základny.

Tady jsou další díly o detektivovi Erlendurovi.

Zeď nepřístupnosti i mlčení jim napovídá, že míří správným směrem. Erlendur zároveň pátrá po dívce, která zmizela už před dvaceti lety na cestě do školy. A ta vedla opět kolem americké základny Fort Knox.

Yrsa Sigurðardóttir - Černá díra

Série: Freyja & Huldar (2. díl)

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 93 %

Dvanáct let po znásilnění a smrti mladé dívky ve městě Hafnarfjördur, které leží na jih od Reykjavíku, je objeveno přes deset let staré pouzdro s dopisy školáků. Ty v nich popisují, jak si v roce 2016 představují hlavní město Islandu. A je tam také jeden nepodepsaný vzkaz s iniciály lidí, které má někdo zavraždit.

Nečetli jste první díl s Freyjou a Huldarem s názvem DNA? Tady je.

Případ dostane na starosti zneuznaný detektiv Huldur, kterému se v nedávné době úplně nepovedl případ. Proto si myslí, že bezvýznamný dopis dostal k prověření za trest. I tak se ale rozhodne ozvat dětské psycholožce Freyje, se kterou by rád nejen řešil případ, ale i zachraňoval jejich vzájemný vztah. Už krátce nato jsou ale v lázních v centru nalezeny dvě lidské paže. A pak se začnou objevovat další těla.