Backman, Soukupová, Mornštajnová. 5 románů na dovolenou
27. 6. 2018 16:53 | Patricie Kolohnátková

Léto a čas dovolených prostě milujeme. Nejen, že je venku krásně teplo, zatímco ale v zimě trávíme dovolenou aktivně třeba na horách, k létu trocha toho lenošení prostě patří. A co si budeme povídat, jaké by to lenošení bylo bez dobrého románu, kde hltáte jednu stránku za druhou? Pět takových e-knih jsme pro vás vybrali. Čtou se jedním dechem a jednotlivé příběhy ve vás bude rezonovat ještě dlouho. A nám už teď nezbývá než popřát krásnou dovolenou a šťastnou ruku při výběru e-knih, které si s sebou na deku nebo lehátko odvezete.

Markéta Lukášková - Losos v kaluži

Žánr: Česká literatura, román pro ženy

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 76 %

Debutový román novinářky, která pracovala například pro Reflex, se jmenuje Losos v kaluži. Kdo Markétu sleduje třeba na Facebooku, tak ví, že je její doménou poměrně svérázný a často velmi sarkastický humor.

Podobnými atributy se může pochlubit i Losos, který je krom cynismu plný i moderních technologií. Hlavní roli tu hraje Bára, klasický mileniál, kterému se zboří svět, když jí zemře milovaná babička. Jak ale Bára následně zjišťuje, smrtí ve skutečnosti nic nekončí, nýbrž právě naopak začíná.

Petra Soukupová - Nejlepší pro všechny

Žánr: Česká literatura, romány

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 90 %

Soukupová ve vrcholné formě - i to se dočtete o její románové novince s názvem Nejlepší pro všechny. Hlavním hrdinou je tu malý lump Viktor. Všechno mu v životě běží relativně v pohodě do momentu, kdy jeho matka a herečka v jedné osobě Hana dostává nabídku na roli v seriálu. Protože se ale natáčí na druhém konci republiky, kde zrovna bydlí Viktorova babička, Hana se k ní rozhodne spolu se synem přestěhovat.

Vybírejte z dalších e-knih od Petry Soukupové.

Viktor se cítí zrazený, že ho matka odvezla od jeho kamarádů a že nad ním navíc babička vládne tvrdou rukou. Mezigenerační problémy ale přicházejí napříč celou rodinou, jež už dlouho nebyla zvyklá žít takto pohromadě. Každá z postav ale jedná s tím nejryzejším úmyslem tak, jak si myslí, že to bude nejlepší pro všechny. A nám, čtenářům už poněkolikáté Petra Soukupová ukazuje, že náš svět rozhodně není jen černý, nebo bílý.

Gail Honeymanová - Eleanor se má vážně skvěle

Žánr: Světová literatura, román pro ženy

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 90 %

Kombinace britského humoru a asociální hlavní hrdinky, to je debutový román britské spisovatelky Gail Honemanové Eleanor se má vážně skvěle. Předcházely ho fantastické recenze, což vždycky trochu smrdí, po přečtení ale musíme říct, že si román dobré kritiky zaslouží.

Eleanořin pohled na svět vás asi zpočátku bude trochu rozčilovat a situacím, do kterých se kvůli tomu dostává, se zase budete smát. Jak ale budete číst dál, budete ji mít čím dál radši. A obrovsky jí budete fandit. Protože Eleanor je vážně skvělá.

Fredrik Backman - A každé ráno je cesta domů delší a delší

Žánr: Světová literatura, romány

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 92 %

Mistr lidskosti Fredrik Backman tentokrát přichází s novelou A každé ráno je cesta domů delší a delší. Je o dědečkovi a jeho vnukovi Noahovi, kteří spolu vysedávají na lavičce a povídají si úplně o všem. Pod lavičkou roste hyacint a dědeček často vzpomíná, že stejný pěstoval i na své zahrádce.

Tady jsou všechny e-knihy od Fredrika Backmana.

A vzpomíná také na babičku, kterou miloval od prvního dne, kdy ji uviděl, ale už se s ní musel rozloučit. Dědeček se děsí dne, kdy babičku už nadobro přestane vidět před očima. I o tom si vypráví se svým vnukem, zvláštně ho ale uklidňuje povídání právě na této lavičce. S vůní hyacintu, kterou tak důvěrně zná…

Radši posloucháte než čtete? Tady jsou Backmanovy audioknihy.

Koupí této e-knihy přispějete na výzkum nemocí, postihujících mozek. A až ji dočtete, budete chtít dát Fredriku Backmanovi (pokolikáté už?) Cenu za něžnost.

Alena Mornštajnová - Hana

Žánr: Česká literatura, romány

Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 96 %

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz jde klouzat na ledové kry v řece. Při tom ale spadne do vody a její neposlušnost je tak nejenom prozrazena, Mira je ale navíc potrestaná, když na rodinné oslavě nedostane zákusek. Zanedlouho se stane tragédie a Miru pak začne vychovávat její nemluvná teta Hana. Ta odhalí pohnutou rodinnou historii, ze které se člověk jen velmi těžko vymaní. Podaří se to Miře?

Vyberte si i z dalších e-knih od Aleny Mornštajnové.

„Běžně se jakékoli české tvorbě vyhýbám, ale když už více než rok sleduji opakující se chválu na román Hana, rozhodla jsem se to zkusit. Ještě že tak! Naprosto úžasný příběh, kde není ani slovo navíc, a kde je děj posouván rozličnými pohledy hlavních zúčastněných. Pět hvězdiček si příběh rozhodně zasluhuje a možná i víc,” zní recenze uživatelky Agathy84 na serveru Databáze knih.