Detektivka měsíce: Údolí mrtvých od Tima Weavera
23. 8. 2018 9:08 | Patricie Kolohnátková

Údolí mrtvých vás pořádně vystraší. I tak ale knihu nedokážete odložit.

Údolí mrtvých je mistrovsky napsaný thriller s hororovými prvky. Takže se budete bát. Občas celkem dost. Protože je ale vaším průvodcem sympaťák, jinak soukromý detektiv David Raker, budete se s ním vydávat i na ta nejnebezpečnější místa. Jednak si budete jisti, že vás nenechá ve štychu, a jednak si prostě nebudete moct pomoct. Protože pokud e-knihu Údolí mrtvých dokážete odložit v momentě, kdy třeba chcete jít spát nebo musíte něco udělat, dostanete od nás bez jakýchkoliv diskuzí metál jako hrom. A ještě jednu dobrou zprávu pro vás máme: pokud si zajistíte předplatné O2 Čtení, vyjde vás nový Weaver o čtvrtinu levněji - jen na 149 Kč.

Dílo Tima Weavera u nás začalo vycházet před nějakou dobou, ale trochu překvapivě až od čtvrtého dílu. Teprve teď se na pulty e-obchodů začínají dostávat úvodní díly série se soukromým detektivem Davidem Rakerem. Aktuálně vydané Údolí mrtvých je pak druhý díl, klidně s ním ale můžete začít, mnoho odkazů na ten první v něm není.

David tu dostává za úkol vyřešit případ zmizelé šestnáctileté Megan Carverové. Jde o děvče z dobré rodiny, které se vždycky dobře učilo a bylo poslušné. Proto její zmizení nikdo nedokáže pochopit, zvlášť když ani půlroku poté nevyplave jediná stopa.

Nešťastní Meganini rodiče se proto obrátí na Davida, který už se hledáním pohřešovaných osob chvilku zabývá. Pátrání ho zavede do téměř neosídlené oblasti. Přezdívá se jí Údolí mrtvých a za své nechvalné jméno „vděčí” jistému Miltonu Sykesovi, který tu před více než sto lety vraždil.

Davidovi už brzy začíná být jasné, že Megan rozhodně nebyla první, kdo za podobně divných okolností zmizel, a nachází také čím dál víc shodných rysů s vraždami před mnoha desítkami let popraveného Sykese. Podaří se mu Megan Carverovou najít dřív, než bude pozdě?

Údolí mrtvých můžete číst i v rámci předplatného O2 Čtení, e-kniha vás pak vyjde jen na 149 Kč. Podívejte se na podrobné informace o O2 Čtení.

Brit Tim Weaver má spisovatelský dar od Boha. Jeho detektivky se v první řadě čtou skoro samy a jestliže na začátku příběhu vám občas nějakou šanci, abyste e-knihu odložili, dá, v jednu chvíli vždycky nastane zlom, po kterém už to zkrátka nejde.

Jak už bylo řečeno výše, Údolí mrtvých také obsahuje poměrně dost hororových prvků. Je pochopitelné, že pokud Davida zavedou stopy do Údolí mrtvých, musí to tam náležitě prozkoumat, a to i když na krajinu začíná pomalu padat tma, o neutuchajícím dešti nemluvě.

Jenomže pak si představte, že ležíte sami potmě v liduprázdném bytě a chtě nechtě vyrazíte do Údolí mrtvých s ním. Takže se bojíte. Strašně. Tak moc, že když se na stránce objeví jinak naprosto nevinné citoslovce „Křup, křup,” víte, že bude nejspíš brzo zle. A jestli zrovna máte třeba žízeň, tak vám nejspíš bude činit značné potíže, abyste si pro sklenici vody ztemnělým bytem došli.

Příjemným zpestřením celého příběhu byla pak postava detektiva Colma Healyho. S ním se v budoucnosti ještě potkáte, tenhle neřízený, cholerický policajt ale dokáže děj stočit naprosto nečekaným směrem.

Hlavní devizou celé série je ale postava samotného Davida Rakera. Je to totiž náramný sympaťák, který vám padne do oka od prvních stránek. Za sebou má tak smutný příběh, že kdybyste ho potkali naživo, nejen, že byste mu zfleku dali korunu, možná byste si ho ale dokonce nastěhovali k sobě domů, abyste ho mohli konejšit i se smát jeho vtipům.

Vzhledem k jeho minulosti je pak celkem pochopitelné, že autor Tim Weaver řeší i Davidův soukromý život. Pro merit věci, tedy jak vyřešit danou záhadu, je to možná trochu nadbytečné. Vzhledem k tomu, že detektivky čtou podle průzkumů z převážné většiny ženy, ale asi dost logické.

Údolí mrtvých se zkrátka povedlo. Pokud máte rádi napětí a v teple svého domova se pod dekou rádi bojíte, chybu s ním určitě neuděláte. A my už se těšíme, až Mystery Press letos v říjnu vydá pokračování s názvem Ztracený.