1794: Tři růže

Délka: 15 h 19 min
Interpret: Daniel Bambas
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 864 MB

Audiokniha 1794: Tři růže obsahuje prostřední část historické detektivní trilogie. Autor Niklas Natt och Dag. Čte Daniel Bambas.

Sestupte do hrobu pro živé, kde staré jizvy zakryjí jedině nové rány!

Krev z hrdla nevěsty vystříkla po svatební noci až na lustr, ale má ji vážně na svědomí pomatený hraběcí novomanžel Erik ze Tří Růží, jehož kruté zrání v karibské kolonii rokokového Švédska autor vylíčí ze všeho nejdřív? To ať vyšetří biřic a šťoural Mickel Cardell, který je však bez zesnulého soudce Wingeho jako bezruký – a to má coby válečný vysloužilec už jen jednu! Naštěstí se objeví Emil, bratr mrtvého parťáka, který by se mu tak rád vyrovnal, jenže na to nemá patřičný nadhled ani žaludek. Povedou si v novém případu stejně neohroženě jako loni? A pomůže jim opět čerstvá matka Anna Stina, jíž není v brlozích a pajzlech co závidět? V děsuplném krimi noir se sice pachatel najde dřív, než bývá zvykem, leč o dost těžší bude vymyslet, jak se mu dostat na kobylku. Pátrání lemované bludišti, bludy a obludnostmi se sleje ve stoku šeredností vyhřezlých snad přímo z pláten Hieronyma Bosche. Vždyť choré mysli je především sám Stockholm, blázinec a hrob všech nadějí, hluboce imunní vůči všemu osvícenskému. Studené město mostů nemá nejmenší zájem vytvářet je i mezi lidmi, a tak zůstává semeništěm marasmu překrytého upoceným pozlátkem.

Prostřední část trilogie aristokrata s krvelačnou chutí vrtat se v ranách švédské minulosti. První díl 1793 – Vlk a dráb byl v jeho vlasti vyhlášen knihou roku a nejlepší krimi prvotinou.

NIKLAS NATT OCH DAG
Absolvent Linného univerzity v jihošvédském Kalmaru se po zániku stockholmského pánského magazínu Slitz uvedl na literární scéně země vraždám zaslíbené s ohromnou razancí. Jeho románový debut 1793 – Vlk a dráb (2017, č. 2019) nejenže prorazil hranici 400 000 prodaných výtisků, ale opanoval také skandinávské čtenářské ankety, posbíral většinu národních cen určených debutantům i zkušeným tvůrcům a dočkal se překladu do 35 jazyků. Autorův zájem o dějiny Švédska na prahu vlny protifeudálních revolucí pramení zčásti z toho, že je potomkem tamního nejstaršího šlechtického rodu – přídomek Natt och Dag znamená „Noc a den“. Spisovatel se zálibou v Umbertu Ecovi a v hraní na zenovou flétnu šakuhači chtěl přitom původně zůstat u svazku jediného, nicméně na naléhání slavného kolegy Fredrika Backmana příběh rozšířil ještě o dvě pokračování. Závěr trilogie pojmenované „Bellmanova“ na počest švédského národního básníka Carla Michaela Bellmana (1740–1795), který zemřel na souchotiny a jehož bardské verše text glosují, vyjde ve Švédsku v září 2021.

DANIEL BAMBAS
Prkna, jež znamenají svět, ho vábila už jako dětského eléva v Jihočeském divadle. Ještě za studií na DAMU získal angažmá v Divadle na Vinohradech, kde působí dodnes. Hostuje však i na mnoha jiných scénách (Městské divadlo Mladá Boleslav, Národní divadlo Brno, Komorní činohra, 3D company), je činný ve filmu (Bolero, Svatba na bitevním poli ad.), v televizi (seriály Velmi křehké vztahy, Ordinace v růžové zahradě, Specialisté), v dabingu i v rozhlase. K jeho nejvýraznějším kreacím patří „kalhotková role“ renesančního tragéda Edwarda Kynastona v mladoboleslavské inscenaci Krás(k)a na scéně, která mu vynesla Cenu Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon, a postava herce Piláta v TV minisérii Past.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2021. Všechna práva vyhrazena.

více

Série Michael Cardell

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma