Obálka audioknihy 1793: Vlk a dráb

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019
Série: Michael Cardell

Zacpěte si nos a ponořte se do stoky zločinu!

Nález zohaveného trupu v páchnoucí stoce svede dohromady duo vyšetřovatelů, které je i v drsných podmínkách Stockholmu Léta Páně 1793 k pohledání. Jednoruký válečný vysloužilec Mickel Cardell, přilepšující si jako biřic a vyhazovač, se ocitá po boku muže pro „zvláštní případy“ Cecila Wingeho, jehož asi co nevidět sklátí souchotiny. To ale odpovědným policejním místům tolik nevadí. Pletichářská atmosféra na dvoře mladičkého Gustava IV. Adolfa dává tušit, že případ má být před veřejností ututlán, neboť zlo v nejsurovější podobě vytrysklo z paláců napudrovaných elit švédské metropole. Jenže tenhle pátračský mozek má i pěsti: co totiž právník Winge nezvládne břitkostí svých průpovídek, to Cardell obstará dobře mířenými ranami své protézy.

• Švédská Kniha roku 2018
• Cena Švédské akademie krimi literatury za nejlepší debut.
• Vítěz Crimetime Specsavers Award za nejlepší detektivní prvotinu roku 2018
• Vítězný titul čtenářských anket norských deníků Aftenposten a Dagbladet

„Pro fanoušky Stiega Larssona je tu nový hlas, a ještě temnější stránka Švédska. Je ještě příliš brzy na „nejlepší knihy roku“, ale 1793. Vlk a dráb, fascinující debut Niklase Natt och Daga, mezi ně určitě patřit bude. (…) Stejně jako Jméno růže Umberta Eca je i 1793 intelektuální, čtivá detektivka, jejíž hlavní protagonista je racionální, vzdělaný muž, svádějící bitvy ve světě ovládaném tajemstvími a pověrami. “ - Washington Post

NIKLAS NATT OCH DAG
Švédský novinář, absolvent Linného univerzity v Kalmaru, se po odchodu z magazínu Slitz uvedl na literární scéně země vraždám zaslíbené s ohromnou razancí. Jeho románová prvotina 1793 – Vlk a dráb (2017, č. 2019) posbírala většinu národních cen určených debutantům i zkušeným tvůrcům, opanovala čtenářské ankety a dočkala se překladu do 30 jazyků. Autorův zájem o dějiny Švédska na prahu vlny protifeudálních revolucí pramení zčásti z toho, že je potomkem tamního nejstaršího šlechtického rodu – přídomek Natt och Dag znamená „Noc a den“. Pokud své dva pátrače zrovna neprohání po Stockholmu let 1794 a 1795 (protože další díly trilogie mají následovat), s oblibou preluduje na kytaru, mandolínu či flétnu šakuhači.

DANIEL BAMBAS
V divadle vystupoval už jako dítě a ještě za studií na DAMU získal angažmá v Divadle na Vinohradech, kde hraje dodnes. Hostuje na mnoha jiných scénách (Městské divadlo Mladá Boleslav, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo, Komorní činohra, 3D company), pracuje pro televizi, film, dabing i rozhlas. Je držitelem Ceny Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Krás(k)a, uváděné v Městském divadle Mladá Boleslav.