Obálka audioknihy Císařovy nové šaty a další pohádky

Císařovy nové šaty a další pohádky

Hans Christian Andersen

Délka: 36 min
Interpret: Martina Preissová
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2017
Série: Noc s Andersenem

Pohádka Císařovy nové šaty vypráví příběh o bezelstnosti a upřímnosti malých dětí ve srovnání s marnivostí a vypočítavostí dospělých. Marnivý císař se zajímá pouze o módu a vlastní vzhled. Zaměstná dva podvodné tkalce, kteří mu ušijí neviditelné šaty. Ty jsou však neviditelné pro ty, kteří jsou hloupí nebo nezpůsobilí k výkonu své funkce. Císař neexistující šaty sice nevidí, ale nechce vypadat hloupě. Ostatní se chovají stejně, než se ale se svým názorem přidá jedno malé dítě.
Lásce a moudrosti naučí princ v převleku za pasáčka vepřů pyšnou a marnivou princeznu ve stejnojmenné pohádce Pasáček vepřů.
Třetí pohádka Pastýřka a kominíček vypráví o nezdolné lásce, která přestála mnohé úklady.
Audiokniha byla vydána na podporu akce Noc s Andersenem.
Překlad František Fröhlich
Ilustrace na obálce Jiří Troskov

Hans Christian Andersen
Dánský spisovatel a jeden z největších světových pohádkářů. Mnohé ze stovek jeho pohádek se dávno staly klasikou jak po celém světě, tak i v České republice. Andersen celé své dětství miloval literaturu, i když pocházel z velice chudé a zvláštní rodiny na okraji společnosti. Z rodné Odensy utekl do Kodaně. Tam se setkal s ředitelem divadla a díky němu se mu dostalo vzdělání. Školu ale velmi nenáviděl, tak začal psát knihy. Ze začátku sice nesklízel velký úspěch, ale po čase začala být jeho díla známá a mohl si dovolit živit se jen svou vlastní literární tvorbou. Zemřel ve slávě, po pádu z postele na následky zranění. Jeho pohřeb byl vyhlášen dnem národního smutku a zúčastnil se ho i samotný král.

Martina Preissová
Herečka z Národního divadla v Praze, která získala dvě nominace na Cenu Thálie, si zahrála v bezpočtu divadelních hrách, mezi které se řadí například Hadrián s Římsů, Král Jan, anebo Idiot. Kromě Národního divadla se Martina projela po republice s Letními shakespearovskými slavnostmi ve hrách Král Lear a Romeo a Julie. Objevuje se také na televizních obrazovkách. Nyní ale propůjčila svůj jedinečný hlas jedné z pohádek Hanse Christiana Andersena.

Martin Preiss
Pochází z herecké rodiny a již během studia na pražském DAMU hrál v činohře Národního divadla. Představil se ve hrách Radúz a Mahulena, Antonius a Kleopatra, Hamlet, Cyrano z Bergeracu nebo Večer tříkrálový. Objevuje se také na televizní obrazovce hlavně díky moderování pořadu Chcete být milionářem, kde převzal moderátorské žezlo po Vladimíru Čechovi. Kromě toho všeho se také aktivně věnuje dabingu filmů a seriálů. Teď si do svého repertoáru může zařadit i novou audioknihu, na které s námi spolupracoval.

Císařovy nové šaty a další pohádky - audiokniha obsahuje tři známé pohádky, jejímž autorem je Hans Christian Andersen. Čtou Martina Preissová a Martin Preiss. Hudba, zvuk a režie Miloš Vrána.

Série Noc s Andersenem

Obálka audioknihy Malá mořská víla