Obálka audioknihy Statečný cínový vojáček

Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2018
Série: Noc s Andersenem

Pohádkový příběh Statečný cínový vojáček od Hanse Christiana Andersena vyšel poprvé v roce 1838. Popisuje příběh jednoho cínového vojáčka, který byl poslední z várky a při vyrábění na něj nezbylo dost cínu. Proto měl pouze jednu nohu. Vojáček se zamiluje do papírové baletky, která také stojí pouze na jedné noze. Čaroděj sice vojáčka varuje, aby nechal baletku na pokoji, ale ten na jeho varování nedbá. Druhý den ráno spadne z okenního parapetu a přistane na ulici. Najdou ho dva chlapci, kteří ho posadí do papírové loďky a pošlou ho po vodě. Loď se však dostane do kanálu, kde ji i s vojáčkem spolkne ryba. Rybu nakonec chytnou, vykuchají a služka vojáčka znovu přinese do pokoje. Tak se znovu ocitne vedle krásné baletky. Chlapec, který vojáčka dostal k narozeninám, jej z ničeho nic hodí do kamen a závan větru do nich přinese i baletku. Příštího dne najde služka v popelu jen kus cínu v podobě srdce a ohořelou hvězdu.

Hans Christian Andersen
Dánský spisovatel a jeden z největších světových pohádkářů. Mnohé ze stovek jeho pohádek se dávno staly klasikou jak po celém světě, tak i v České republice. Andersen celé své dětství miloval literaturu, i když pocházel z velice chudé a zvláštní rodiny na okraji společnosti. Z rodné Odensy utekl do Kodaně. Tam se setkal s ředitelem divadla a díky němu se mu dostalo vzdělání. Školu ale velmi nenáviděl, tak začal psát knihy. Ze začátku sice nesklízel velký úspěch, ale po čase začala být jeho díla známá a mohl si dovolit živit se jen svou vlastní literární tvorbou. Zemřel ve slávě, po pádu z postele na následky zranění. Jeho pohřeb byl vyhlášen dnem národního smutku a zúčastnil se ho i samotný král.

Petr Kubes
Pochází z Olomouce. Po gymnáziu začal studovat divadelní fakultu v Praze pod vedením režiséra Luboše Pistoria a herce Jiřího Adamíry. Své první angažmá strávil v Mladé Boleslavi, poté se přesunul Městských divadel pražských, konkrétně do Divadla Rokoko, kde působil čtyři roky. Současně hostoval také v Národním divadle, v Divadle v Řeznické nebo v Divadle Minor. Od roku 2003 působí v Moravském divadle Olomouc. Vedle své divadelní práce velice rád spolupracuje s Českým rozhlasem a katedrou bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. K jeho nejvýraznějším rolím, které dosud ztvárnil, patří Shakespearův Hamlet, Ibsenův Solnesse či Salieri v Shafferově Amadeovi.

Audiokniha byla vydána na podporu akce Noc s Andersenem 2018. Nahrávka vznikla ve Studiu Soundpoint.

Překlad © František Fröhlich
Ilustrace na obálce Jiří Troskov

Statečný cínový vojáček - audiokniha obsahuje klasickou pohádku o dobrodružné cestě jednonohého cínového vojáčka. Autor Hans Christian Andersen. Čte Petr Kubes.

Série Noc s Andersenem

Obálka audioknihy Malá mořská víla