Obálka audioknihy České pohádky pro nejmenší

České pohádky pro nejmenší

Božena Němcová

Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Audiokniha obsahuje pohádky Boženy Němcové, Františka Bartoše a Jakuba Malého v podání Dany Černé, Matouše Rumla a Jany Štvrtecké.

Pohádky vašeho dětství. Výběr z národních pohádek pro nejmenší

Jedenáct krásných klasických českých pohádek ze sbírky Pohádky pro maličké a Národní báchorky a pověsti. Zavzpomínejte s vašimi dětmi na pohádky vašeho dětství a poslechněte si příběhy Boženy Němcové, Františka Bartoše a Jakuba Malého: O Palečkovi, O černé princezně, O mluvícím ptáku, živé vodě a třech zlatých jabloních, Čert a Káča, O labuti, O Petrovi a otci nebeském a další.

BOŽENA NĚMCOVÁ
Původ této spisovatelky, jedné z výrazných autorek české obrozenecké éry a zakladatelky novodobé české prózy, je zahalen tajemstvím. Dle oficiálních pramenů se Němcová narodila jako Barbora Novotná (později Barbora Panklová) ve Vídni, vyrůstala v rodině Panklových v Ratibořicích u České Skalice. Výrazně ji ovlivnila rodinná výchova babičky Magdalény Novotné - prosté venkovské ženy. Božena Němcová se díky osobnímu půvabu, přirozenému talentu a společenské angažovanosti stýkala s mnoha představiteli české kultury a představiteli vlastenecké inteligence. Přispívala do řady časopisů básněmi, povídkami, cestopisnými črty, pohádkami a hádankami. Lidová vyprávění B. Němcovou inspirovala k sedmi svazkům Národních báchorek a pověstí a deseti svazkům Slovenských pohádek a pověstí, které jsou působivou beletrizací pohádkových námětů. Je také autorkou cestopisných a národopisných črtů (Obrázky z okolí Domažlického), realistických povídek z venkovského prostředí (Divá Bára, Pohorská vesnice, V Zámku a v podzámčí, Baruška, Chudí lidé) a vrcholné románové kronikářské povídky Babička.

Nahrávka vznikla podle knihy Boženy Němcové Pohádky pro maličké vydané nakladatelstvím Edvard Fastr v roce 1946 a Národní báchorky a pověsti vydané Státním nakladatelství krásné
literatury, hudby a umění v roce 1956. Čte Dana Černá, Matouš Ruml, Jana Štvrtecká. Vyrobilo studio Soundguru. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.