Obálka audioknihy Život ve staletích: 12. století

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022
Série: Život ve staletích

Běžný život, kultura, náboženství nebo umělecké předměty z období 12. století. V prvním dílu svého cyklu Život ve staletích popisuje autor životní styl lidí, a to v tom nejširším smyslu slova.

Co víme o 12. století? Třeba to, že se v Evropě začal pomocí destilace vyrábět alkohol, byla pravděpodobně sepsána Kosmova kronika česká, byly založeny řády Templářů a Premonstrátů, vznikl gotický sloh, byl vynalezen střelný prach a také proběhla první doložená chřipková epidemie. Jak se ale obecně žilo lidem ve 12. století? To popisuje první část cyklu Život ve staletích. I když dílo vychází z dostupných historických pramenů a odráží současný stav poznání, nejde o učebnici. Autor, historik a současně oblíbený spisovatel historických románů, zde spojil odbornou erudici se svým vypravěčským uměním, a vytvořil tak dílo, které všem zájemcům přehledně a současně zajímavě přiblíží naše dějiny.

VLASTIMIL VONDRUŠKA
Kladenský rodák po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd obhájil v roce 1982. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 60 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze vede už od roku 2011 žebříček našich nejčtenějších autorů. Kromě literární tvorby je také autorem dvou divadelních her a scénáře k filmu Jménem krále, vystupoval v pořadu Příběhy a písničky ze středověku a spolupracuje s Českým rozhlasem. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 7 cen čtenářů nakladatelství MOBA. Vedle detektivních sérií Hříšní lidé Království českého a Letopisy královské komory vydává v Tympanu historické ságy Mezi tiárou a orlicí, Přemyslovská epopej, Husitská epopej, Křišťálový klíč a Prodavači ostatků. Kromě literatury se rád věnuje cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu.

PAVEL SOUKUP
Po maturitě na SVVŠ Budějovická roce 1967 vystudoval fakultu žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze a Divadelní fakultu AMU. Prošel divadly v Olomouci, Liberci a Městskými divadly pražskými. Později se stal členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Jako dabér propůjčil svůj hlas hereckým osobnostem jako Arnold Schwarzenegger, Robin Wiliams, Gérard Depardieu, Michael Douglas, Harrison Ford, Bruce Willis, Robert Redford nebo Sylvester Stallone. Svým zajímavým, melodickým hlasem doprovodil mnoho dokumentů.

Nahrávka vznikla podle knihy Vlastimila Vondrušky Život ve staletích - 12. století vydané nakladatelstvím MOBA v roce 2009. Autorská spolupráce Alena Vondrušková. Copyright © Vlastimil Vondruška 2009, 2022. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Čtou Pavel Soukup, Vlastimil Vondruška. Hudba Ondřej Morcinek. Vyrobilo studio Soundguru. Technická redakce Jaroslav Janda. Design a grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2022.

Audiokniha Život ve staletích: 12. století, autor Vlastimil Vondruška, čte autor a Pavel Soukup.

Série Život ve staletích

Obálka audioknihy Život ve staletích: 12. století