Detektivní prvotina Třeštíkové Osm se čte sama
10. 7. 2017 13:07 | Patricie Kolohnátková

Novinka od Radky Třeštíkové, detektivní román Osm, se jen díky předobjednávkám stala bestsellerem ještě dřív, než byla k dostání na pultech obchodů. A protože Radku už dlouho sledujeme na jejím facebookovém profilu, který je vtipný, milý a dojemný zároveň, Osm jsme si nechat ujít prostě nemohli.

Vtipná, milá, dojemná a k tomu ještě napínavá a skvěle vystavěná je i kniha Osm. Příběh začíná v nemocnici, kde leží v umělém spánku Míša, kterou někdo v Ďáblickém lesíku postřelil do hlavy. Postupně se u ní vystřídají všechny důležité postavy románu: rodina Julie a Maxe s potomky Medou a Brunem a Honza s těhotnou manželkou Alicí, který ale sestřičce v nepřítomnosti Alice důležitě oznamuje, že je Míšin snoubenec.

Moc tomu celému nerozumíte. Kostičky se na své místo začínají skládat v druhé části knihy, která příběh vypráví od začátku. O moc víc prozrazovat nebudeme, abychom vás o zážitek z četby nepřipravili. Důležité ale je, že z děje postupně vyplyne, že v inkriminovanou dobu, kdy byla stále smějící se Míša postřelená, se v lesíku vyskytovali nebo mohli vyskytovat všichni potenciální střelci. A že navíc skoro všichni měli motiv, proč se Míši zbavit.

Vedle detektivní zápletky je Osm hlavně o vztazích. O tom, že se o ně musíte neustále starat. A co se pak stává, když s tím přestanete. Protože je vám to prostě jedno a na tom druhém vám zdánlivě přestane záležet. No a jak to dopadá, když si až moc pozdě uvědomíte, že jste se jen nechali uchlácholit rutinou a bez toho druhého prostě nemůžete žít.

Osm je ale také o tom, že svět rozhodně není jen černý a bílý. Vezměte si třeba takovou Alici, která je vlastně dost nemožná. Hezká? Určitě. Šikovná taky. Jenomže jí je přes třicet, o chlapa už hezkou dobu nezakopla a její touha po dítěti a dokonalé rodině, kterou by mohla prezentovat na Facebooku a Instagramu, hraničí se šílenstvím. Schematický obraz pražských singles v roce 2017 se ale postupně nabourává, a vy se na konci knížky přistihujete, že tu holku snad máte i rádi.

Osm je román hlavně pro holky a hned zkraje je potřeba říct, že se nejedná o žádnou jadernou fyziku. Pokud chcete vypadat chytře na fotkách z dovolené, vezměte si třeba literaturu faktu Skrytá čísla od Margot Lee Shatterly, podle které byl inspirovaný stejnojmenný film, nominovaný na Oscara.

Jestli se ale chcete opravdu bavit, Osm je jasnou volbou do vaší čtečky elektronických knih. Ale pozor, pokud si knihu na dovolenou odvezete, hrozí vám od těch, kteří s vámi na prázdniny vyrazí, celá řada výčitek a nadávek. Protože je dost dobře možné, že se s nimi odmítnete bavit dřív, než zjistíte, jak to celé dopadne.