Pozadí stránky
Pozadí stránky

Lapena, Weaver, Lukášková. 5 novinek, které by vám neměly utéct
21. 5. 2020 13:22 | Patricie Kolohnátková

Lapena, Weaver, Lukášková. 5 novinek, které by vám neměly utéct

Z divné doby se začíná probouzet nejen celé Česko, ale také knižní vydavatelství. A to je dobrá zpráva - v O2 Knihovně teď najdete jednu skvělou novinku vedle druhé! Svůj v pořadí čtvrtý román připravila novinářka a spisovatelka Markéta Lukášková. A jestli vás zajímá, jak to bylo dál s Bárou z jejího debutového románu Losos v kaluži, v novince s názvem Vlaštovka v bublině najdete odpovědi. Už s desátým případem přichází soukromý detektiv David Raker. V thrilleru s názvem Nikdo není doma bude hlavní hrdina spisovatele Tima Weavera vyšetřovat zmizení hned devítičlenné skupiny. S novinkou ale přichází také kanadská bestselleristka Shari Lapena, cenami ověnčený debut Mlčící pacientka představí Alex Michaelides a o nevěstincích v koncentračních táborech zase vypráví Elizino tajemství polského dramatika Dominika W. Rittigera, která vyšla už o chvilku dřív, ale podle nás stojí za to ji zmínit. Ať už sáhnete po kterékoliv e-knize, my vám přejeme co nejsilnější čtenářské zážitky.

Markéta Lukášková: Vlaštovka v bublině

Žánr: Česká literatura, román I Hodnocení na Databázi knih: 92 %

Čtvrtá e-kniha novinářky a  spisovatelky Markéty Lukáškové Vlaštovka v Bublině nepřímo navazuje na její předchozí příběhy, číst ji ale s klidem můžete i v případě, že jste zatím s autorkou neměli tu čest. S Bárou z Lososa v kaluži se ale potkáme v roce 2045, kdy leží v nemocnici a postupně se jí rozpadají všechny vzpomínky na minulost. O jejím životě tak nejvíc vypovídají její děti - nesmělý Michal a suverénní Magda, která už stačila rozprodat Barbořin majetek. Jenže pak začnou lékaři pacientce podávat zázračný lék, díky kterému se hlavní hrdince pomalu vrací paměť i chuť žít. A možná jí také pomůže zjistit, proč se rozpadla její životní láska.

„Markéta je s každou knihou lepší a lepší, baví mě styl psaní, zápletky i postavy. Rád jsem se dozvěděl, jak to pokračovalo dál s Bárou a Terezou, knížka se četla sama a na konci to bylo sakra napínavé, že jsem zuřivě otáčel další a další stránky, abych se dozvěděl, jak to celé dopadne. Rozhodně je to to nejlepší, co Markéta kdy napsala, a já se těším na její další knížku, protože cokoli tahle holka vyplodí, mě baví, a ať to bude, co to bude, já to chci číst,“ napsal na Databázi knih uživatel roman9276.

Lapena, Weaver, Lukášková. 5 novinek, které by vám neměly utéct

Shari Lapena: Jeden z nás

Žánr: Světová literatura, thriller I Hodnocení na Databázi knih: 96 %

Kanadská autorka bestselleru Manželé odvedle se vrací s novinkou s názvem Jeden z nás. Opět jde o napínavý psychologický thriller, který tentokrát čtenáře zavádí mezi vyšší střední třídu na předměstí New Yorku. Koloběh událostí odstartuje anonymní dopis, který se znenadání objeví v jednom z domů a kde stojí: „Omlouvám se, můj syn se k vám nedávno vloupal. A nejen k vám.“

Protože se tu nic neutají, všichni začínají spekulovat, čí je to syn, co sebral, anebo ještě hůř, co odhalil. Anonymní dopis chvíli vypadá na událost roku, ale jen do té doby, než se stane něco ještě daleko horšího. Jedna z místních žen je totiž nalezena mrtvá.

Nejdřív si všichni myslí, že jde o čin nějakého šíleného vraha, který si jejich čtvrť vybral jenom náhodou. Postupně ale začne narůstat vlna podezírání a obviňování. Přesto ale stále všichni tvrdí, že nevěří, že by něco takového mohl spáchat někdo, koho znají už tolik let a komu důvěřují. Někdo z nich.

Pokud dáváte přednost poslechu, tituly od Shari Lapena najdete jako audioknihy zde.

Lapena, Weaver, Lukášková. 5 novinek, které by vám neměly utéct

Dominik W. Rittiger: Elizino tajemství

Žánr: Světová literatura, historický román I Hodnocení na Databázi knih: 79 %

Debutový román polského dramatika, režiséra a scénáristy Domina W. Rittigera se jmenuje Elizino tajemství. Děj se odehrává v koncentračním táboře Osvětim a seznamuje nás s tak zvaným Komandem Puff, fenoménem, o kterém se tolik neví. Z nařízení Heinricha Himmlera se v roce 1943 rozběhl v koncentračních táborech nový projekt. Šlo o program placené lásky, kterého mohli využívat nejen nacisté, ale i vězni, kteří si na tyto služby dokázali vydělat. Jednou ze zaměstnankyň nevěstince se stává také Eliza, mladá žena, které rozhodnutí, jestli kapituluje na dobré mravy, nebo na svůj život, velmi usnadnilo už tvrdé zacházení před válkou.

Tím, co Eliza prožívala v Osvětimi, ale příběh rozhodně nekončí. Druhou linií je osud starší Němky Anny. Ta po válce začne hledat svědky, kteří by mohli pomoci jejímu synovi, bývalému důstojníkovi SS před soudem. Právě tehdy narazí na Eliziny zápisky z tábora. Z nich se dozvídá, jakým zvěrstvům její syn nejen že přihlížel, dokonce se jich ale také účastnil.

Lapena, Weaver, Lukášková. 5 novinek, které by vám neměly utéct

Alex Michaelides: Mlčící pacientka

Žánr: Světová literatura, román, thriller I Hodnocení na Databázi knih: 80 %

Goodreads Awards, ceny celosvětové čtenářské komunity, odstartovaly nejednu kariéru. Před lety se díky nim dostala na výsluní spisovatelka B. A. Paris a její psychologický román Za zavřenými dveřmi. A stejný osud má teď Mlčící pacientka, debutový román Alexe Michaelidese, který stejnou cenu obdržel v posledním ročníku.

Hlavní hrdinkou je Alicia, úspěšná malířka s pohádkovým manželstvím a dokonalým manželem, kterého ale jednoho dne zčistajasna zastřelí. Nepochopitelný čin vzbuzuje spoustu otázek i mnoho let poté a důvod je nasnadě: Alicia přestala zcela komunikovat a drží ji to už dlouhých šest let.

Záhadě se rozhodne přijít na kloub psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se tahle nelogická vražda stane posedlostí. Postupně zjišťuje, že se klíč možná ukrývá v jednom z obrazů, který jeho pacientka namalovala. Čím víc se ale lékař blíží k pravdě, tím intenzivněji si musí klást otázku, jestli chce pravdu skutečně odhalit.

Audioknihu načetli Lucie Štěpánková a Petr Stach.

Lapena, Weaver, Lukášková. 5 novinek, které by vám neměly utéct

Tim Weaver: Nikdo není doma

Žánr: Světová literatura, detektivka, thriller I Hodnocení na Databázi knih: 91 %

Desátý případ charismatického britského soukromého detektiva Davida Rakera dostal název Nikdo není doma. Všechno začíná v Black Gale, což je vesnička v Yorkshiru s pouhými devíti obyvateli. I proto tu nešlo jenom o sousedy, nýbrž o celkem dobré přátele, kteří spolu trávili čas. Stejně jako onen Halloween, kdy se sešli, povečeřeli spolu, trochu popili a vyrazili na setmělá blata, aby tu oslavili svátek všech svatých. A to byl také okamžik, kdy byli viděni naposledy.

Policie po nich moc stop nenašla. Hlavním vodítkem bylo pár fotografií, které si skupina v onen večer udělala, a tak strážci zákona přešlapovali dlouhé měsíce na místě. Po dvou letech je do zmizení zatažen David Raker a opět se dostává do začarovaného kruhu lží. Jaká tajemství obyvatelé před svými rodinami ukrývali? A co tajili jeden druhému? Bylo všechno takové, jak by se mohlo na první pohled zdát? A bude Raker pátrat po devíti lidech – nebo po devíti tělech?

Tip:
Do 24. 5. si můžete všechny předchozí díly stáhnout s 35% slevou. 
 

Lapena, Weaver, Lukášková. 5 novinek, které by vám neměly utéct