Pozadí stránky
Pozadí stránky

Novinka Radky Třeštíkové je tady!
16. 5. 2020 17:30 | Patricie Kolohnátková

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Letošní květen je doslova nabušený jednou žhavější novinkou než druhou. V těchto dnech vyšel nebo právě vychází Ahnhem, Rickstad, ale i Markéta Lukášková, Shari Lapena nebo Vlastimil Vondruška. Hlavně je tu ale novinka Radky Třeštíkové s názvem Foukneš do pěny. Tu doprovází poměrně tajemná synopse. Jisté ale je, že je nejen o hledání nových obzorů, hlavně ale sebe sama. Při této příležitosti jsme se také podívali na starší romány a povídky nejoblíbenější české spisovatelky. 

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Foukneš do pěny

Rok vydání: 2020 I Hodnocení na Databázi knih: 56 %

Zatímco dřív vydávala Radka Třeštíková jeden román ročně, na ten v pořadí šestý si její fanynky a fanoušci museli počkat o něco déle; možná i díky soutěži Stardance, které se loni na podzim účastnila. A protože jde o nejlíp prodávanou českou spisovatelku, může si její novinka Foukneš do pěny dovolit i trochu tajemnou synopsi: „Nebude to lehké, ale bude to jízda. Sbalte si do tašky všechna svoje trápení, úzkosti, zmatek, křivdy, nevyřčená slova a nevyřešené záležitosti a vydejte se spolu s hlavní hrdinkou na svoji vlastní cestu. E-kniha nejprodávanější české autorky současnosti vás ve svému příběhu vezme až na konec světa.“

A co na novinku Třeštíkové říkají čtenáři? „Už od prvních slov je cítit, že Foukneš do pěny bude jiná než ty předchozí. Dlouhé monology hlavní hrdinky, kde se propojuje několik časových linií, se ze začátku zdají matoucí. Postupně ale do sebe všechno začne zapadat. Rozhodně oceňuji, že je kniha jiná a jde proti proudu,“ napsala Tereziee na server Databáze knih.

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Veselí

Rok vydání: 2018 I Hodnocení na DatabazeKnih.cz: 69 %

Hlavní hrdinkou Veselí je Eliška. Vyrůstala ve Veselí na Moravě, v osmnácti už ale má maloměsta plné zuby a vydá se za snem do Prahy. Příběh začíná o patnáct let později, kdy se Eliška ve věku třiatřiceti let rozhodne po pár partnerských i pracovních neúspěších vrátit zpátky do rodného města.

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Protože spíš než zlatým padákem skončila její poslední pracovní smlouva vyhazovem na minutu, musí se chtě nechtě vrátit do svého dětského pokojíčku do domu k rodičům. A právě tam se za zhruba rok, kdy se děj příběhu odehrává, snaží najít cestu zpátky nejen ve svým rodičům, hlavně ale zjistit, co sama od života chce. Audioknihu načetla Zuzana Ščerbová.

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Osm

Rok vydání: 2017 I Hodnocení na Databázi knih: 73 %

Osm je vůbec první detektivkou, kterou Radka Třeštíková napsala. A jak je uvedeno v synopsi, začíná koncem a končí úplným začátkem. Na začátku vidíme Míšu, která leží postřelená v bezvědomí v nemocnici. K tomu, aby jí chtěl někdo ublížit, ale není žádný důvod, vždyť ji má přece každý rád!

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Míša se následně probírá, problém ale je, že si nic nepamatuje. Do nemocnice za ní ale chodí její milý Jenda i celá řada dalších přátel, kteří dělají vše pro to, aby jí pomohli znovu se postavit na nohy a rozpomenout se. Nebo ne?

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

„Tvorbu paní Třeštíkové jsem výrazněji zaznamenal až s filmem Po čem muži touží, ke kterému napsala scénář. Protože mě moc neoslovil, o její další romány jsem se nezajímal. Ale když se mi teď dostala do ruky vztahová detektivka Osm, řek jsem si, dobře, já to s tou Třeštíkovou teda zkusím. Román jsem přečetl téměř na jeden nádech a musím říct: něco na té Třeštíkové vážně je!” napsal na server Databáze knih uživatel Mibaf. Audioknihu načetl Jakub Saic.

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Bábovky

Rok vydání: 2016 I Hodnocení na DatabazeKnih.cz: 72 %

Bábovky Radky Třeštíkové patří na serveru Databáze knih k těm čtenářsky vůbec nejpopulárnějším, a tak se není co divit, že se staly velmi oblíbené i ve své zvukové podobě. Jde o soubor povídek s příběhy hned dvanácti žen, jejichž osudy se prolínají. Radka Třeštíková se tu s jí vlastní ironií i humorem podívala třeba na to, co si myslí milenka ženatého chlapa, jak to celé vidí jeho manželka a její sestra nebo co prožívá patnáctiletá dcera sestry, na kterou nemá její máma čas. Audioknihy se pak zhostila plejáda známých hereckých jmen. Najdete mezi nimi například Simonu Babčákovou, Barboru Polákovou, Sandru Novákovou, Ivu Pazderkovou nebo Michaelu Tomešovou.

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

„Audioknížku jsem si chtěl poslechnout z důvodu, že knížky je teď „všude plno” a všude se o ní píše. Jak jsem čekal, tak to bylo hodně ženské čtení, ale musím uznat, že mě to celkem chytlo. Hodně postav a zvláště pak propojování jejích osudů bylo opravdu hodně zajímavé a poutavé. Knížka je krásně namluvená a každá postava má jiný hlas, což přidává na přehlednosti a umocňuje propojení posluchače s příběhem…” napsal na server Databáze knih uživatel Randyz1986.

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

To prší moře

Rok vydání: 2015 I Hodnocení na DatabázeKnih.cz: 75 %

Psychologický román o jedné rodině s ústřední hrdinkou, kterou je dvacetiletá Hana. Jak je Radce Třeštíkové vlastní, i v románu To prší moře dokáže s neobvyklou citlivostí popisovat naprosto obvyklé věci.

Budete se chtít smát a místy vám bude do breku a jestli navíc máte rádi příběhové skládačky, kdy se na ty samé události můžete podívat očima více protagonistů, To prší moře vás určitě nezklame. Zvlášť, když se podle recenzentů ze serveru Databáze knih jedná o vůbec nejzdařilejší román Radky Třeštíkové.

Novinka Radky Třeštíkové je tady!

Dobře mi tak

Rok vydání: 2014 I Hodnocení na Databázi knih: 56 %

Jestli chcete zjistit, jak začínala cesta Radky Třeštíkové na pozici nejprodávanější české autorky, e-kniha Dobře mi tak je vaší odpovědí. Hlavní postavou je sebestředný, bezohledný malíř Boris, potkáte se tu ale také s jeho ženou Vanesou a synem Andrejem. Rodinu zastihnete ve chvíli, kdy se manželé rozvádějí a on se ze společného bytu stěhuje ke kamarádovi Viktorovi.

Rozvod a stěhování jsou pro něj jakýmsi bodem zlomu, díky kterému se rozhodne rekapitulovat. A zjišťuje, že toho není moc, na co by mohl být hrdý. Proto se své dřívější chyby snaží napravit, jeho minulost mu to ale dost komplikuje. A aby toho nebylo málo, jako blesk z čistého nebe se do toho všeho přimotá ještě šestnáctiletá Erika.

Novinka Radky Třeštíkové je tady!