Pozadí stránky
Pozadí stránky

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům
20. 4. 2020 13:09 | Patricie Kolohnátková

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům

Chybí vám objevování blízkých i vzdálených míst? Dálky můžete ochutnávat i ze své pohovky díky cestopisům. Dnes jsme pro vás vybrali pět kousků, za které strčíme ruku do ohně. Evropu od Atén přes Balkán a Polsko až po Balt vám přiblíží nejoblíbenější český autor cestopisů Ladislav Zibura. Jen s batohem na zádech se na americký Pacific Crest Trail vypravíte spolu s Jakubem Čechem. Populární Vandráci na motorce vám představí Střední Ameriku, Stephen Orth zase neobyčejně vtipně ukáže Rusko a díky Anthony Doerrovi poznáte Řím skoro tak, jak ho znají jeho obyvatelé.

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům

Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě

Žánr: Česká literatura, cestopis I Hodnocení na Databázi knih: 89 %

Nejnovější e-kniha od nejznámějšího českého cestovatele a spisovatele v jednom se jmenuje Prázdniny v Evropě. Jak název napovídá, Zibura tentokrát necestoval přes půl planety, zato ale budete moct sledovat jeho dobrodružství na starém kontinentu. Stopovací výprava začíná v Polsku, ve společnosti svérázných řidičů dorazíte do Pobaltí a dál za polární kruh. Podíváte se ale také do Atén a přes Balkán to vezmete zpátky do Čech.

Při cestě dlouhé čtrnáct tisíc kilometrů objevíte místa, o kterých se vám ani nesnilo, seznámíte se s neobyčejnými příběhy těch, se kterými se autor na cestách potkal, a mimo jiné zjistíte, že nemůžete bydlet na lepším kontinentu, než je Evropa. Audioknihu načetl Martin Písařík.

Všechny ostatní audioknihy si můžete poslechnout přímo od autora Ladislava Zibury.

Všechny e-knihy a audioknihy od Ladislava Zibury si můžete prohlédnout zde

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům

Jakub Čech: Jakubův cestovní deník

Žánr: Česká literatura, cestopis I Hodnocení na Databázi knih: 83 %

Viděli jste film Divočina z roku 2014 s Reese Witherspoonovou v hlavní roli o jedné ztracené existenci, co se ze závislosti na alkoholu rozhodla vychodit? Neuvěřitelně inspirující snímek, plný záběrů na nádhernou americkou přírodu nejspíš viděl i Jakub Čech. Ten podle svých slov do té doby trávil svůj život v práci a na gauči. V roce 2016 si ale na záda nasadil batoh a vydal se na nejznámější americkou dálkovou trasu Pacific Crest Trail.

Podívejte se na trailer k filmu Divočina

Výpravu se rozhodl absolvovat ve směru od mexických hranic na jihu až k těm kanadským na severu. Musel absolvovat poušť s chřestýši a jedovatými keři, vrcholky Sierry Nevady, po cestě potkal úmorná vedra i sněhové závěje. Putování mu zabralo 121 dní a komplet mu změnilo život. Jak přesně, se dozvíte v cestopisu Jakubův cestovní deník.

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům

Pavel Liška, Jan Révai, Hynek Bernard: Sí, vole!

Žánr: Česká literatura, cestopis I Hodnocení na Databázi knih: 85 %

Vydat se na motorce na výlet do neznáma, neřešit itinerář, trasu ani to, že třeba zrovna vyrazíte do země, jejímuž jazyku nerozumíte. Takový dětský sen si splnili Vandráci - herci Pavel Liška, Jan Révai a kameraman Hynek Bernard. V cestopisu Sí, vole popisují svoje prázdniny v Jižní Americe, kam vyrazili - jak jinak - než na motorkách. Kromě velmi povedeného grafického zpracování a celé řady fotek se můžete těšit na trojí pohled jednotlivých účastníků zájezdu a také na řadu autentických zážitků.

Jobile pro Databázi knih: „Pánové, smekám. Cesta, na kterou by se ráda vydala spousta malých i velkých dobrodruhů, ale mnoho z nich ji nikdy neuskuteční, ať už kvůli finanční stránce nebo jiným okolnostem. Vaše zážitky, pocity i okouzlení vším, co vám osud přivál do cesty, mě bavily od první do poslední stránky. Člověk se s vámi sžil a celou dobrodružnou výpravu vám držel palce. Děkuji za úžasnou příležitost projet si tu cestu s vámi.”

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům

Anthony Doerr: Čtvero ročních období v Římě

Žánr: Světová literatura, cestopis I Hodnocení na Databázi knih: 74  %

Americký autor skvělých románů Jsou světla, která nevidíme nebo O dívce Grace se tentokrát přesunul do cestopisné kategorie. V jeho nejnovější e-knize Čtvero ročních období v Římě popisuje své zkušenosti z jihu evropského kontinentu.

Během roční stáže, kam s sebou Anthony Doerr vezme i svoji rodinu včetně malých dvojčat, se ve volnu nejen že zabývá četbou velikánů jako Plinius, Dante nebo Keats, hlavně ale objevuje dechberoucí krásu italské metropole. Rodina se ale také seznamuje s místními řezníky, zelináři nebo pekaři a ti jim vyprávějí jak nedávné historky, tak i své životní osudy. Jestli chcete poznat Řím skoro tak, jako ho znají jeho obyvatelé, je pro vás Doerrova e-kniha nutností.

Další e-knihy A. Doerra

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům

Poznávejte svět i z domova díky 5 skvělým cestopisům

Stehphen Orth: Couchsurfing v Rusku aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi

Žánr: Cestopis I Hodnocení na Databázi knih: 81 %

Jak to vypadá, když se německý novinář rozhodne, že bude po deset týdnů cestovat Ruskem, ukazuje cestopis Couchsurfing v Rusku aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi. Díky svému způsobu cestování - couchsurfingu - se Stephen Orth setkává hlavně s naprosto běžnými lidmi.

Rusko pak procestuje poměrně důkladně od Moskvy přes Kavkaz a Petrohrad až po Vladivostok. Musí konstatovat, že realita, kterou nám předkládají média, je v některých ohledech dost odlišná od skutečnosti. A to jak co se prezentace Evropy v ruských médiích týče, tak i opačně. Protože lidi jsou všude jen dobří a špatní s tím, že poměr se v jednotlivých částech světa příliš neliší. Audioknihu načetl Zdeněk Kupka.