Pozadí stránky
Pozadí stránky

Temná zahrada od Tany Frenchové aspiruje na titul Psychothriller roku
19. 2. 2020 14:21 | Patricie Kolohnátková

Temná zahrada od Tany Frenchové aspiruje na titul Psychothriller roku

Autorka Tana Frenchová přišla před nedávnem s novým psychologickým románem Temná zahrada. Ten si v ničem nezadá s její tolik opěvovanou sérií Dublinské oddělení vražd. Ba co víc: v lecčems ji snad ještě předčí. Jestli máte rádi noir, do Temné zahrady se zamilujete. Čím víc vás bude vtahovat do svého místy až děsivého světa, tím víc si budete přát, aby tahle e-kniha nikdy neskončila. A až dočtete poslední stránku, zůstanete nejspíš zcela oněmělí. Temná zahrada nás zkrátka hodně bavila, dokonce se nebojíme napsat, že to bylo to nejlepší na poli psychologických thrillerů, co jsme za několik dlouhých měsíců přečetli.

Hlavní postavou je tu Toby, mladý Dubliňan s úspěšně rozjetou kariérou. Je to takové dítě štěstěny, který se až doteď nemusel nikdy potýkat s žádným větším problémem. Ve škole mu to šlo a o holky neměl nouzi. Teď už několik let pracuje v jedné galerii jako PR manažer a zrovna přemýšlí, že by měl nastoupit do nějaké prestižní agentury, aby svoji kariéru zase o trochu posunul. A protože právě zažehnal jeden pracovní průšvih, rozhodne se to jít oslavit se svými kamarády.

Temná zahrada od Tany Frenchové aspiruje na titul Psychothriller roku

Po večírku dojde přiopilý domů a usne. Uprostřed noci ho ale probudí zloději, a když je načapá, několika údery do hlavy ho málem zabijí. Toby je najednou v pracovní neschopnosti, neví, jestli jeho zdravotní stav bude ještě někdy takový jako před napadením, a začíná propadat depresím. Když už přeruší styky v podstatě se všemi přáteli i rodinnými příslušníky, kromě své přítelkyně Melissy, zjistí, že má jeho oblíbený strýček Hugo nádor na mozku v posledním stádiu. Proto se k němu rozhodne i s Melissou přestěhovat, aby na něj dohlédl a trochu mu pomohl.

Hugo bydlí v domě, kde Toby spolu se svojí sestřenicí Susanne a bratrancem Leonem strávil celé dětství a dospívání. A kam také jejich rodiny jezdí na víkendové obědy. A právě v jednu takovou neděli najdou děti Susanne lebku. Vypadne ze starého jilmu, který na zahradě roste odvěků. Otázkou jen zůstává, jak se do stařičkého kmenu dostala a jestli je opravdu tak stará, jak to na začátku vypadá. Anebo není? Jak se smyčka kolem celé rodiny začíná utahovat, musí Toby nutně začít přemýšlet o tom, jestli bylo jeho dospívání opravdu tak idylické, jak si pamatuje, anebo mu mozek vinou nedávného úrazu servíruje úplně jinou realitu, než si prožil.

E-kniha Temná zahrada se začíná rozjíždět velmi slibně a i poměrně rychle. Pak, když je Toby po úrazu a motá se v kruhu, se to celé trochu zasekne. A vy možná budete mít místy chuť příběh odložit. Udělat by to ale byla velká chyba! Když se totiž Toby dostane k Hugovi, otáčet jednotlivé stránky se opět stane velkou radostí. A jak bude příběh pokračovat, Temnou zahradu nedáte z ruky a ráno před prací nebo školou budete nejspíš Tanu French proklínat.

Temná zahrada od Tany Frenchové aspiruje na titul Psychothriller roku

Aby toho nebylo málo, na cestě k úplnému rozuzlení příběh ještě zrychluje. Jenomže i v momentě, kdy to vypadá, že už je všechno jasné, vás tato autorka s irskými, americkými, italskými a ruskými kořeny dokáže pořádně překvapit. A pak znovu a ještě jednou. Nakonec budete muset konstatovat, že jste si až do poslední strany nemohli být vůbec jisti, na čem jste.

K ještě lepšímu čtenářskému zážitku přispívají i do detailu vykreslené jednotlivé postavy a jejich myšlenkové pochody. Psychologická propracovanost je ostatně jednou z největších deviz, díky kterým má Tana Frenchová tolik věrných fanoušků. V Temné zahradě má všechno svůj čas, psychologická stránka je na celém příběhu snad ještě o trochu důležitější než ta dějová. A jestli není důležitější, tak je jistě naprosto zásadní právě při posouvání událostí kupředu. Právě tady tkví největší síla Tany Frenchové - její romány se nejen dobře čtou a i když s postavami občas nesouhlasíte, naprosto přesně rozumíte tomu, proč musely udělat to, co udělaly.

Temná zahrada se nejspíš nezavděčí těm, kteří ke čtení potřebují neustálou akci, a to třeba i na úkor uvěřitelnosti postav. Pro skupinu čtenářů, kteří si naopak užívají příběhy, co jsou z psychologické stránky propracované do nejmenších detailů, se ale poslední román Tany Frenchové stane klenotem. Takovým, o kterém budou přemýšlet ještě dlouho poté, co dočtou poslední slovo.

Temná zahrada od Tany Frenchové aspiruje na titul Psychothriller roku

Temná zahrada od Tany Frenchové aspiruje na titul Psychothriller roku

Temná zahrada od Tany Frenchové aspiruje na titul Psychothriller roku