Pozadí stránky
Pozadí stránky

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší
4. 3. 2020 9:54 | Patricie Kolohnátková

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Milujete romány a jejich silné příběhy, které se odehrávají ve válečných dobách? Pak určitě znáte Tatéra z Osvětimi, Jsou světla, která nevidíme anebo klasiky třeba od Remarqua. My jsme pro vás v dnešním článku vybrali pět románů, které nás opravdu bavily. Volné pokračování „Tatéra” nabízí Cilčina cesta, která rovněž vychází z vyprávění Laleho Sokolova. Sůl moře od Ruty Sepetysové zase popisuje jednu z obřích tragédií, o které většina z nás nemá ani tušení. A debut Karin Lednické Šikmý kostel má na serveru Databáze knih fantastické hodnocení 98 %. Ať už radši čtete nebo posloucháte, věříme, že z příběhů z dnešního výběru si odnesete skutečně silný zážitek.

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Karin Lednická: Šikmý kostel

Žánr: Česká literatura, román, historický román I Hodnocení na Databázi knih: 98 %

Ač je Šikmý kostel debutem Karin Lednické, na Databázi knih má téměř stoprocentní hodnocení a recenzenti se ho nebojí přirovnávat třeba k Haně od Aleny Mornštajnové nebo k Žítkovským bohyním Kateřiny Tučkové. Příběh je orámován lety 1894 a 1921 a popisuje život na jedné malé vesnici na Karvinsku. Ta už dnes neexistuje - za jejím rozmachem stála těžba uhlí, která ji paradoxně na konci také zadusila.

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Vše začíná obrovským důlním neštěstím v roce 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Hlavními hrdiny příběhu jsou pak Julka, Barbora a Ludwik, kteří přinášejí tři různé, mezi sebou se protínající dějové linky. Na pozadí důležitých historických událostí, které jejich životy ovlivňují, můžete sledovat, jak se hrdinové se zásahy osudu vyrovnávají. Někdo je trpně přijímá, jiný se z nich naopak snaží vytěžit. Ostatně jako v životě.

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Sona79 zhodnotila Šikmý kostel na stránkách Databáze knih: „Úžasné a dechberoucí! Taková ta kniha, která vás pohltí a nemůžete přestat číst. Taková ta kniha, kdy vás s každou další přečtenou stránkou začíná tížit myšlenka, že za chvíli dočtete do konce, a to nechcete! Proto čtu knihy, pro tu schopnost dobrého spisovatele přiblížit děj příběhu čtenáři natolik, že ho prožívá spolu s hrdiny, cítí jejich bolest, vnímá jejich emoce, dokáže si představit reálie doby. Tak by měla vypadat literatura a dobry příběh. Paní Karin, díky, je to zážitek!” Audioknihu načetla herečka Vilma Cibulková.

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Alena Mornštajnová: Hana

Žánr: Česká literatura, romány I Hodnocení na Databázi knih.cz: 95 %

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz jde klouzat na ledové kry v řece. Při tom ale spadne do vody a její neposlušnost je tak nejenom prozrazena, Mira je ale navíc potrestaná, když na rodinné oslavě nedostane zákusek. Tento trest ovlivní celý její následující život. Zanedlouho se stane tragédie a Miru pak začne vychovávat její nemluvná teta Hana. Ta odhalí pohnutou rodinnou historii, ze které se člověk jen velmi těžko vymaní. Podaří se to Miře?

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

„Běžně se jakékoli české tvorbě vyhýbám, ale když už více než rok sleduji opakující se chválu na román Hana, rozhodla jsem se to zkusit. Ještě že tak! Naprosto úžasný příběh, kde není ani slovo navíc, a kde je děj posouván rozličnými pohledy hlavních zúčastněných. Pět hvězdiček si příběh rozhodně zasluhuje a možná i víc,” zní recenze uživatelky Agathy84 na serveru Databáze knih.

Vyberte si i z dalších e-knih od Aleny Mornštajnové

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Markus Zusak: Zlodějka knih

Žánr: Světová literatura, román, válečné I Hodnocení na Databázi knih: 91 %

Skvělá Emily Watson si zahrála hlavní roli v dneska už klasickém filmu z roku 2013 Zlodějka knih. Filmaři se inspirovali stejnojmenným románem australského spisovatele Markuse Zusaka, který se už krátce po vydání stal celosvětovým bestsellerem.

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Vypravěčem Zlodějky knih je Smrt, což je na román, který se odehrává v Německu v průběhu Druhé světové války, poměrně příznačné. Důležitý je totiž nezúčastněný vypravěč, se kterým jen tak něco nepohne. Jenomže potom ve světě Smrt natrefí na mladou Liesel Memingerovou a po nějaké době musí i ona konstatovat, že má zájem o lidi, cítí dojetí, hořkost a občas úlevu z konců. Zkrátka že i samotná Smrt má srdce.

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Recenzentka Nuny na server Databáze knih napsala: „Možná vám příběh desetileté dívky nepřijde nijak zajímavý, řeknete si, co to sakra je, to je jako román pro děti. Jenže to by to nesmělo být v době nacistického Německa, za druhé světové války, její matka by nesměla být komunistka, její pěstouni by nesměli mít ve sklepě Žida a vypravěčem by nemohla být Smrt. Jo, tak tenhle příběh je bomba.”

Podívejte se na trailer k filmu Zlodějka knih

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Heather Morrisová: Tatér z Osvětimi 2 - Cilčina cesta

Žánr: Literatura faktu, Válečné, Historické romány I Hodnocení na Databázi knih: 86 %

„Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal,” řekl Lale Sokolov, hlavní postava prvního dílu série Heather Morrisové Tatér z Osvětimi. Cilka se do koncentračního tábora Osvětim-Březinka dostala v roce 1942 v pouhých šestnácti letech. Velitel tábora Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od skupiny ostatních. Cilka si poté velmi rychle uvědomila, že jí její krása může zachránit život. Měla ale tehdy na výběr?

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Po válce byla Cilka za svůj poměr s nepřítelem odsouzena za kolaboraci a poslána do tábora na Sibiř. Zde na ni čekala další nebezpečí, nakonec ji ale zachránila lékařka, která si ji vzala pod svoji ochranu. Cilka se začala starat o nemocné a jedním z nich byl také Alexandr, který jí navždy změnil život.

První díl Tatér z Osvětimi

Uživatelka cornetka pro server Databáze knih: „Příběh Cilky je neskutečný. Neumím si ani v nejmenším představit, jak Cilka všechno zvládala, jak se dokázala vzepřít osudu, jakou sílu v sobě dokázala najít, aby šla dál a nevzdala to. Je to drsný příběh, který mě svým způsobem uchvátil. Všechna čest Cilce!” Audioknihu načetl Martin Siničák.

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Ruta Sepetysová: Sůl moře

Žánr: Světová literatura, román, válečný román I Hodnocení na Databázi knih: 93 %

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Druhá světová válka optikou lokality a ne tolik známých událostí, to je Sůl moře od Ruty Sepetysové. Odehrává se v roce 1945 poblíž Východního Pruska, kde se stejně jako v jiných částech planety chýlí válka ke konci. Právě v tu dobu nasedají na loď Wilhelm Gustloff tisíce uprchlíků, aby podnikli cestu za spásou a svobodou.

Mezi nimi jsou také čtyři hlavní postavy - Joana, Emilia, Florian a Alfréd. Každý z nich je jiné národnosti a každý si s sebou také nese jiný osud, okolnosti je ale přinutí, aby drželi při sobě. A zrovna, když to vypadá, že se jejich utrpení blíží ke konci, přichází obrovská tragédie, která zahýbe osudy všech pasažérů.

5 silných válečných příběhů k přečtení i do uší

Ruta Sepetysová se díky svým válečným příběhům zapsala do srdcí čtenářů už před nějakou dobou, například s romány V šedých tónech nebo Potrhaná křídla. Její novinka Sůl moře jde ale ještě o trochu dál - do detailů popisuje velmi důležitou událost Druhé světové války, o které jste doteď nejspíš vůbec neslyšeli. Audioknihu načetla Anita Krausová.