Obálka audioknihy Zlodějka knih

Interpret: Vilma Cibulková
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

„Věřte mi. Já doopravdy dokážu být bezstarostná. Dokážu být přátelská. Příjemná. Přívětivá. Ale nechtějte po mně, abych byla hodná, to není moje parketa. Když nic, jsem aspoň spravedlivá,“ prohlašuje o sobě vypravěčka tohoto příběhu, jímž je sama Smrt. „Budu vám povídat o jedné z těch, kdo dokážou neustále přežívat – odbornice na zůstávání. Jen jeden z té malé knihovny příběhů, které s sebou nosím. Každý z nich je pokus přesvědčit mě, že vy a vaše lidské existence za něco stojíte.“ A vy poslouchejte, abyste zjistili, co osudy Zlodějky knih neboli Liesel Memingerové – dívky, která v Německu pod nadvládou Adolfa Hitlera putuje ke svým pěstounům a snaží se v rostoucím chaosu a zmaru najít nějaký smysl – prozradí o lidech vám.

Podle románu vznikla rovněž filmová adaptace (režie Brian Percival, 2013) s Geoffrey Rushem a Emily Watson v hlavních rolích.

MARKUS ZUSAK
Australský autor se celosvětově proslavil díky svému pátému románu Zlodějka knih (2005; česky Argo, 2009). Ve své rodné zemi už byly ovšem dobře známé jeho knížky pro děti a mládež, zejména trilogie Roky pod psa, Smečka rváčů a Když psi pláčou či próza Posel (česky vydalo nakladatelství Argo). Román Zlodějka knih se stal bestsellerem, byl přeložen do mnoha jazyků a vznikla také jeho filmová adaptace (režie Brian Percival, 2013). Jeho zatím posledním dílem je Clayův most (2018; česky Argo, 2019).

VILMA CIBULKOVÁ
V roce 1980 absolvovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech a začala studovat na pražské DAMU. Ještě během studia hostovala v Národním divadle v Praze, po absolutoriu roku 1985 také v Divadle na Zábradlí, od srpna 1985 byla elévkou Národního divadla a od října 1985 do března roku 1991 už byla platnou členkou činohry. V letech 2004–2006 vystupovala v Divadle na Vinohradech, posléze dostala angažmá v souboru Divadla pod Palmovkou, kde působí jako host dodnes. Řadu rolí ztvárnila rovněž v televizních seriálech a ve filmu. Výrazné postavy představovala například ve snímcích Kuře melancholik, Pramen života, Pupendo, Mazaný Filip, Krev zmizelého, Zemský ráj to napohled… V roce 2003 obdržela ocenění Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Pupendo.