Souboj autobattlerů: je lepší Dota Underlords nebo Auto Chess?
10. 9. 2019 8:26 | Martin Havlíček

Autobattler je názvem zbrusu nového herního žánru, který ovšem velmi rychle šplhá po žebříčku popularity. Vznikl ve hře Dota 2 na PC, kde se objevila speciální mapa s názvem Auto Chess. Na jejích základech pak vyrostly dvě samostatné hry: Auto Chess od tvůrců mapy a Dota Underlords od tvůrců Dota 2.

V principu se hrají obě stejně. Soupeří se online proti sedmi hráčům, dokud nezůstane poslední vítěz. Samotné hraní sestává z nakupování jednotek a jejich rozmisťování po poli podobném šachovnici. Boj probíhá automaticky.

Zní to možná triviálně, ale ve skutečnosti jde o velmi komplexní hru. Šanci na vítězství zvyšuje dobře zvolená formace, respektive synergie mezi jednotlivými bojovníky a samozřejmě i jejich výběr. Každý se hodí na něco jiného. „Gladiátory“ si nakupujete z obchůdku, jehož nabídka se každé kolo mění. Často budete stát před dilematem, jestli peníze utratit nebo si je šetřit na později. Případně zda by nebylo lepší investovat do obnovení nabídky e-shopu. Někdy se risk vyplatí a v nabídce se objeví hrdina, po němž jste toužili. Jindy zase o svou sázku přijdete…

Už jsme si řekli, co mají obě hry společného. V čem se ale liší? Jen v nuancích, ovšem ty aktuálně hovoří ve prospěch Dota Underlords. Hra například férovějším způsobem rozděluje odměny za mezikola, kde bojujete proti počítačem řízeným nepřátelům. Také umožňuje libovolně přemisťovat bonusy z jednoho bojovníka na druhého.

Největší výhodou Underlords je nicméně mód offline hry. Namísto skutečných hráčů online tu soupeříte proti počítačem řízeným protivníkům, díky čemuž nejenže můžete hrát kdykoliv a kdekoliv, ale také je možné zrychlování tahů, pauza či přerušení zápasu. Něco takového online není z podstaty možné.

Tím se dostáváme k nejslabší stránce novátorského žánru. Je jím délka. Zápasy osmi hráčů trvají velmi dlouho, klidně i čtyřicet minut. Autobattlery proto nejsou typem her, které byste zapnuli v čekárně u doktora nebo cestou do práce. Vyžadují čas a stoprocentní soustředění. Ale když už si čas najdete, stojí to za to!