Obálka audioknihy Rekonstrukce

Interpret: Marie Štípková
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

Čím vším lze ještě omlouvat hříchy, které na ní spáchali druzí? A odkud začít kótovat ty její?

Elišce bylo přesně devět let, deset měsíců a sedm dní, když se její život od základu změnil: matka toho dne zabila nejprve jejího mladšího brášku a poté sebe. Dívka je od té chvíle nucena vyrůstat bez sebemenšího zdůvodnění tragické události u podivínské tety, která o ni nejeví zájem – a stejně tak zbytek světa. Přesto poměrně hladce proplouvá životem, daří se jí na gymnáziu i ve vztazích, jenže vše se mění s nástupem na vysokou školu.

Coby studentku architektury, jež se chce v profesním životě zabývat obnovou historických objektů, ji začnou trápit palčivé otázky: Proč to matka udělala? A byla vina pouze na její straně? S posedlostí se Eliška pouští do rekonstrukce rodinné (sebe)vraždy i bílých míst ve své duši. Lze však život chápat jako projekt či výkres, kam se dají geometricky přesně zakreslit veškeré linie i průsečíky?

VIKTORIE HANIŠOVÁ
Pražská rodačka vystudovala anglistiku a germanistiku na UK. Působí jako lektorka cizích jazyků, překladatelka a redaktorka. V literatuře debutovala příznivě přijatým románem Anežka (2015) o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery, který zároveň sleduje hloubku zažitých společenských stereotypů, zejména skrytého rasismu. V próze Houbařka (2018) vylíčila traumata dětí přihlížejících domácímu násilí. V románu Rekonstrukce (2019), jímž se volná trilogie o selhávajícím rodinném soužití završuje, se autorka zaměřila na mateřství v jeho nejtrýznivějších podobách.

MARIE ŠTÍPKOVÁ
Od třinácti let začala navštěvovat dramatický kroužek v rodném Českém Těšíně a brzy zakusila pocity elévky na prknech tamního divadla. V Praze nastoupila souběžně na DAMU i na práva, avšak už po prvním semestru svět paragrafů opustila. Během studia herectví účinkovala v absolventských inscenacích starších ročníků a získala Cenu Jiřího Adamíry i Cenu Valtra Tauba. Po absolutoriu spolupracovala např. s dětským divadélkem Minor či s Novou scénou ND, v letech 2013–2016 byla v angažmá v Městském divadle Kladno (za roli Géši Gottfriedové ve Fassbinderově Brémské svobodě získala Cenu divadelní kritiky 2015 v kategorii ženský herecký výkon a širší nominaci na Cenu Thálie 2015). Od roku 2014 vystupuje v rámci Letních shakespearovských slavností v komedii Mnoho povyku pro nic. Poslední tři sezony je členkou souboru Švandova divadla, ale hostuje i na jiných scénách. Před kamerou debutovala ve filmu Chyťte doktora (2007) a hrála i v Marhoulově velkofilmu Nabarvené ptáče (2019).