Obálka audioknihy Rozum a cit

Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Poslechnout hlas svého srdce, nebo si zachovat chladnou hlavu?

Román sleduje tři sestry Dashwoodovy, které se musí přestěhovat se svou ovdovělou matkou z Norland Park, kde vyrůstaly. Panství totiž v rámci dědictví přechází na Johna, syna z prvního manželství pana Dashwooda. Sestry i se svou matkou si musí hledat nový domov. Mají možnost pronajmout si skromný dům v Devonshiru, na pozemku vzdáleného příbuzného, Sira Johna Middletona. Tam Elinor a Marianne zažívají lásku, romantiku a zlomená srdce. Muži a ženy opačných charakterů jsou svedeni dohromady. Šance na lásku jsou ale zmařeny společenskými konvencemi doby, které brání upřímnosti a otevřenosti a místo toho plodí dvojakost a utajení.

JANE AUSTENOVÁ
Anglická spisovatelka, zakladatelka moderního rodinného románu. Narodila se v rodině duchovního a krátce studovala na soukromých středních školách v Oxfordu a Readingu. Pro úzký okruh rodiny začala psát od patnácti let krátké prózy, básně i dramatické scény. Nikdy se neprovdala, po smrti otce žila s matkou a sestrou. Její díla vycházela nejprve anonymně, proslavila se až po smrti. Její romány, jsou zdařilou drobnokresbou života venkovských vyšších vrstev, často s nádechem jemného humoru. K nejznámějším dílům patří Pýcha a Předsudek, Rozum a cit, Emma.

DANA ČERNÁ
Při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu. V roce 2015 byla nominována na Cenu Thálie za roli učitelky zpěvu v inscenaci Commedia finita. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám.

Nahrávka vznikla podle knihy Jane Austen Rozum a cit vydané nakladatelstvím Slovart v roce 2018. Copyright © Jane Austen, 1811. Z anglického originálu Sense and sensibility přeložila Kateřina Hilská. Translation © Kateřina Hilská, 2018. Čte Dana Černá. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Hudba Soundguru. Technická redakce Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.