Obálka audioknihy Předčítač

Interpret: Jan Šťastný
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021

Patnáctiletému Michaelovi pomůže v nesnázích o generaci starší Hanna a její nezištné gesto vyústí v několikaměsíční vášnivý poměr. Když pak mladík už jako student práv přihlíží procesu, jenž má potrestat dozorkyně z nacistického koncentračního tábora, s údivem na lavici obžalovaných nachází i svou někdejší milostnou zasvětitelku. Hanna se před soudem hájí dost neobratně a Michael se snaží vyznat v tom, co mu tenkrát o své minulosti zatajila – nakonec však ani se znalostí důležité okolnosti nepromluví v její prospěch. Čím vším ještě hrdinu překvapí nevyzpytatelná žena, která měla tak ráda, když jí po milování předčítal? Próza vyprávěná v mužské ich formě promýšlí na pozadí osudové lásky otázku německé viny za zločiny druhé světové války: poodkrývá jak rozdílná stanoviska pokolení pachatelů, tak tápání jejich dětí a vnuků.

Novelu roku 2008 v německo-americké koprodukci zfilmoval britský režisér Stephen Daldry s Kate Winsletovou, Davidem Krossem a Ralphem Fiennesem v hlavních rolích.

BERNHARD SCHLINK
Absolvent právnických fakult v Heidelbergu, Berlíně a ve Freiburgu nejprve přednášel filozofii práva na předních německých univerzitách a od roku 1988 působil jako soudce ústavního soudu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Tehdy se také uvedl jako beletrista, subtilně zachycující poválečné komplexy svých krajanů, jejich pocity viny i pokřivené vnímání minulosti. Byť se zprvu zaměřoval na krimipříběhy s komisařem Selbem, který při práci vzpomíná na excesy nacistické éry, celosvětově se proslavil až novelou Předčítač (1995, č. poprvé 1998). Slavné existenciální a milostné drama vyšlo ve více než 50 jazycích, dočkalo se filmové adaptace a jako vůbec první německá kniha v historii vévodilo žebříčku bestsellerů deníku The New York Times. Naši čtenáři autora znají i z povídkových souborů Útěky z lásky (2000, č. 2001) a Letní lži (2010, č. 2017). Další bilanci moderních německých dějin prostřednictvím romance jim předložil v novince Olga (2018, č. 2019).

JAN ŠŤASTNÝ
Zlínský rodák se před kamerou objevil už jako dítě v seriálu Jedno malé sídliště (1978) a zakrátko i v celovečerních filmech Mezi námi kluky či Za humny je drak. Ještě za studií získal hlavní roli uvědomělého mladíka Petra Vitáska v seriálu Rodáci (1987). Po absolvování DAMU – kde nyní přednáší na katedře činoherního divadla – působil čtyři sezony v Národním divadle a v roce 1992 se připojil k ansámblu Divadla na Vinohradech (Král Krysa, Othello, Richard II., Brouk v hlavě, Bratři Karamazovi, Ideální manžel ad.). Hraje v řadě TV seriálů (Život na zámku, Zdivočelá země, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě, Vyprávěj, Slunečná apod.) a vypracoval se v žádaného dabéra. Jeho hlasem k posluchačům promlouvají mj. Antonio Banderas, Mel Gibson nebo Viggo Mortensen.