Obálka audioknihy Zahradnictví

Interpret: Gabriela Míčová
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

Rodinný přítel vezme za srdce, z Dezertéra zamrazí a Nápadník vás rozesměje.

Tragikomická rodinná sága, pokrývající plochu mezi roky 1939 a 1959, vykresluje osudy tří sester Bedřišky, Ely a Vilmy a jejich blízkých od 2. světové války až po 50. léta. Válečnou romanci (Rodinný přítel) vypoví Gabriela Míčová, o nástupu totalitní zvůle (Dezertér) vypráví Martin Finger a předsvatební grotesku (Nápadník) líčí Ivan Lupták. Ve svízelné době dochází k situacím, v nichž dojde na hrdinství či zbabělost, sobectví nebo obětavost, selhání a vítězství… Přesto však v příbězích nechybí láska, přátelství a zejména humor.

„Je to ta nejosobnější věc, na které jsem kdy pracoval. Zahradnictví vychází z historie mé rodiny, z pamětí mých rodičů a prarodičů.“
- Petr Jarchovský

PETR JARCHOVSKÝ
Absolvent Filmové a televizní fakulty AMU, oboru scenáristika a dramaturgie, je dosud znám především jako autor filmových scénářů. Na téže fakultě dnes působí jako pedagog. Spolu s Janem Hřebejkem napsal původní scénář k celovečernímu debutu režiséra Ondřeje Trojana Pějme píseň dohola (1991). Mezi jeho nejznámější práce patří scénáře k filmům Šakalí léta (1993), Pelíšky (1999) a Pupendo (2003), které vznikly na motivy povídek Petra Šabacha (všechny tyto tři filmy režíroval Jan Hřebejk). Je rovněž autorem filmové povídky a scénáře filmu Musíme si pomáhat (knižně 2000), scenáristou filmu Želary (2003, režie Ondřej Trojan), jemuž jako předloha posloužily povídky Květy Legátové, a filmu Horem pádem (2004, režie Jan Hřebejk). Ve spolupráci s Janem Hřebejkem pokračoval i ve filmech Medvídek (2007), U mě dobrý (2008), Kawasakiho růže (2009), Nevinnost (2011) a Učitelka (2016). Jejich společná práce vyvrcholila ve filmové trilogii Zahradnictví, jejíž jednotlivé části (Rodinný přítel, Dezertér, Nápadník) vstoupí do českých kin během roku 2017. Dva filmy natočené podle jeho scénáře (Musíme si pomáhat a Želary) byly nominovány na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.