Poutník se vrací do chrámu

Délka: 35 min
Interpret: Radek Steiger
Vydavatel: Sótó zen
Vydáno: 2018
Typ souboru: MP3
Velikost: 33 MB

Audiokniha Poutník se vrací do chrámu. Autor: Sandó Kaisen. Čte Radek Steiger.

Kroky ve sněhu, pád stromu, bouře, oheň, pláč... silné obrazy podkreslující hloubku súter a působivost úryvků starých děl velkých zenových mistrů „Fukanzazendži“ Eihei Dógena a „Sandokai“ Sekito Kisena. „Vy jste Cestou, ale pokud jí neporozumíte, nebudete ji moci uskutečnit.
Když kráčíte bezprostředně kupředu, neexistuje blízké ani vzdálené. Ale přetrvá-li i ta nejmenší pochybnost, znovu se objeví oddělení stejné, jaké vzdaluje horu od řeky. Pokorně říkám vám, kteří hledáte Cestu, nemarněte současný okamžik.“

Audiokniha vychází z učení zenového buddhismu, které předkládá mistr Sandó Kaisen. Zen se zrodil před 2500 lety s Buddhou Šákjamunim, který dosáhl osvícení v pozici zazen. Od té doby byl Zen vždy předáván mistrem žákovi, člověkem člověku. Zen to je zazen, tichý, ničím nezaujatý sed se kříženýma nohama, rovnou páteří a očima v horizontální rovině. Mysl je upřena na celé tělo. Tento způsob sedu s pozorností soustředěnou na dech vytváří a rozvíjí nejvyšší úroveň vědomí, založeného na ne-duchu na ne-myšlení a ne-připoutanosti. Tyto pak provázejí všechny aktivity běžného života. Zen není ničím jiným, než návratem k prvotnímu stavu těla a ducha člověka.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma