Obálka audioknihy Ľudská totalita

Vydavatel: Větrné mlýny
Vydáno: 2024
Série: Česi, počúvajte

ZÁPISKY – MYŠLIENKY – ÚVAHY (1996–2017)

Kniha Ľudská totalita, kterou z pozůstalosti Alberta Marenčina vydalo nakladatelství jeho mladšího syna (Marenčin PT), je jakýmsi pomyslným završením autorovy bohaté tvorby, esencí jeho tvůrčí i společenské zkušenosti. Je výběrem osobních vyznání, postojů, polemik a názorů na témata, jež považoval za nejpodstatnější. Jde zejména o téma svobody a rovnosti, poezie, literární tvorby a tvorby vůbec, racionality a imaginace. Albert Marenčin byl důležitým kulturním svědkem nejen století dvacátého, ale také prvních desetiletí nového milénia. Pohled na kulturu, a nejen tu slovenskou, z jeho perspektivy je nesmírně cenný především v aktuálnosti a bystrosti pohledu.

ALBERT MARENČIN
Albert Marenčin (1922–2019), spisovatel, básník, filmař. Autor střídavě perzekvovaný a oslavovaný. Surrealismus, který ho v mládí „zasáhl jako blesk“, vnímal jako osvobození ducha. Jeho levicovým názorům nejvíce konvenovala Trockého permanentní revoluce. Začínal jako novinář. Stipendijní studium na pařížské Sorbonně ho osudově nasměrovalo k frankofonní kultuře. Od roku 1965 byl členem patafyzického hnutí v Paříži, od roku 1977 členem Skupiny českých a slovenských surrealistů. Pracoval v Československém státním filmu v Bratislavě, přednášel na Vysoké škole múzických umění, kde vedl Seminář moderního umění, působil ve Slovenské národní galerii, kde vedl Kabinet insitního umění.

Připravili:
voiceover – Peter Gábor
slovensko-český slovníček – Marek Laryš, Adéla Pluhaříková, Jan Štohanzl, Michaela Máchová
grafika – Kristína Pupáková
zvuk – Aleš Huber
hudba – Martin Režný
produkce – Monika Horsáková
režie – Monika Horsáková

Audioknihu vyrobil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby v rámci projektu SGS/05/2023 s názvem Slovenská audioknihovna / Slovenská audioknižnica IV na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity.

Audiokniha Ľudská totalita, autor Albert Marenčin, čte Peter Gábor.

Série Česi, počúvajte

Obálka audioknihy Bordeline
Bordeline
Obálka audioknihy Milo nemilo