Obálka audioknihy Silberputzen – Leštenie starého striebra

Vydavatel: Větrné mlýny
Vydáno: 2021
Série: Česi, počúvajte

Krátká novela jednoho z nejvýznamnějších současných slovenských prozaiků (1941 – 2020) představuje lehce ironický příběh pubertálního jinocha za trest přesazeného z vídeňského do prešpurského (bratislavského) gymnázia. Ve Vilikovského vyprávění ožívají již dávno neexistující bratislavská zákoutí plná pokušení a erotických výzev, jako byla vyhlášená Vydrica. Především se ale před námi otevírá svět dospívajícího jinocha, připomínajícího třeba chovance Törlesse ze slavné novely Roberta Musila – ten žije ovšem ve světě nepoměrně nevlídnějším než Vilikovského Andreas Pohl.

Pavel Vilikovský ve svých románech otevíral nejen tragické temnoty lidských charakterů, končící v osidlech komunistické tajné policie (Vlastný životopis zla, Príbeh ozajstného člověka), smutek z vytrácející se lásky vinou nemoci (Letmý sneh), ale také ironicky odlehčené průhledy do hříšných lidských duší, jako je právě novela Silberputzen.

Připravili:
Voiceover: Peter Gábor
Slovensko-český slovníček: Stanislava Schupplerová
Hudba: Martin Režný
Mistr zvuku: Petr Janoš
Dramaturgie, produkce: Monika Horsáková
Režie: Miroslav Zelinský

Audiokniha Silberputzen obsahuje novelu od autora Pavla Vilikovského, čte Peter Gábor.

Série Česi, počúvajte

Obálka audioknihy Bordeline
Bordeline
Obálka audioknihy Milo nemilo